Rozdzielczość barytu fomy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: Vitlich »

Zrobiłem pierwsze odbitki na fomie, fomabrom wariant 111, i nie mogę pozbyć się wrażenia, że są wyraźnie mniej ostre w porównaniu do ilforda mg rc. Wyszły mi nieco mniej kontrastowe też, ale nie sądzę żeby spadek ostrości to była tylko wina mniejszego kontrastu. Ta foma ma jakąś niską rozdzielczość? Czy może to w ogóle kwestia plastik vs baryt? W ogóle na razie mam wrażenie, że ilford chociaż plastikowy, jest lepszy - lepszy mikrokontrast, ostrość, taki bardziej trójwymiarowy. No ale mam z nim już trochę doświadczenia, a fomę pierwszy raz na próbę kupiłem. Co powiecie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: J.A. »

Przy papierach nie mówi się ani o rozdzielczości, ani o ostrości.
Te parametry są poza percepcją człowieka.
Nie jesteś w stanie nieuzbrojonym okiem ich ocenić. Zapewne Twoje negatywne odczucia biorą się z innego powodu, na pewno nie z powodu niskiej ostrości papieru.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: szable »

Dość dawno przerzuciłem się z papierów Barytowych Ilforda na Fomę: Fomabrom Variant 111 do dużych powiększeń. Małe odbitki robię na czym popadnie. Co do Fomy vs Ilford, kiedyś robiłem testy porównawcze - bez wyłonienia zwycięzcy. Nie byłem w stanie odróżnić gotowych odbitek. Ale jest jeden myk - przynajmniej u mnie, FOma jest o wiele bardziej czuła na niewłaściwie oświetlenie ciemni.. Tam gdzie Ilford pozostawał podczas testów biały, Foma błyskawicznie się zaświetlała. Pójdź tym tropem.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2021, 14:25 przez szable, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: J.A. »

Foma ma wyższą ogólną czułość od ilforda, a stare fomy dodatkowo wymagają czerwonego oświetlenia ochronnego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: mrek »

Vitlich pisze: 29 wrz 2021, 13:39 Zrobiłem pierwsze odbitki na fomie, fomabrom wariant 111
Wysusz na szybie i wysusz na suszarce czyli na błysk. Tak gdzie motyw wymaga "większej ostrości" i głębszych czerni, suszę na starej suszarce Libella. Najtrudniej o czystą, nie porysowaną blachę do niej.
Oczywiście dla papierów Foma mam w ciemni czerwone oświetlenie oraz test wykonany w/g metody Hubertahttp://dadanmafak.blogspot.com/2020/11/ ... -s-v3.html. Polecam.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: Vitlich »

J.A. pisze: 29 wrz 2021, 13:44o ostrości.
To akurat mogę ocenić, przecież widzę że mniej ostre... Ale może jak piszesz, może faktycznie rozdzielczości nie ocenię i niepotrzebnie w niej upatruję braku ostrości.
szable pisze: 29 wrz 2021, 13:57 FOma jest o wiele bardziej czuła na niewłaściwie oświetlenie ciemni..
A faktycznie nie chciało mi się robić testów - dawno temu sprawdziłem, że ilforda mi światło nie zaświetla, to uznałem że jest dobrze. Zrobię test dla tej fomy.
mrek pisze: 29 wrz 2021, 14:31 Wysusz na szybie i wysusz na suszarce czyli na błysk
Suszarki na pewno nie użyję. Raz, że właśnie trudno o taką w dobrym stanie, a dwa że nie czuję potrzeby - zresztą skoro się już wykosztowałem u szklarza na szybę, to chcę się nią bawić ile wlezie :-P.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: J.A. »

Vitlich pisze: 29 wrz 2021, 21:14 To akurat mogę ocenić, przecież widzę że mniej ostre...
Nie możesz widzieć, że mniej ostre. To tak, jakbyś patrzył na negatyw 24x36 na FP4 i Delcie 100 i twierdził, że jedno jest mniej ostre od drugiego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: darekdp1 »

Jeżeli Twoje oświetlenie w ciemni nie zaświetla Ilforda, to zapewne baaardzo mocno zaświetla Fomę. Stąd mniejszy kontrast na odbitkach, co daje odczucie mniejszej ostrości. Foma jest poza tym bardziej kontrastowa od Ilforda.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: mrek »

Vitlich pisze: 29 wrz 2021, 21:14 Suszarki na pewno nie użyję. Raz, że właśnie trudno o taką w dobrym stanie, a dwa że nie czuję potrzeby - zresztą skoro się już wykosztowałem u szklarza na szybę, to chcę się nią bawić ile wlezie :-P.
Pierwszą dużą szybę na 2x 30x40 też kupiłem u szklarza za masakryczne pieniądze. Teraz kupuję za grosze szklane półki w Ikeła. Szkło hartowane, oszlifowane po 20-30 zł jeśli dobrze pamiętam.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: Vitlich »

Wygląda na to, że faktycznie potrzebuję nowego światła. Pomyślałem, że może kupię Kaiser 4018 (nazywane z jakiegoś powodu DUKA, ale tylko w polskich sklepach). Macie jakieś opinie o tej lampie? I dzięki za proponowanie ledów typu mira - wyglądają super, ale mnie nie stać :-), no i mam ciemnię w łazience, wręcz chcę słabego światła. No i też mam problem - czy jest tu może jakiś użytkownik tego Kaisera który go sprawdził z Fomą? Bo są 3 filtry - pomarańczowy wg opisu producenta do papierów chlorobromowych (czyli jak Foma), multigrade, czyli do papierów multigrade (czyli jak Foma) i czerwony (a widziałem w paru miejscach, że sprzedawca dla Fomy zaleca czerwony światło)... To który mam *&!#@ wybrać?
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: Vitlich »

mrek pisze: 30 wrz 2021, 07:10 Teraz kupuję za grosze szklane półki w Ikeła.
Kurcze, nie pomyślałem o tym nawet. Dzięki za uwagę - będę pamiętał jeśli mi się zbije (chociaż wolałbym nie musieć :-) )
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: mrek »

Vitlich pisze: 01 paź 2021, 17:05 Wygląda na to, że faktycznie potrzebuję nowego światła. ... I dzięki za proponowanie ledów typu mira - wyglądają super, ale mnie nie stać
Oj, poczekaj z zakupami. Artur kończy budżetową wersję Miry za budżetową kasę. Zapytaj, tu na forum. Może już gotowa.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: Art_Ro »

Vitlich pisze: 01 paź 2021, 17:05 Pomyślałem, że może kupię Kaiser 4018. Macie jakieś opinie o tej lampie? I dzięki za proponowanie ledów typu mira - wyglądają super, ale mnie nie stać :-), no i mam ciemnię w łazience, wręcz chcę słabego światła. No i też mam problem - czy jest tu może jakiś użytkownik tego Kaisera który go sprawdził z Fomą? Bo są 3 filtry - pomarańczowy wg opisu producenta do papierów chlorobromowych (czyli jak Foma), multigrade, czyli do papierów multigrade (czyli jak Foma) i czerwony (a widziałem w paru miejscach, że sprzedawca dla Fomy zaleca czerwony światło)... To który mam *&!#@ wybrać?
Obecnie lampy Kaiser-a 4018 sprzedawane są w polskich sklepach (i nie tylko polskich) z żaróweczką ledówką 3W z gwintem E14 o temperaturze barwowej 6500K. Takie jest zalecenie producenta tych lamp i takaż żaróweczka jest w nich dostarczana. A zatem kolego Vitlich, odgadnij proszę, jak zachowa się Twój ulubiony papier Fomy 111 w takim świetle ochronnym z założonym filtrem optycznym koloru czerwonego?
Ogłaszam w tym miejscu mini-konkursik z nagrodą firmową dla wszystkich kolegów, na najtrafniejsze odpowiedzi, tzn. poprawne odpowiedzi. Pozdrawiam, na ewentualne pytania i odpowiedzi odpowiem dopiero jutro od rana. Stary już jestem i wcześnie chodzę spać, ale wstaję codziennie około 6-tej :)
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: Vitlich »

Art_Ro pisze: 01 paź 2021, 20:00 jak zachowa się Twój ulubiony papier Fomy 111 w takim świetle ochronnym z założonym filtrem optycznym koloru czerwonego?
To po kolei - zastanawia mnie, czemu ktoś miałby pakować leda świecącego krótkimi falami w taką lampę - nie będzie przypadkiem tak, że to światło zostanie po prostu odcięte w dużej mierze przez czerwony filtr? Zakładam, że w dużej mierze a nie całkowicie, bo jakaś tania żarówka ledowa raczej nie świeci szczególnie wąskopasmowo - chociaż na pewno nie ma tak równego widma jak żarnik, a kawałek czerwonego plastiku raczej nie ma zerowej transmitancji dla fal krótkich. W efekcie dostanę światło słabo (słabiej niż z ekwiwalentem mocy w postaci żarnikowej żarówki) świecące różnymi falami, nie tylko długimi. I zaświetlenie pewnie, albo jego brak z tego powodu, że ogólnie prawie nic nie zobaczę bo tak słabo będzie świecić - zależy pewnie od transmitancji filtra. Dobrze myślę?
mrek pisze: 01 paź 2021, 19:06 Artur kończy budżetową wersję Miry za budżetową kasę.
A tym, swoją drogą, na pewno bym się zainteresował
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Rozdzielczość barytu fomy

Post autor: darekdp1 »

Mam taką lampę Kaiser. Świeci pięknie, ale pomarańczowo. Do Fomy musisz mieć światło mocno czerwone. Ja używam ledów "deep red" trochę "przygaszonych". Oczywiście "wizualnie" jest znacznie ciemniej, ale test 10 minutowy foma przechodzi bez problemu. Pamiętaj aby test zrobić na papierze lekko wstępnie naświetlonym.
ODPOWIEDZ