solarigrafia

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Kondioz pisze:ok - dzięki. Pinhole ustawiony na południe i potrzymam go do końca sierpnia.
Wystaw jeszcze jedną puchę (podobny kadr) tylko na jeden dzień, będziesz miał przedsmak i podgląd kadru:). Taką jednodniową ekspozycje to w wywoływacz, w razie jakby papier szybko czerniał(mocno prześwietlony) to wrzuć go w przerywacz. Można uzyskać ciekawy efekt, tyko kwesta wyczucia kiedy przerwać.
Ps dzień musi być słoneczny.
ps2 powodzenia
xbox:)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2011, 17:35 przez matti_1989, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

... u nas palmica od kilku dni. Jutro będę miał chwilę to wystawię pinhola tak jak piszesz.
Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam
Awatar użytkownika
wlodi89
-#
Posty: 14
Rejestracja: 14 lut 2011, 22:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wlodi89 »

Kondioz pisze: Mam do Was pytanie jak długo powinienem naświetlać papier?

To zdjęcie naświetlałem 1 miesiąc, bo jacyś bandyci mi puszkę z papierem zdewastowali :evil: Z tego co czytałem to i nawet pół roku można naświetlać. Snowman robi dużo solarigrafii i na pewno udzieli potrzebnych informacji :)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

ta również pół roku: od grudnia do maja
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Bez wywołania i utrwalania, tylko skan i autopoziomy.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2011, 19:23 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Ktoś mnie wołał, czegoś chciał? ;) Jutro (tzn. 12.03.2011) od godz. 16:00 do 20:00 w warszawskim ZPAFie jest spotkanie rożnej maści fotografistów, będę tam i będę opowiadał trochę o solarkach. No i będzie okazja, żeby pogadać :) Zapraszam!
Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

Witaj Snowman na Korex-ie,
niestety nie bywam w stolicy więc zazdroszczę tym, którzy mogli Cię posłuchać na żywo.

Mam do Ciebie pytanie. Jakiego materiału światłoczułego (oprócz papieru) można użyć do Solarigrafii? Zamierzam używać papieru ale pytam z czystej ciekawości.

...aha - takie pytanie dla upewnienia się - efektem końcowym jest oczywiście negatyw?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 22:25 przez Kondioz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Witaj! Oczywiście, efektem bezpośrednim solarigrafii jest negatyw (później odwracany do pozytywu w programie graficznym i korygowany jasność/kontrast). Jako materiał nadaje się każda emulsja, która ciemnieje samoczynnie pod wpływem światła (niektóre papiery do koloru bardzo słabo reagują, klisze chyba też nie są najlepsze). Najlepsze do tego celu sa papiery, różne emulsje różnie reagują, niektóre są nieprzewidywalne, inne potrafią zaskoczyć, a jeszcze inne znakomicie naświetlają sie przez tydzień-dwa, ale już miesiąca nie dają rady... A taka Agfa MCP spokojnie roczne naświetlenia wytrzymuje. Nie wywołujesz, bo w klasycznym postrzeganiu fotografii materiał jest koszmarnie prześwietlony, od razu by ściemniał. Można próbować utrwalać, ale raczej tylko silny obraz, i licząc się z utratą szczegółów i utratą rozmaitości kolorystycznej (przeważnie po utrwaleniu pozostaje obraz monochromatyczny). Spor przykładów znajdziesz w moim portfolio na Plfoto (user Snowman), zaczynam też powoli budować polskojęzyczną stronę poświęconą solarigrafii ( www. solarigrafia.pl ) - systematycznie będą się tam pojawiać oprócz obrazków również artykuły, porady i dyskusje. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam!
Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedz.

Mam do Ciebie jeszcze dwa pytania.

Jak długo należy naświetlać papier aby obraz stał się jawny. Zapewne dużo zależy od papieru ale tak +/-

Kolejne pytanie bardziej przyziemne. Widziałem kalendarz solarkowy. Z tego co wyszperałem w necie to postał on tylko w kilku egzemplarzach.
http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 26340.html
Istnieje szansa na dodruk a może jest on w sprzedaży?
zaczynam też powoli budować polskojęzyczną stronę poświęconą solarigrafii ( www. solarigrafia.pl ) - systematycznie będą się tam pojawiać oprócz obrazków również artykuły, porady i dyskusje
Świetny pomysł, na pewno będzie duże zainteresowanie. 3mam kciuki :)

aha... jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło.
Jak często wystawiasz pinhole? Widziałem na Plfoto że masz bardzo dużo solarek. Przypuszczam że nie wystawiasz jednej puszki na pół roku bo by życia brakło żeby zrobić tyle zdjęć co masz w PF :)
Ostatnio zmieniony 14 mar 2011, 18:33 przez Kondioz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A co powiecie na taką solarigrafię? Wykonana aparatem Start, przysłona 11, czas 4 godziny. Bez wywołania, bez utrwalenia, skanowane i odwrócone:
Obrazek

To z kolei jest skopiowanym negatywem, również na zasadzie ciemnienia halogenków pod wpływem światła. Czyli taka fałszywa solarigrafia ;-)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

to drugie zdjęcie to papier? Ile naświetlałeś?
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

technik219 pisze:A co powiecie na taką solarigrafię? Wykonana aparatem Start, przysłona 11, czas 4 godziny.
Pomysłowe, soczewka/obiektyw jest dobra przy krótkich czasach naświetlania. Ze znajomym próbujemy wykombinować coś z wielkoformatowego mieszkowca, z dużym arkuszem papieru zamiast błony ciętej. Problem tylko z głębią ostrości ;-) Zdecydowanie za mała żeby ostro i ślady Słońca były, i obiekty bliżej, na Ziemi :-)
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Kondioz pisze: Jak długo należy naświetlać papier aby obraz stał się jawny. Zapewne dużo zależy od papieru ale tak +/-

Kolejne pytanie bardziej przyziemne. Widziałem kalendarz solarkowy. Z tego co wyszperałem w necie to postał on tylko w kilku egzemplarzach.
http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 26340.html
Istnieje szansa na dodruk a może jest on w sprzedaży?

Jak często wystawiasz pinhole? Widziałem na Plfoto że masz bardzo dużo solarek. Przypuszczam że nie wystawiasz jednej puszki na pół roku bo by życia brakło żeby zrobić tyle zdjęć co masz w PF :)
Jak najkrócej da się naświetlać? Udawało mi się zejść do kilku godzin (4-6) przy powiększonym otworku (ostrość!) i założonym jakimś przeterminowanym współczesnym Ilfordzie zmiennogradacyjnym (na przykład http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 59417.html ) Najdłużej wytrzymałem rok (Agfa MCP spokojnie wytrzymuje, choć pewnie gdyby zostawić na jeszcze dłużej, to też by dała radę, ale grzyb by emulsję zjadł do końca - http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 64255.html ).

Kalendarz niestety był w dość małym nakładzie (ostateczny układ zbliżony do http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 33374.html ) 100szt i rozszedł się szybciej niż ciepłe bułeczki. Ale w planach jest druk na 2012 (na 2011 już by trochę nieświeży był), na pewno pod koniec roku (październik/listopad), a być może już w czerwcu (wtedy byłby taki sam jak tegoroczny, z niewielkimi zmianami). Na pewno dam znać, że drukujemy, możemy wydrukować więcej, byle chętni byli ;-) A idealna sytuacja byłaby, gdyby ktoś zechciał zamówić większą ilość sztuk i zająć się później rozprowadzeniem (w tym roku drukowaliśmy w zasadzie tylko na własne potrzeby i do celów marketingowych).

A puszek wieszam mniej niż bym chciał ;-) Sporo róźnych testowych robię, stąd też sporo w folio się pojawia. Przeważnie wisi po kilkanaście na około mięsiąc każda. Okazjonalnie na wakacje czy inne wyjazdy zabieram po kilkadziesiąt puszek, nie wszystkie udaje mi się później odzyskać. No i na połroczne wywieszam tak koło 30-40. Więc zawsze trochę się uzbiera. :-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Kondioz pisze:to drugie zdjęcie to papier? Ile naświetlałeś?
Teraz już nie pamiętam, ale około 10-15 minut.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Zaraz, zaraz, dobrze rozumiem (jakoś dopiero teraz do mnie dotarło :-) ), że to drugie to stykówka z negatywu, bez wywołania a jedynie pociemniała?
Awatar użytkownika
Kondioz
-#
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2010, 23:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kondioz »

A idealna sytuacja byłaby, gdyby ktoś zechciał zamówić większą ilość sztuk i zająć się później rozprowadzeniem (w tym roku drukowaliśmy w zasadzie tylko na własne potrzeby i do celów marketingowych).
Koniecznie daj znać wcześniej to może pod szyldem CanZan-a dało by się ugryźć temat (www.blog.canzan.pl)
Zaraz, zaraz, dobrze rozumiem (jakoś dopiero teraz do mnie dotarło ), że to drugie to stykówka z negatywu, bez wywołania a jedynie pociemniała?
też mnie to zastanowiło... efekt końcowy bardzo przyjemny :)
ODPOWIEDZ