Smuga przez cały film

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Ats
-#
Posty: 40
Rejestracja: 26 cze 2018, 20:44

Smuga przez cały film

Post autor: Ats »

skpt pisze: 12 sty 2019, 18:08
technik219 pisze: 11 sty 2019, 18:40 Kol. skpt pisze, że kupił tylko dwa filmy i obrobił je w jednym z zalecanych wywoływaczy. Proszę, nie zrozumcie mnie źle, ale niemogę w takim razie polegać na doświadczeniu Kolegi skpt w zakresie oceny wizualnej jakości wywołania. Sorry.
Wszystko dobrze, tylko nic takiego nie pisałem :-)
EDYTA: Choć swojemu doświadczeniu to też bym nie ufał, więc jakkolwiek przesłanki możenie niesłuszne, to wniosek poprawny :mrgreen:
Tak to ja napisałem i również wszystko się zgadza :) Nie znam się, być może ten negatyw tak ma w porównaniu do innych które do tej pory wywołałem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Smuga przez cały film

Post autor: technik219 »

Ats pisze: 11 sty 2019, 09:36 bakulik pisze: ↑
wczoraj, o 09:01
Obrabiałeś inne filmy z tej samej serii i udało Ci się uzyskać czyste negatywy? Może to jakaś pamiątka z fabryki?

Nie obrabiałem, kupiłem tylko dwa przynajmniej 400.
To ja już nie wiem co kto pisał, czy nie pisał....
Lux mea lex
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Smuga przez cały film

Post autor: skpt »

technik219 pisze: 12 sty 2019, 20:10 To ja już nie wiem co kto pisał, czy nie pisał....
Ats <> skpt :)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Smuga przez cały film

Post autor: technik219 »

Wracając do wywodu o krzywej charakterystycznej i filmu Fomapan 400:
Zagłębiłem się otóż w dane techniczne tego materiału na stronie https://www.foma.cz/en/fomapan-400 i skonstatowałem, że w odniesieniu do kontrastowości materiału producent używa właśnie parametru "współczynnik kontrastowości" o czym świadczy oznaczenie "γ ". Jak napisałem w inkryminowanym poście, używane są dwa rodzaje współczynników określających kontrastowość materiału fotograficznego: "współczynnik kontrastowości "γ" (mała litera gama) i gradient średni (g lub G z kreseczką na nią). Normalna (zalecana) wartość gradientu średniego dla materiału negatywowego wynosi 0,67, natomiast normalna (zalecana) wartość parametru "współczynnik kontrastowości" dla materiału negatywowego to 1. Myślę, że tu jest pies pogrzebany jeśli chodzi o narzekania na "niedowołanie" i "bladość" tego materiału. Zauważcie, że producent podaje najkrótsze czasy wywołania pozwalające uzyskać czułości zbliżone do 400 ASA uwzględniając krytyczny współczynnik gęstości zadymienia. Dla Microphenu podaje zalecany czas wywoływania 8-9 minut bo materiał osiąga w zasadzie szczyt czułości przy stosunkowo niewielkim zadymieniu, jednak w takim czasie wywoływania materiał uzyskuje kontrastowość rzędu 0,8 (y) i daleko mu jeszcze do 1,0. Wywoływanie 11 minut nie wyzyskuje już wyższej czułości, jednak kontrast wzrasta do 0,9 (y) ale powoduje wzrost zadymienia ponad 0,3 co może nie podobać się użytkownikowi. Jednakże zauważcie jak wygląda krzywa kontrastowości i gęstości maksymalnej dla czasu wywoływania 11 minut. Materiał staje się bardziej kontrastowy z mocniejszymi czerniami. Czyli wizualnie daje wrażenie wyzyskania wyższej czułości (jak przy "forsowaniu", kiedy wzrost kontrastu symuluje podwyższenie czułości).
No i trzeba wziąć jeszcze pod uwagę to, co Foma pisze o "elastyczności" materiału, czyli, że można go naświetlać od 200 do 1600 ASA bez zmiany czasu wywoływania ze względu na długi odcinek użytecznych ekspozycji
FOMA pisze: 12 sty 2019, 20:10 FOTOMAPA 400 Action has a nominal speed rating of ISO 400/27, but due to its wide exposure latitude the film gives good results even when overexposed by 1 EV (exposure value) (as ISO 200/24) or underexposed by 2 EV (as ISO 1600/33) without any change in processing, i.e. without lengthening the development time or increasing the temperature of the developer used.
Czyli reasumując: kto chce uzyskać negatyw z wyższymi kontrastami niech po prostu wywołuje go ciut dłużej licząc się z niewielkim wzrostem zadymienia (parametr do przeskoczenia na materiale nie przeterminowanym lub z zamrażarki). Kto woli stosować się do zaleceń producenta niech tak robi jak "książka każe" i nie narzeka na "mydło" ;-)
Lux mea lex
Ats
-#
Posty: 40
Rejestracja: 26 cze 2018, 20:44

Smuga przez cały film

Post autor: Ats »

Coś chyba zrobiłem nie tak bo teraz wyjąłem utrwalacz po tych filmach i butelka z przezroczystej zrobiła się cała czarna. Utrwalacz niby był przezroczysty ale go wylałem...butelka nie do domycia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Smuga przez cały film

Post autor: J.A. »

Tak bywa z utrwalaczem. To osad srebra.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Smuga przez cały film

Post autor: powalos »

Stara szczotka do butelek, bardzo ciepła woda i zawsze udało mi się domyć taką butelkę.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ