Slajdy 6x7

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy 6x7

Post autor: J.A. »

Kupienie projektora dla tego formatu, graniczy z cudem, albo trzeba sprzedać dom, żeby mieć na niego kasę.
Zacząłem sie poważnie zastanawiać nad zrobieniem takie rzutnika. Automatyki nie będzie miał, ale nawet te które są jej nie mają.
Najważniejsza rzecz obiektyw. Znalazłem takie coś Leitz Elmaron 150mm f2.8 projector lens, ale jak widzę występuje także w wersji małoobrazkowej. Jak je rozróżnić? Albo może znacie jakieś inne konkretne modele - producentów?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

a nie sprawdzałeś, czy Kiev 66 by ich nie obsłużył? on kryje co prawda 6x6, ale może 6x7 też da radę?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Znaczy myślisz o jakiejś obiektywie od kieva? Nie, nie pomyślałem. Trzeba sprawdzić. Choć szkła foto średnio nadają sie do projekcji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

A szkła od powiększalników....?
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

nie, mówię o rzutniku do średniaka Kiev 66 universal. Kosztuje zwykle niewiele, kryje przynajmniej 6x6 więc może spróbuj kupić lub pożyczyć gdzieś taki rzutnik i sprawdzić, czy slajd 6x7 (mówimy o cm?) tam wejdzie. W sumie centymetr to niewielka różnica.
Adams
-#
Posty: 850
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Slajdy 6x7

Post autor: Adams »

J.A. pisze:Kupienie projektora dla tego formatu, graniczy z cudem, albo trzeba sprzedać dom, żeby mieć na niego kasę.
Zacząłem sie poważnie zastanawiać nad zrobieniem takie rzutnika. Automatyki nie będzie miał, ale nawet te które są jej nie mają.
Najważniejsza rzecz obiektyw. Znalazłem takie coś Leitz Elmaron 150mm f2.8 projector lens, ale jak widzę występuje także w wersji małoobrazkowej. Jak je rozróżnić? Albo może znacie jakieś inne konkretne modele - producentów?
Również poszukuję rozwiązania na 6x7:-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

filozof97 pisze:nie, mówię o rzutniku do średniaka Kiev 66 universal. Kosztuje zwykle niewiele, kryje przynajmniej 6x6 więc może spróbuj kupić lub pożyczyć gdzieś taki rzutnik i sprawdzić, czy slajd 6x7 (mówimy o cm?) tam wejdzie. W sumie centymetr to niewielka różnica.
On winietuje nawet na 6x6 ;-)
stereo pisze:A szkła od powiększalników....?
Za ciemne.
Adams pisze:Również poszukuję rozwiązania na 6x7:-)
Ja namierzyłem kiedyś na amerykańskim ebayu rzutnik cabin. Kosztował niecałe 2 tysiące zł. Ale za transport gość chciał tysiaka, jak doliczyć do tego VAT to mi się odechciało. Niedawno (pół roku temu) trafiłem na taki sam u niemców. I dupa wołowa, zapomniałem o aukcji :evil: A teraz cały czas poszukuję, ale to się naprawdę nie często pojawia. Więc kupiłem ostatnio na Allegro za 50 zł Krokusa 3. Ma okrągły kondensor i kryje 6x9. Więc baza już jest.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 23:01 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

tu znalazłem projektor ale do 6x6
hassel
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Hm, mam pomysł- jako przodu użyj jakiejś starej kamery 9x12- one miały 135tki, co prawda to tak trochę lekko szeroko, ale powinno zdać egzamin.
Jako dupy użyj reszty krokusa, zmontuj to na jakiejś desce, wyposaż w filtr UV w szufladce na filtry(KONIECZNIE! tylko gdzie tak duży dostać?). Jak właściwie oprawia się przezrocza 6x7? Bo trzeba by do tego wykombinować jakieś ramki, może w postaci długich listew,tak, aby mieściły ze 3.
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

Gdzieś, prawdopodobnie na elektrodzie widziałem projektory co prawda miały być do filmów a nie do slajdów, ale... Zrobione był z najzwyklejszych rzutników pisma na których położono matryce LCD z monitorów.

Nie wiem jakie temperatury osiąga szyba na która się kładzie folie. Czy nie zaszkodzi emulsji, ale od biedy jakieś tymczasowe rozwiązanie to jest. :]
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

filozof97 pisze:Hm, mam pomysł- jako przodu użyj jakiejś starej kamery 9x12- one miały 135tki, co prawda to tak trochę lekko szeroko, ale powinno zdać egzamin.
Jako dupy użyj reszty krokusa, zmontuj to na jakiejś desce, wyposaż w filtr UV w szufladce na filtry(KONIECZNIE! tylko gdzie tak duży dostać?). Jak właściwie oprawia się przezrocza 6x7? Bo trzeba by do tego wykombinować jakieś ramki, może w postaci długich listew,tak, aby mieściły ze 3.
Eee tam. Projekt już jest. Potrzebne tylko szkło. Ramki mają wymiar 8,5x8,5, dla tego nie da się przerobić zwyczajnie jakiegoś rzutnika do 6x6. Prowadnice trzeba zrobić jak była w Profilu taka moja twoja. Zresztą w tym Cabinie, o którym pisałem taż taka jest. A mam pomysł na zmieniarkę automatyczną, tylko to już więcej zachodu trzeba włożyć, ale wykonalna metodami majsterkowymi. No i działać może tylko w jednym kierunku, nie da się cofać. Kto widział Nikona LS 4000 czy 5000 i jego slide feeder SF-210, ten się domyśli jaki to patent. Nie wymaga magazynka i dobrze działa.
krycha_666 pisze:Gdzieś, prawdopodobnie na elektrodzie widziałem projektory co prawda miały być do filmów a nie do slajdów, ale... Zrobione był z najzwyklejszych rzutników pisma na których położono matryce LCD z monitorów.

Nie wiem jakie temperatury osiąga szyba na która się kładzie folie. Czy nie zaszkodzi emulsji, ale od biedy jakieś tymczasowe rozwiązanie to jest. :]
To nie tak. Od biedy to nie robiłbym slajdów 6x7 gdyby mnie bieda zadowalała. rzutnik pisma, foliograf to się nadaje do pisma i słupków z excela. ;-) na pokazy handlowe, a nie do prezentacji slajdów 6x7.

Dobra idę spać.
Ale jak komu wpadnie w ręce >taki obiektyw< to chętnie przygarnę. Mocno się właśnie nad tym z aukcji zastanawiam, ale trochę się boję bo facet pisze o uszkodzeniach od czyszczenia. Przypuszczam, że może być paskudnie, bo tego nie pokazuje.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 23:45 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ