Skanowanie klisz cz-b 35mm i inne

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Myślałem że lepiej. Nie znam tego modelu, pamiętam tylko 35, a w nim była ramka do pasków.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Miałem kiedyś Microteca 35t (z osiem, może dziesięć lat temu), ale 1950 dpi dla małego to trochę mało. W wielkim prawdziwe 2000 dpi to całkiem pokaźnie ;-)

W załączniku wycinek ze zdjęcia z wpisu pod adresem http://www.stegierski.com/2012/12/shichi-go-san.html . Nie wyostrzany w żaden sposób, czysty skan 2000x2000 dpi z Sprintscana 45, Foma 100. Trochę jest OOF.
Załączniki
fragment.jpg
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
jodabananfoto
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2013, 21:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jodabananfoto »

No i wreszcie stało się.
Kupiłem Canaon 9000f.
Czy może sie ktos podzielić informacjami jakich użyc ustawień aby dobrze skanować?
Posiadam programy:
MP Navigator EX.
SilverFast 8
Photoshop elements 8
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Ustawienia zmieniają się od przypadku do przypadku. Parametry zależą od filmu, poprawności ekspozycji, sposobu wołania, poziomu zadymienia, Dmax materiału. W niektórych przypadkach wystarczą ustawienia standardowe, żeby uzyskać dobre rezultaty, a czasem trzeba się nieźle nagimnastykować. Umiejętność dobrego skanowania przychodzi z doświadczeniem. Osobiście używam VueScan Pro i sobie go chwalę tak jak i rezultaty nim osiągane. Dodatkowo jest to jedyny soft, który bez szemrania obsługuje wszystkie trzy moje skanery pod Linuxem :-) Niewiele więc pomóc mogę z SF, a tym bardziej MP Navigatorem.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja wszystko skanuję liniowo, a potem kolor odwracam negfixem8, a cz-b w gimpie. jak ustawić program, znajdziesz pod tym linkiem: http://www.colorneg.com/scanning_slides ... t_8/SE/Ai/
to tyle, więcej nie pomogę, bo mimo że mam SF8, to go nie używam, bo nie chce mnie się Windowsa włączać i zasadniczo skanuję z pomocą vuescana.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n, skanowanie wszystkiego liniowo nie jest dobrym pomysłem. To trochę tak jakbyś wszystkie powiększenia robił na takim samym papierze (nie do końca, ale jednak trochę tak).
Przykład. Mamy portret low key, lub mocno zamglony pejzaż z kontrastem 1:2 - to trzeba bezwzględnie skanować liniowo, bo każde rozciąganie histogramu zniszczy ten efekt. Ale jeżeli mamy do czynienia z normalną sceną, ale o relatywnie niskim kontraście, to już na etapie skanowania należy rozciągnąć histogram od lewej do prawej, bo wtedy wykorzystujemy maksimum możliwości skanera i uzyskujemy dużo lepsze przejścia tonalne na wynikowym pozytywie.
Tak jak pisze ulv każdy oryginał należy traktować indywidualnie. No może nie każdy, ale są takie gdzie trzeba się trochę pogimnastykować i jak w każdej dziedzinie życia nie ma uniwersalnych recept.

Widzę, że jest nas trzech jeżeli chodzi o Vue Scana.

Na marginesie. SF jest mocno przereklamowanym produktem za koszmarne pieniądze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

J.A., tak się zastanawiam nad tym AutoLevels, ale to przecież i tak jest korekcja na poziomie software a nie hardware? Pytanie, czy skanując w węższym zakresie tonalnym uzyskamy ze skanera coś więcej.

Porównywałem co wypluwa z siebie soft minolty z parą Vuescan+Photoshop i szkoda sobie tym pierwszym głowę zawracać. Ja stosuję odwracanie logarytmiczne jako akcję, zarówno do cz-b jak i do koloru. Zwykle też automatyczna korekcja koloru w Ps daje świetne rezultaty, czasem trzeba się wspomóc jakimś suwakiem, ale i tak rzadko trwa to dłużej niż chwilę.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:rbit9n, skanowanie wszystkiego liniowo nie jest dobrym pomysłem. To trochę tak jakbyś wszystkie powiększenia robił na takim samym papierze (nie do końca, ale jednak trochę tak).
nie do końca. skanuję wszystko jako pozytyw, czyli otrzymuję obraz negatywowy. tenże negatyw potem odwracam w gimpie i dopasowuję poziomy. a właściwie rozciągam krzywą.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:nie do końca. skanuję wszystko jako pozytyw, czyli otrzymuję obraz negatywowy. tenże negatyw potem odwracam w gimpie i dopasowuję poziomy. a właściwie rozciągam krzywą.
No i właśnie to nie jest do końca tak jak trzeba.
Jescze inaczej. Czy Twój skan pozytywowy, pozbawiony ramki i innych dodatków, sam czysty obraz, zajmuje całą, albo znaczną większość histogramu?
Obrazek jeden, to histogram małego obrazka liniowo z perforacją. Obrazek dwa to już histogram samego kadru. I gdy jest to jak pisałem wcześniej zamglony pejzaż o niskim kontraście, to tak ma być, ale gdy to normalne zdjęcie, tylko z różnych przyczyn ma niski kontrast, to należy je skanować tak by histogram zajmował 75% lub więcej kadru. Tak jak na obrazku 3. To już histogram po odwróceniu do pozytywu.
Tak przynajmniej lepiej jest na Nikonach.

[ Dodano: Pią 29 Mar, 2013 ]
radekone pisze:J.A., tak się zastanawiam nad tym AutoLevels, ale to przecież i tak jest korekcja na poziomie software a nie hardware?
Na Nikonach i Monoltach jest to korekcja na poziome harwere.
radekone pisze:Pytanie, czy skanując w węższym zakresie tonalnym uzyskamy ze skanera coś więcej.
Oczywiście. Ja zawsze skanuję do 48 bitów (16 przy cz-b).
radekone pisze:Porównywałem co wypluwa z siebie soft minolty z parą Vuescan+Photoshop i szkoda sobie tym pierwszym głowę zawracać.
Zgadza się. Wg. najgorszy soft ma Minolta (miała), potem SF, potem Nikon, VS i Epson. Ranking od najgorszego. VS i Epsona trudno mi jednoznacznie porównać, bo to trochę inna klasa i sprzętu i oprogramowania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

rbit9n pisze:nie do końca. skanuję wszystko jako pozytyw, czyli otrzymuję obraz negatywowy. tenże negatyw potem odwracam w gimpie i dopasowuję poziomy. a właściwie rozciągam krzywą.
jezeli zdjecie obrabiane jest w programie z 8 bitami (gimp) to jednak polecalbym odwracanie i dopasowanie histogramu zrobic w programie do skanowania - dysponuje on plikiem 16 bitowym i moze zapewnic lepsze przejscia tonalne w skrajnych sytuacjach.

pzdr.
A.
ODPOWIEDZ