Skanowanie negatywów kolorowych C41

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

tak właśnie podejrzewałem, że jednak skan negatywu jest "za słaby". skanowanie w 16 bitach pomogło, ale jeszcze muszę rozgryźć veuscana, jak ściemnić klatkę.

Obrazek

http://www.uploader.pl/?d=F926F0741

Obrazek
happy end.
nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem. przeoczy taki próbkowanie, a potem problemy jeno stwarza.
pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 01 lut 2011, 22:25 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

rbit9n pisze:skanowanie w 16 bitach pomogło, ale jeszcze muszę rozgryźć veuscana, jak ściemnić klatkę.
Z tego, co wygrzebałem kiedyś w sieci, musisz anulować zaznaczenie opcji TIFF i zaznaczyć opcję RAW. Ponoć spowoduje to wygenerowanie liniowego pliku tif.

To drugie zdjęcie jest fantastyczne. Tak wyglądało to w rzeczywistości? Wygląda jak słońce w nocy ;)
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Chyba jednak to była ta gamma ;) wcześniej skanowałem z gammą 2.2, a teraz z 1.0 i jest o wiele lepiej.

dla porównania: zdjęcie odwracane przez silverfasta
Obrazek

odwracane negfixem (troszkę zbyt zielonkawe)
Obrazek
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Rob pisze:Chyba jednak to była ta gamma ;) wcześniej skanowałem z gammą 2.2, a teraz z 1.0 i jest o wiele lepiej.
Dzięki! Dzieci jak zwykle słodkie są ;)

Spróbowałem na dolnym zdjęciu dodać w gimpie trochę czerni do obrazka i choć nadal jest ciut zielony, to wygląda bardzo podobnie do wyniku z silverfasta. Ta zieleń wychodzi jednak tylko wtedy, gdy porównuje się oba zdjęcia. Bez tego mój mózg praktycznie nie widzi zielonego. Czy tam przypadkiem nie było zielonych zasłon lub innego dużego zielonego obiektu?
To są już niuanse, których niestety nie da się automatem rozstrzygnąć.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

JaZ99 pisze:Z tego, co wygrzebałem kiedyś w sieci, musisz anulować zaznaczenie opcji TIFF i zaznaczyć opcję RAW. Ponoć spowoduje to wygenerowanie liniowego pliku tif.
zgadza się. tak samo piszą w instrukcji do VueScana. sprawdzę to najszybciej jak się da.
JaZ99 pisze: To drugie zdjęcie jest fantastyczne. Tak wyglądało to w rzeczywistości? Wygląda jak słońce w nocy ;)
nie wiem czy nie przefajniłem krzywymi, ale zasadniczo jest to bardzo zbliżone do rzeczywistości, albowiem zdjęcie było robione pod latarnią niemalże.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Obrazek
Obrazek
ufff... teraz gra i buczy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

rbit9n pisze:ufff... teraz gra i buczy.
Cieszę się. Dzięki za testy!
Będę wdzięczny, jeśli w przypadku publikowania zdjęć na flikrze będzie dodawany znacznik (tag) negfix8.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

JaZ99 pisze: Cieszę się. Dzięki za testy!
jakbym trafił na jakieś "trudne orzechy do zgryzienia" dam znać.
JaZ99 pisze:Będę wdzięczny, jeśli w przypadku publikowania zdjęć na flikrze będzie dodawany znacznik (tag) negfix8.
ma się rozumieć!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

i na koniec.
skanowanie wg zaleceń z tej strony http://www.colorneg.com/vuescan.html?lang=en
odwracanie z wykorzystaniem profilu
i mamy efekt idealny
Obrazek
trochę blade, ale śnieg jest w końcu bardziej biały, niż kiedykolwiek.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2011, 12:49 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Ja przyznam sie ze dopiero teraz sprobowalem negfix-a i... jestem bardzo mile zaskoczony.

Do tej pory przeszedlem droge Silverfast lub Epson Scan -> ColorNeg, ale mozliwe ze zastapie ten ostatni negfix-em!

negfix8 nie daje mi wprawdzie neutralnych kolorow, ale takie ktore sa dosyc latwe do wyprostowania samym balansem bieli. W sumie robi to lepiej niz ColorNeg, ktory dodatkowo ma bardzo niefajna tendencje do 'wygladzania' zdjecia (nie wiem po co to robi, ale na niektorych fotach efekt jest bardzo wyrazny).
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

przemur pisze:jestem bardzo mile zaskoczony.
Super, dzięki! :)

Dostałem wczoraj informację, że czasami skrypt lepiej działa, jeśli skan nie zawiera pomarańczowej maski. Czy ktoś chciałby to sprawdzić u siebie?
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

No przyznam, że negfix działa na prawdę świetnie, dużo lepsze efekty niż skanowanie SF, albo odwracanie w PS metodą alkosa z forum pentaxa. Ale ma jedną zasadniczą wadę, że jest wolny i każdy plik trzeba osobno. Da sie to jakoś zautomatyzować? Czy tylko w cmd i cały czas zmieniać nazwę?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

stereo pisze:Da sie to jakoś zautomatyzować?
Da się i jest to nawet w opisie. ;)

Musisz w wierszu komend użyć instrukcji pętli:

Kod: Zaznacz cały

FOR %i IN (*.tif) DO negfix8 <tu mogą być opcje> %i
Ta pętla spowoduje przetworzenie wszystkich plików z rozszerzeniem tif w bieżącym katalogu.
stereo pisze:cały czas zmieniać nazwę?
Nie za bardzo rozumiem.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Dokładnie o takie coś mi chodziło, dzięki :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

hmmm... a jaką należy wydać komendę, żeby ciągiem zapisywał od razu do formatu jpg? pytanie dotyczy komendy w unix'ie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ