Skanowanie klisz cz-b 35mm i inne

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jodabananfoto
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2013, 21:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jodabananfoto »

A o co chodzi z tą ostrościa w płaskich skanerach?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

jodabananfoto pisze:A o co chodzi z tą ostrościa w płaskich skanerach?
Jest jej za mało :) Skanowałem te same filmy w Epsonie 4490 (płaskim) oraz w Nikonie Coolscanie IV (dedykowanym do filmów małoobrazkowych). Nikon bił Epsona na głowę jeśli chodzi o "prostowanie" wypukłych pasków negatywu, głębię ostrości, szczegóły, jakość usuwania skaz (w kolorze). Epson był za to szybszy.
Wniosek? Skany z Epsona nadawały się góra na stronę www lub wgląd "co tam właściwie jest". Odbitek z nich bym raczej nie robił. Za to odbitki Epson wzorowo skanował :)

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
jodabananfoto
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2013, 21:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jodabananfoto »

Tylko jaki dedykowany...
Nikony to cena i niedostępność...
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Do internetu i odbitek A4 (a nawet A3 jak się umie skanować) spokojnie wystarczy stara Minolta ScanDual (III lub lepiej IV) albo Nikon np. LS-30 (ale ten jest na SCSI). Do dostania najłatwiej na brytyjskim ebayu w cenach 600-900 zł, a Nikon to za połowę tej kwoty.
Do takich starych negatywów to pewnie i ScanDual II by wystarczyła. Niedawno gość sprzedawał 'nówki', szły po 100-150 zł.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie rozumiem, dla czego do starych negatywów ma wystarczyć stary skaner. Czy tylko z powodu analogii starości?
radekone pisze:Do internetu i odbitek A4 (a nawet A3 jak się umie skanować)
Czyli umiejetność skanowania doda informacje do skanu? 2700 dpi z małego obrazka to coś w okolicach 8MPx. W najwyższej jakości to obraz A4+. A wyżej i owszem, ale już nie będzie to najwyższa jakość.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

takie przypuszczenie, że nie są to nowe filmy z idealnym obrazem. Choć w tym przypadku przydałoby się ICE (Nikon ma, Minolta nie ma).

Tak. Jeśli ktoś nie umie dobrze skanować - czytaj wykorzystać w pełni możliwości skanera (ustawić opcji skanowania, odwrócić obrazu, itp.), może dostać skany z mniejszą ilością szczegółów, np. poprzepalane w światłach, co zauważam często widząc co ludzie czasem wrzucają na fora.
3200dpi (MSDIV) to 12MPix, a to już A3 w 300dpi.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

3200 dpi to 13,2 MPx przy 35,5x23,5mm. Przy 300 dpi wydruku, to 38x25 cm. Trochę mu brakuje do A3. Dopiero przy 254 dpi łapie się na A3, a 254 dpi to graniczna wielkość, poniżej której nie powinno się schodzić (dla młodego i zdrowego oka). Ale to i tak rozważania teoretyczne, bo tak naprawdę najwięcej zależy od sfotografowanej sceny. Jeżeli będzie to bułhakowski krajobraz to można z niego zrobić i metr na siedemdziesiąt, a jak będą to koronki koniakowskie, to A4 wyjdzie ledwie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

To właśnie mniej więcej napisałem w moim pierwszym poście, tylko bez rozdrabniania się :-)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
kamodj
-#
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2013, 00:01
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Post autor: kamodj »

jesli masz duzo czasu i chociaz jedną dużą białą sciane...wystarczy że skierujesz na nią powiększalnik i przefotografujesz cyfrówką z wykorzystaniem techniki HDR (choć nie zawsze). Jeśli zrobisz to aparatem o pełnej klatce np 5Dmk2...rezultaty moga być bardzo przyjazne dla oka.

Mam na kolorowej scianie pozostałosci po kinie domowym (biały ekran z papieru około 100cali) ;)
Dzisiaj będe testował tę technike więc powiem co i jak ;)
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

Witam serdecznie ! Toczy sie tutaj dyskusja na temat skanerow , co mnie bardzo cieszy , panowie jako ze dopiero przymierzam sie do kupna skanera (jakosc fotonetu a wlasciwie ich skanow zniechecila mnie dobitnie) chcialbym zapytac , czy ktos ma jakies doswiadczenie ze skanerami agfy ? Widzialem kilka na ebayu , wygladaja dosc ciekawie , maly , sredni format i do tego ciete , tylko czy to aby nie zabawka tylko ocechowana marka agfy ?

pozdrawiam
ps.
J.A. na jakim bebnie skanujesz ?
mamiya lover:)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

necropost pisze:tylko czy to aby nie zabawka tylko ocechowana marka agfy ?
Jeżeli to Duoscany, to całkiem ok, bo to sprzęt dla DTP tyle że leciwy, bo Agfa już dawno nic nie robi w tym segmencie rynku. Na pewno są słabsze od współczesnych Epsonów z górnej półki. I mają SCSI jako interfejs, a to może być obecnie sporym problemem.
necropost pisze:J.A. na jakim bebnie skanujesz ?
Screen DT-S 1030Ai. Też wiekowa maszyna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

co do scsi to raczej problemu byc nie powinno mam adapter z adapteca scsi do usb bo przymierzalem sie do minolty lub coolscana , ale czy to obecnie sens ? moze lepiej v750 skoro dedykowane juz praktycznie sa w lamusie jedynie plustek cos dziala ale opinie mieszane , a chodzi mi bardziej o uniwersalnosc urzadzenia by pasowal do max 4x5 , sredniaka no i malego obrazka - tego ostatniego sie najbardziej obawiam przy plaskich , bo jednak chcialbym jakosc mozliwie najlepsza

chyba ze scanmate ? taki domowy beben ? choc to tez juz sprzet podstarzaly , chodzi mi o scanmate 5000 ? raczej do czestego uzywania (archiwizacji wlasnych dokonan :) a nie wiem czy sprzet w tym wieku juz moze sie nie rozsypac

pozdrawiam
mamiya lover:)
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Dedykowany to dedykowany. Ja mam trzy. Epsona 4490 do odbitek i większości średniego, ale jakością skanu nie ma on startu do Minolty Elite, którą używam do małego obrazka i Polaroida Sprintscana 45i, na którym robię wielki i wybrane średniaki.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No sprintscan, to niezły zabytek. A czemu "wybrane" średniaki?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Bo trzeba pojedynczą klatkę wyciąć i wsadzić w ramkę... Zresztą w średnim różnica nie jest aż tak duża pomiędzy 4490 (który ma faktycznie około 2000 dpi), a Sprintscanem (faktyczne 2000x4000 dpi).
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
ODPOWIEDZ