Skanowanie slajdu

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pnowicki
-#
Posty: 33
Rejestracja: 09 wrz 2020, 11:00

Skanowanie slajdu

Post autor: pnowicki »

Witam,
Skanując aparatem slajd skanuję go tak samo jak negatyw? Czy jest może coś dodatkowego?
Po skanowaniu zawsze obrabiałem w Negative Lab Pro, tak jak obróbka negatywów i B&W wychodzi tam super, tak slajdów chyba tam nie można obrabiać. Rozumiem, że trzeba trochę pobawić się w LR, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?

Nigdy nie robiłem slajdów, więc nie wiem, czy one powinny mieć kolory 1:1 do rzeczywistości, czy jednak wpadać trochę w fiolet jak w moim przypadku?

Poniżej przykładowy skan z aparatu
Załączniki
skan_slajd.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Skanowanie slajdu

Post autor: 4Rider »

Przestań wreszcie nazywać reprodukowanie skanowaniem - to tak jakbyś smażyl ciasta a kotlety piekł, ale oczywiście wszystko możesz też warzyć 8-)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2020, 18:12 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Skanowanie slajdu

Post autor: powalos »

Chyba jednak zbyt dużo fioletu. Kolory powinny być zbliżone do tych na slajdzie. Tak myślę. W LR powinno się dać zrobić lepiej. Zafarb będzie też bardzo zależny od barwy światła służącego do oświetlenia slajdu. Jeżeli chcesz to możesz podesłać do mnie jakiś plik to spróbuję z nim coś podziałać. Kiedyś na forum Pentax'a bawiliśmy się w przywracanie barw kilkudziesięcioletnim slajdom ORWO. Nawet nieźle to wychodziło.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Skanowanie slajdu

Post autor: powalos »

No dobra. Na szybko podziałałem w LR na tym pliku. Co prawda z .jpg się dużo już nie wyciągnie ale mam takie coś
skan_slajd-3.jpg
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie slajdu

Post autor: aka »

pnowicki pisze: 15 lis 2020, 17:52 Skanując aparatem slajd skanuję go tak samo jak negatyw?
Akurat skanowanie slajdów jest "trochę" trudniejsze niż negatywów. Jaką temperaturę barwową ma te podświetlenie? Jak ustawiasz parametry w aparacie np. balans bieli? Tu zmiennych jest sporo, to nie skaner w którym jest stosunkowo łatwo uzyskać dużo lepszy efekt niż na załączonym przykładzie. Oczywiście zakładam, że slajd nie ma tego fioletowego zafarbu?
pnowicki
-#
Posty: 33
Rejestracja: 09 wrz 2020, 11:00

Skanowanie slajdu

Post autor: pnowicki »

aka pisze: 15 lis 2020, 19:00
pnowicki pisze: 15 lis 2020, 17:52 Skanując aparatem slajd skanuję go tak samo jak negatyw?
Akurat skanowanie slajdów jest "trochę" trudniejsze niż negatywów. Jaką temperaturę barwową ma te podświetlenie? Jak ustawiasz parametry w aparacie np. balans bieli? Tu zmiennych jest sporo, to nie skaner w którym jest stosunkowo łatwo uzyskać dużo lepszy efekt niż na załączonym przykładzie. Oczywiście zakładam, że slajd nie ma tego fioletowego zafarbu?
Właśnie wszystkie slajdy wchodzą w fiolet
Slajd też jest po terminie. Może dlatego taki odcień powstał?

Już nie będę używać określenia "skanowanie". Wybaczcie
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie slajdu

Post autor: aka »

pnowicki pisze: 15 lis 2020, 19:36 Właśnie wszystkie slajdy wchodzą w fiolet
No to masz odpowiedz. Znaczy Twoje "skanowanie" nie jest takie złe. ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Skanowanie slajdu

Post autor: Imperitus »

pnowicki, no dobra, po terminie...
Ale czy slajd naprawdę ma takie kolory, czy tylko Twoja reprodukcja je pokazuje?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
pnowicki
-#
Posty: 33
Rejestracja: 09 wrz 2020, 11:00

Skanowanie slajdu

Post autor: pnowicki »

Imperitus pisze: 16 lis 2020, 21:51 pnowicki, no dobra, po terminie...
Ale czy slajd naprawdę ma takie kolory, czy tylko Twoja reprodukcja je pokazuje?
Slajd ma takie kolory, w reprodukcji źle dobrałem balans bieli
ODPOWIEDZ