Serwis/naprawa powiększalników

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Sholay
-#
Posty: 33
Rejestracja: 08 gru 2013, 10:53
Lokalizacja: WAW

Serwis/naprawa powiększalników

Post autor: Sholay »

Czaję się od dawna na powiększalnik, ostatnio walczę na Allegro o różne Dursty ale chyba przyjdzie się do Niemiec pofatygować.

Zastanawiałem się przy okazji - a co jak taki powiększalnik się zepsuje? Są jakieś serwisy, które je naprawiają? W końcu jak kupię używkę, to chętnie bym przynajmniej jakiś przegląd popełnił. Tak robię z aparatami, maszynami do pisania, a co z powiększalnikami?

Domyślam się, że z częściami zamiennymi tragedia, ale gdzie Wy swój sprzęt serwisujecie?

&
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zależy jaki powiększalnik.
Z elektroniką to qpa. Ciężko cokolwiek naprawić.
A takie klasyczne mechaniczne, to prosta sprawa. Zresztą co się w nich może popsuć? Jak jest sprawny, to sprawny, a jak już ma coś popsute, to najczęściej brakuje czegoś, albo jest złamane. I tu po prostu trzeba upolować część zamienną, lub jeśli się da dorobić u ślusarza lub jakiś druk 3D.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Niektóre części mogą się popsuć, albo zużyć.
Klasyczny przykład w Magnifaxach to zębatka, która się zużywa, tak że po pewnym czasie głowica zjeżdża w dół. Zębatki nie da się dokupić, pozostaje dorobienie. Kosztuje to dość sporo w porównaniu do ceny całego powiększalnika.
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Tak mnie nie przeraża sama elektronika w powiększalnikach jak płowiejące filtry w głowicach kolorowych i zużycie części mechanicznych, oczywiście pomijam jakieś Dursty itp. z 10 płytami elektroniki upchanymi i ważącymi 50 kg. jak w DURST 8x10" HL2506AF Enlarger.

Przy okazji czy ma ktoś jakieś schematy elektroniki/serwisówki itp. do powiększalników i zasilaczy np. do Dursta?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

jac123 pisze:Niektóre części mogą się popsuć, albo zużyć.
Klasyczny przykład w Magnifaxach to zębatka
Pełna zgoda. Mam Magnifaxa 3a, starszy brat 4. Mam go od 20 lat.
Zębatka SIĘ nie popsuła. Te które widziałem popsute, to nie zużycie, a połamanie. Po prostu ktoś coś przegwałcił. Fakt jest ona delikatna i niewielkie zblokowanie głowicy na kolumnie może ją uszkodzić. Ale bez przesady.
jac123 pisze:Kosztuje to dość sporo w porównaniu do ceny całego powiększalnika.
Dorobienie każdej (większości) uszkodzonej części to spory wydatek. Dla tego kupować należy powiększalniki w jak najlepszym stanie. Zysk na zakupie tych trochę uszkodzonych jest zbyt mały. Bo doprowadzenie go do stanu używalności to spore koszty.
bawy2 pisze:Przy okazji czy ma ktoś jakieś schematy elektroniki/serwisówki itp. do powiększalników i zasilaczy np. do Dursta?
bawy2 pisze:Tak mnie nie przeraża sama elektronika w powiększalnikach
Niby nie przeraża, a jednak problem i to poważny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Hola, hola pytanie o serwisówke nie jest jednoznaczne z posiadaniem problemu.
Nie spotkałem się z takimi dokumentami, a czas leci nieubłaganie i kiedyś się na pewno przyda oby jak najpóźniej, a wtedy będziemy przygotowani do naprawy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie oznacza problemu, ale oznacza potencjalny problem. Zapewniam Cię, że wszystko co można wystrugać, wytoczyć, wyfrezować, czy w końcu zrobić na drukarce 3D, to pikuś w porównaniu z padnięta 20 letnią elektroniką.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Powiększalniki mechaniczne nie mają raczej serwisówek, zresztą ich nie potrzebują, bo jedyne co się może zepsuć to zębatka jakaś, którą albo znajdziesz taką samą albo nie.

Problem jest z elektronicznymi, tam nie dość, że dostęp do 'serwisówek' jest mały to jeszcze problemy mogą się pojawić ze wszystkim w zasadzie..
(np. w moim trzeba nacisnąć 'start' kilka razy zanim rzeczywiście 'wystartuje')
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Taharii piszesz o problemach z zegarem/trafo/zasilaczem czy z jakąś elektroniką w samym powiększalniku?

Czasem można zastąpić zasilacz innym, ale pojawia się problem jakie są napięcia na 7,8,9 itp. pinowych złączkach dlatego szukam jakiś serwisówek.

20'letnia elektronika to nie jest błahostka, ale wolę to niż toczyć jakiś tryb za 100zł czy 200 zł, zresztą nie znam cen, ale czy jakiś ślusarz machnie ręką za mniejsze pieniądze.

Ludzie naprawiają w sumie nawet 50 letnie radia lampowe i jakoś się da.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Piszę o problemach z samym powiększalnikiem, bo mam taki ze sterowaniem.
Trafo to nie problem, można rozebrać i zmajstrować jak się tam chce (podmienić na nowy po prostu) to tylko prąd więc trywialna sprawa. Gorzej jak się coś inteligentnego zaczyna sypać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

durst do swoich elektronicznych powiększalników raczej wydawał serwisówki, wydaje mnie się, że nawet kiedyś takową widziałem w sieci, ale czy to idzie aktualnie znaleźć? raczej będzie ciężej niż ciężko.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Ja mam podobny problem w moim de vere 507, automatyka głowicy zachowuję się jak kibole na stadionie czyli robi co chce.. Byłem z głowicą u elektronika i w jego oczach był tylko strach.. Firma która podobno jest w stanie to naprawić czyli odyssaysales średnio rozmowna jest.. Mam dwa devere na analogowych głowicach i tam już nie ma co się zepsuć, no chyba że trafo, a to już jak ktoś sprytnie wspomniał żaden problem..

P.s serwisówka haha przecież to jest owiane tajemnicą firmy, bo przecież serwis zdaje się to CORAZ LEPSZY BIZNES.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Serwis/naprawa powiększalników

Post autor: kal800 »

odświeżam - jak wygląda sprawa z serwisem/naprawą filtrów w głowicach kolor/multigrade? czy ktoś w ogóle się tym gdzieś zajmuje? podejrzewam, że mogę mieć problem z filtracją i zastanawiam się jak mógłbym to ugryźć...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
ajsikel
-#
Posty: 314
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Serwis/naprawa powiększalników

Post autor: ajsikel »

kal800 pisze:odświeżam - jak wygląda sprawa z serwisem/naprawą filtrów w głowicach kolor/multigrade? czy ktoś w ogóle się tym gdzieś zajmuje? podejrzewam, że mogę mieć problem z filtracją i zastanawiam się jak mógłbym to ugryźć...

mozesz sprobowac dowiedziec sie tutaj.
Wolfgang Kienzle

Robią zestawy pod rózne powiekszlaniki, rózne kombinacje, wiec tez mają serwis.
Ale to juz oni odpowiedzą.

http://kienzle-phototechnik.de/home_eng ... ntact.html
https://www.instagram.com/zone_lll/
lity bromoleje czarne białe i takie inne ...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Serwis/naprawa powiększalników

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: że mogę mieć problem z filtracją i zastanawiam się jak mógłbym to ugryźć...
Poprzez zmianę głowicy na BW i nowe filtry multigrade. Najlepsze rozwiązanie. Nawet jak masz sprawną głowicę, to i tak wygodniej jest po prostu używać filtrów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ