roznica z MF i LF na odbitce 30x40?

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Wojtek Królik pisze:no geralnie licze sie z tą wielkoscią sprzetu, ale wlasnie mozna uznac to rowniez i za zalete.
zobaczymy w praktyce :) wielkie dzieki za porady. mysle ze w czerwcu zakupie to i owo a moze i wrzuce jakiegos skana do wątku.

acha- bede pewnie prosil jeszcze o jedno (ale to juz jak bede mial) o jakas instrukcje obslugi- bo to bedzie moj pierwszy kontakt z mf.
Mam polskie tłumaczenie instrukcji do Mamiya RB.
Mogę Ci zeskanować choć prościej by było spotkać się gdzieś przy ksero (bywasz w Real przy Parku Wodnym?). Właściwie to zeskanuję. Przyda się pewnie innym.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Wojtek Królik
-#
Posty: 74
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojtek Królik »

wielkie dzieki mrek! podeslij
rozumiem ze mniedzy rb a rz nie ma specjalniej przepasci w obsludze...
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Wojtek Królik pisze:wielkie dzieki mrek! podeslij
rozumiem ze mniedzy rb a rz nie ma specjalniej przepasci w obsludze...
Trochę jest. RZ ma jedną dźwignię naciągu (wygoda), kółko czasów ma na korpusie, a szkła do RZ'tki nie mają pierścienia czasów. Jest blokada kółka ostrości no i należy pamiętać o baterii (-:
Ładowanie filmów, zapinanie magazynka do korpusu podobne. Dawno nie miałem RZ w rękach więc mogłem pominąć jakieś ważne różnice.
A jeszcze element, który zazdroszczę: magazynek RZ ma wygodną kieszeń na szyber. Na korpusie RB jest co prawda miejsce gdzie można szyber odłożyć na czas zdjęcia ale do wygodnych nie należy.
Za to zdziwienie w oczach gapiów gdy wyjmujesz tę blachę z magazynka - bezcenne (dotyczy każdego modelu).
Po instrukcji nie spodziewaj się wiele. To tylko suche tłumaczenie sprzed 20 lat mnie więcej. Nie jest najlepsze. Sam pamiętam jak nic z niego nie rozumiałem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Wojtek Królik
-#
Posty: 74
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojtek Królik »

a warto polowac na RZ PRO II czy generalnie nie warto i pierwsza wersja bedzie miala lepszy stosunek ceny do tego co oferuje sobą?

czytalem ze roznice są minimalne, prawie zerowe..
dziad_ek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2010, 22:32
Lokalizacja: małopolska

Post autor: dziad_ek »

Z większych różnic to możliwość używania czasów połówkowych i dodatkowe pokrętło do precyzyjnego ostrzenia.
Ja kupowałem pro II bo wydawało mi się że jest większa szansa na kupienie nie zajechanego egzemplarza,
ale z tym różnie bywa.
Zawsze warto dokładnie oglądnąć stan mieszka i sprawdzić czy dźwignia naciągu nie ma zbytnich luzów.
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 231
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Keek »

A jak juz kupisz ta RB, RZ albo GS i nadal nei bedziesz mogl podejsc blizej to dokup jeszcze "najcienszy" pierscien posredni (macro). Np. w Hasselbladzie przy 150mm i 8mm pierscieniu glowa modela/ki wypelnia caly kadr. O dalmierzowych aparatach raczej zapomnij. W LF, jesli chcesz fotgorafowac szybciej niz normalnie mozesz uzyc czegos co nazywa sie Rotary Back. Nie wiem tylko czy poza Horsemanem ktos to robil: http://photo.qip.ru/users/egorca67/2823816/58693176/

A prawdziwi hardkorowcy do portretu uzywaja Fuji GX680 :D
Ostatnio zmieniony 02 maja 2011, 19:16 przez Keek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojtek Królik
-#
Posty: 74
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojtek Królik »

dziad_ek pisze:Z większych różnic to możliwość używania czasów połówkowych i dodatkowe pokrętło do precyzyjnego ostrzenia.
Ja kupowałem pro II bo wydawało mi się że jest większa szansa na kupienie nie zajechanego egzemplarza,
ale z tym różnie bywa.
Zawsze warto dokładnie oglądnąć stan mieszka i sprawdzić czy dźwignia naciągu nie ma zbytnich luzów.
generalnie to gdzie mozna dobrze upolowac?
tylko ebay ? no najlepiej byloby widziec na zywo, ale jakie są na to szanse w Krakowie?

obecnie na ebaju wiszą dwie aukcje body RZ II- jedno z GB, inne z GERManów- warto ryzykowac?

na allegro wisi teraz RZ II za 2400...tez nie wiem czy to dobra cena, czy nie wysoko.

@KEEK- dzieki. o piersciniu do tego portretu to pewnie pomysle
dziad_ek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2010, 22:32
Lokalizacja: małopolska

Post autor: dziad_ek »

Ta pro II z allegro to z komisu interfoto ,wejdz i popatrz na ich ceny ,wtedy zobaczysz na jakim poziomie
średnio utrzymują się u nich rzeczy,jak dla mnie mocno zawyżają.
Na alledrogo chodzily zestawy z pro II+kaseta+obiektyw po 2200-3000, czasem za 3k z pryzmatem w dobrym stanie.
Jeśli nie boisz się kupic z angli/niemiec to szukaj bezpośrednio z http://www.ebay.co.uk/ lub http://www.ebay.de/, ogłasza się mnóstwo komisów dających gwarancję po 6 lub 12 miesięcy,a ceny biją
przeważnie na głowę te z interfoto.
Na allegro też czasami wypływają fajne zestawy tylko trzeba poczekać niestety trochę.
A tu masz link do serwisu z średnimi cenami z aukcji :)
http://collectiblend.com/Cameras/Mamiya ... ro-II.html
Sam to przerabiałem miesiąc temu i naprawdę warto poczekać na okazję.
Co do pierścienia to np z sekorem z 180mm masz możliwość ostrzenia już od 85cm.
Wojtek Królik
-#
Posty: 74
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojtek Królik »

fajnie,
zatem poluje na RZ II + standard + 180tka i chce sie zamknac w okolicy 3 koła.
do wakacji chce kupic wiec mam nadzieje ze sie wstrzele :)

Czy do tych z GB dolicza sie jakies cło i jesli tak to ile ?
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Wojtek Królik pisze:Czy do tych z GB dolicza sie jakies cło i jesli tak to ile ?
W całej EU nie mamy cła.
Wojtek Królik
-#
Posty: 74
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojtek Królik »

blad...prosze wykasowac
Ostatnio zmieniony 06 maja 2011, 08:21 przez Wojtek Królik, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Wojtek Królik pisze:blad...prosze wykasowac
EU - European Union
Wydaje mi się, że zakupy w krajach unii są zwolnione z cła.
Wojtek Królik
-#
Posty: 74
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojtek Królik »

mialem na mysli "prosze wykasowac moj post bo znanazl sie przypadkiem".
najpierw cos napisale a potem to juz bylo nieaktualne.


------------------------------


jeszcze jedno.
czym sie roznią obiektywy Sektor Z od C.
domyslam sie ze Z to jakas nowsza konstrukcja (dozsze), czy optycznie jest to to samo i nie warto inwestowac w Z czy wrecz przeciwnie.

mam na mysli oczywiscie wspolprace z RZ II.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 21:33 przez Wojtek Królik, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ