sepiowanie odbitek

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

sepiowanie odbitek

Post autor: flonidan »

Witam.Chciałbym spróbować sepiowania odbitek,zakupiłem toner sepiowy tetenala.Czy na coś powinienem uważać,jakie są pułapki tej techniki.Czytałem na jakiejś stronie internetowej ,że odbitki do tonowania muszą być bardzo kontrastowe,gdyż w tej technice kontrast znacznie spada-podobno jest kłopot z tonowaniem papierów multigrade-dlaczego?.Dziękuję za Wasze wskazówki.
jacek
wiktor2323
-#
Posty: 11
Rejestracja: 07 mar 2010, 13:49
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: wiktor2323 »

Uważaj przy odbielaniu odbitek, żeby nie przesadzić.
Światłoczuły
-#
Posty: 14
Rejestracja: 02 cze 2010, 18:17
Lokalizacja: Warszawa żoliborz
Kontakt:

Post autor: Światłoczuły »

Jest fajny ciepłotonowy papier Fomy, multigrade, baryt.
Daje różne tony w zależności od wywoływacza.
Na marginesie słyszałem ze dawniej popularne było tonowanie herbatą ;-)
Przemek Namieciński swiatloczuli.org
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

gadałem tydzień temu z wujkiem i mówił, że herbata nie dawała dobrych efektów bo odbitka szybko traciła ten sepiowy odcień...


może spróbuj Ilforda Warmtone a potem dopiero sepii a nóż widelec Ci się spodoba (sam mam zamiar kupić butelkę)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Heihachi07
-#
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2015, 10:10

sultan

Post autor: Heihachi07 »

ja robiłam rayografie pod powiększalnikiem. wielkiej filozofii nie ma. papier raczej nie ma większego znaczenia, z tego co pamiętam naświetlałam kilkanaście sekund :)


___________________________________
Are you interested in ccna itil? Get our self paced ccna workbook ccna and passguide itil study packages to pass your 640-461 without any difficulty in www.usuhs.mil lsat.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2015, 12:05 przez Heihachi07, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

kontrast zależy od odbielania. Jak odbielisz odbitkę kompletnie kontrast spanie, jak nie, będzie większy
God Is A Girl
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Światłoczuły pisze:Na marginesie słyszałem ze dawniej popularne było tonowanie herbatą ;-)
Herbata, czy inne barwniki, dają inny rezultat.

Toner sepiowy zamienia czarne (czyli metaliczne srebro) na brązowe (czyli siarczek srebra), w efekcie zakres tonalny jest od białego (no, tak naprawdę nieco żółtawego) do brązowego.

Barwniki zamieniają białe na nie-białe, czyli zakres tonalny wychodzi od kolorowego do czarnego (tak naprawdę trochę podkolorowanego).

Dość fajne efekty daje moim zdaniem split-toning, czyli użycie dwóch tonerów chemicznych, np. sepia + indygo, czy sepia + złoty toner (który daje odcienie czerwieni i podobno - mi się na razie nie udało uzyskać - granatu).
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

pasiasty pisze:
Toner sepiowy zamienia czarne (czyli metaliczne srebro) na brązowe (czyli siarczek srebra), w efekcie zakres tonalny jest od białego (no, tak naprawdę nieco żółtawego) do brązowego.
nie do końca się zgdzę, bo wszystko zależy od długości odbielania. Jeśli odbielamy niekompletnie odbitkę to możemy nadal mieć czarne cienie ;)
Ostatnio zmieniony 10 sty 2015, 12:12 przez cbk, łącznie zmieniany 1 raz.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Mrcn pisze:Jeśli odbielamy niekompletnie odbitkę to możemy nadal mieć czarne cienie ;)
Pod warunkiem, że potrafimy wybielić (nie da się nic odbielić) światła nie ruszając cieni. Co wcale nie jest takie łatwe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

oczywiście że nie da się nic nie wybielić, niemniej jeśli zrobi się odbitkę twardszą i lekko prześwietloną da sie zrobić fajny brązowy w światłach i półcieniach a czarny w cieniach głębokich ;]
God Is A Girl
ODPOWIEDZ