"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: miki11 »

Przedstawiona u góry konstrukcja jest oczywiście w fazie dopieszczania. Na pewno poprawię jeszcze jakość światła podświetlającego matówkę oraz rozwiążę problem podawania krótkich (pociętych) fragmentów filmu - tych 6-klatkowych z pergaminowych koszulek. Obecnie dobrze i naprawdę szybko można zeskanować cały film. Gorzej z pociętymi paskami, szczególnie skrajne kadry trzeba dość cierpliwie ustawiać w ramce. Rozwiązaniem będą dwa boczne "ramiona" podtrzymujące wystający z boku kawałek filmu.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 18 maja 2022, 21:29
J.A. pisze: 18 maja 2022, 21:10 Jeżeli fotografujemy analogowo, a ostatecznym i jedynym produktem jest skan negatywu/slajdu i jego cyfrowa konsumpcja, to robimy sobie pod górkę.
Ja nie sugeruję dygitalizacji negatywów czy slajdów jako wyłącznej alternatywy klasycznej ich konsumpcji.

Digitalizacja to nie zawsze deptanie pod górkę - mnie już wielokrotnie się zdarzyło, że przekazywałem w formie prezentu obrazy przeniesione na papier, a zarejestrowane przed wielu laty na materiałach srebrowych. Samodzielnego wykonywania powiększeń z myślą o takim ich wykorzystaniu niekoniecznie chciałoby mi się chcieć (szczególnie jeśli oryginał był w formie diapozytywu) - kiedy sporządzenie porządnego wydruki pigmentowego na dobrej jakości podłożu nie stanowiło problemu.
Mam wrażenie, że zupełnie nie zrozumiałeś cytowanej przez siebie mojej wypowiedzi.
Podpowiem. Słowem klucz w niej jest „jeżeli” i kolejna fraza „a ostatecznym i jedynym produktem”
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 19 maja 2022, 07:02 Mam wrażenie, że zupełnie nie zrozumiałeś cytowanej przez siebie mojej wypowiedzi.
Tego zdania to rzeczywiście nie rozumiem :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 19 maja 2022, 07:02 Mam wrażenie, że zupełnie nie zrozumiałeś cytowanej przez siebie mojej wypowiedzi.
Zrozumiałem, zrozumiałem.
Natomiast od siebie dodałem, że digitalizację negatywów i slajdów traktuję jako ich rozpracowywanie obok, a nie zamiast. :-D
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: J.A. »

Z_photo, :-) zdecydowanie nie zamiast. Ze slajdem jest jeszcze ten problem, że gdybyśmy chcieli papierową kopię, to bez skanera obecnie praktycznie nie wykonalne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 18 maja 2022, 21:10 Jeżeli fotografujemy analogowo, a ostatecznym i jedynym produktem jest skan negatywu/slajdu i jego cyfrowa konsumpcja, to robimy sobie pod górkę.
Znam przypadek robienia sobie pod górkę maksymalnie: mój bliski znajomy robi analogowo (4x5), skanuje (mamiya 645 cyfrowa), obrabia pod PS, drukuje negatyw i robi stykowo na papierze. Z efektami rewelacyjnymi - ale on zawodowiec.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: J.A. »

zladygin, uważasz Zbyszku, że nie osiągnąłby tego świetnego efektu robiąc wprost na cyfrowej mamiyi? Czy podajesz to jako przykład, źe ludzie potrafią mieć niesamowite koncepcje?
Kiedyś na pl.rec.foto Jakub Jewuła opisał takiego klienta.
„Dzwoni do mnie go gość i pyta czy mogę z pliku cyfrowego naświetlić slajd, ja mu na to, że mogę. Na to gość, że świetnie, bo in czytał, że najlepsze efekty w skanowaniu uzyskuje się ze slajdu” :shock:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: darekdp1 »

Dobre, "uśmiałem się jak pszczoła".
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: jac123 »

zladygin pisze: 28 maja 2022, 11:34 Znam przypadek robienia sobie pod górkę maksymalnie: mój bliski znajomy robi analogowo (4x5), skanuje (mamiya 645 cyfrowa), ...
A czy mógłbyś bliżej opisać tą cyfrową technikę i użyte technikalia?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: jac123 »

miki11 pisze: 18 maja 2022, 22:34 Przedstawiona u góry konstrukcja jest oczywiście w fazie dopieszczania. Na pewno poprawię jeszcze jakość światła podświetlającego matówkę oraz rozwiążę problem podawania krótkich (pociętych) fragmentów filmu - tych 6-klatkowych z pergaminowych koszulek. Obecnie dobrze i naprawdę szybko można zeskanować cały film. Gorzej z pociętymi paskami, szczególnie skrajne kadry trzeba dość cierpliwie ustawiać w ramce. Rozwiązaniem będą dwa boczne "ramiona" podtrzymujące wystający z boku kawałek filmu.
A ten zestaw jest przeznaczony pierwotnie do slajdów w ramkach ? Czy jeśli film nie jest dociśnięty nie pojawiają się nieostrości?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: Z_photo »

jac123 pisze: 31 maja 2022, 08:10 A ten zestaw jest przeznaczony pierwotnie do slajdów w ramkach ? Czy jeśli film nie jest dociśnięty nie pojawiają się nieostrości?
Duplikator jest przeznaczony do zaramkowanych slajdów jak i do filmów w odcinkach. Dla filmów w paskach przeznaczony jest osobny tor, z bardzo precyzyjnym prowadzeniem filmu po prowadnicach ze szczelinami, i dociskaną na całej długości kadru perforowaną częścią filmu (podobnie jak w aparacie).
Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że wszystkie jego elementy poza szybką są wykonane z metalu - dzięki czemu urządzenie i ulokowany w nim film nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu (w odróżnieniu od wielu oferowanych w internecie "holderów" wykonanych z tworzyw sztucznych).

Poniżej dwa zdjęcia (przepraszam za komórkową "jakość"), na których widać osobne kanały dla filmu w odcinkach i slajdów w ramkach - ten ostatni specjalnie pozostawiłem częściowo wysunięty.
Załączniki
IMG_20220531_102152-Resizer-800M.jpg
IMG_20220531_102152-Resizer-800M.jpg (140.31 KiB) Przejrzano 2684 razy
IMG_20220531_102234-Resizer-800M.jpg
IMG_20220531_102234-Resizer-800M.jpg (138.57 KiB) Przejrzano 2684 razy
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: miki11 »

Sam bym tego lepiej nie napisał :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

"Skanowanie" negatywu metodą fotograficzną - opis konstrukcji

Post autor: jurek »

Pozwolę sobie skrócić to zdanie:
J.A. pisze: 18 maja 2022, 21:10 Jeżeli fotografujemy analogowo [...] to robimy sobie pod górkę.
A zestaw bardzo ładny! Robię tak samo, tyle że fabrycznym zestawem Nikona. Efekt nieporównywalnie lepszy od płaszczaków.
ODPOWIEDZ