Rollei R3 jak naświetlać

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

gezaj
-#
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2010, 12:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Rollei R3 jak naświetlać

Post autor: gezaj »

Witam wszystkich . Kupiłem Rollei R3 i czytając w necie mam coraz więcej wątpliwości co do tego jak go naświetlać. Chciałbym go pociągnąć na ISo25 i mam pytanie: Jak go naświetlać? Czy na aparacie ustawić ISO25 i potem wywoływać wg czasów na ISO 25 (np w rollei RLS)
czy też naświetlać na 400 (zgodnie z kodem DX na kasecie) z a potem wywoływać wg czasów na ISO 25?
Czytałem w necie co się da na ten temat i uzyskuję sprzeczne informacje.
pozdr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Naświetlasz na 25 i wywołujesz na 25
Inaczej, jaki byłby sens robienia filmu zmiennoczułego (od 25 do 6400), który i tak musi być naświetlany na 400?
gezaj
-#
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2010, 12:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: gezaj »

figureliusz pisze:Naświetlasz na 25 i wywołujesz na 25
Inaczej, jaki byłby sens robienia filmu zmiennoczułego (od 25 do 6400), który i tak musi być naświetlany na 400?
OK, dla mnie też to wydaje się oczywiste ale jednak natrafiłem na informacje które temu przeczą (np. na forum Pentaxa) stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
matth
-#
Posty: 145
Rejestracja: 21 cze 2009, 12:21
Lokalizacja: Poznań/Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: matth »

gezaj, pokaż źródło, bo sam używam R3, czytam forum pentaxowe i nic takiego tam nie pamiętam. To raczej jest miejsce obalania różnych mitów ciemniowych niż tworzenie nowych..
<Pozdrawiam>
M.
gezaj
-#
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2010, 12:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: gezaj »

Witaj matth również czytam forum Pentaxa ale odpowiedzi tam nie znalazłem, a link tutaj
4 post od góry, przeczytałem ten i inne wątki na FP i nic
Awatar użytkownika
matth
-#
Posty: 145
Rejestracja: 21 cze 2009, 12:21
Lokalizacja: Poznań/Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: matth »

gezaj, coś kombinujesz. Naświetlałem R3 na 100, 400, 800 i 1600 za każdym razem wołając na tyle na ile naświetlałem wg tabeli z koncentratu RHS. Zawsze wychodziło dobrze.
<Pozdrawiam>
M.
gezaj
-#
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2010, 12:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: gezaj »

Jakżesz ja kombinuję ;-)
Zrobiłem jedną rolkę naświetlając na 400 (jeszcze nie wywołałem, chyba to zrobię w ten weekend), mam teraz drugą rolkę R3 i chcę ją zrobić na 25. było dla mnie oczywiste że trzeba ustawić na iso 25 i tak też wywoływać ale jak zacząłem czytać o tym rolleiu to nabrałem wątpliwości, a jak natrafiłem na ten post na FP to już całkiem zgłuipałem.
Ok, skoro tak piszesz to już nie mam wątpliwości, dzięki, jadę focić ;-)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2010, 22:33 przez gezaj, łącznie zmieniany 1 raz.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

Wywołujesz na tyle na ile świecisz, mam duży (22 stron po polsku )pdf w temacie tego filmu podaj maila na priv to Ci podeślę.
jutro, pojutrze, będę robił próby na 3200 i 6400 to się odezwę jak wyszło.
Na ISO 50 wywoływanie w RLS iewyszło nie najgorzej, ale dla mnie mało kontrastowo, z tym, że ja jestem miłośnikiem kontrastów, wystarczy na moje foty spojrzeć
www.robertcichocki.jalbum.net
Jednak, są dużo lepsze i tańsze niskoczułe filmy, daleko nie szukać PAN 25 rolleja.
Natomiast może sie okazać, ze to świetny materiał ma wysokie ISO.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

tylko drogi jak cholera :-/
gezaj
-#
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2010, 12:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: gezaj »

tylko drogi jak cholera :-/
eee tam drogi, ja płaciłem 18 zł i bez kosztów wysyłki bo na miejscu.
cichy70, dzięki, dotarłem już do tego pdf-a, przeczytałem, na razie focę rolkę na 25, ciężko jak cholera bo nawet w słoneczny dzień często czasy wychodzą długie, zobaczymy co z tego wyjdzie. odezwij się jak już zrobisz
próby na 3200 i 6400
a mógłbyś coś wrzucić z tego jak wyszło na 50?
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Witam.Wtrącę się do tematu.Robiłem raz na tym filmie i naświetlałem na ISO 200 i muszę powiedzieć ,że ten film jest extra ,manipulujesz nim jak chcesz.Na 200 wyszedł duży kontrast ,ale w cieniach dużo szczegółów.Wadą jest brak oznakowania papieru jaki to film -mówię o 120 i doszło do tego ,że wołałem go
w RLS tak jak superpana 200 choć czas dwukrotnie krótszy.Wyobrażcie sobie ,że wyszedł bez cech niedowołania -miałem szczęście bo były tam zdjęcia z wakacji-tak że pierwsze doświadczenia z tym filmem na 6 oceniam.
jacek
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Ja kupowałem po 8 więc się rozbestwiłem :) teraz chodzi menda po ponad 20.
Na flickru znajdziesz grupę poświęconą Rollei, r3 do 1600 tam widziałem
http://www.flickr.com/groups/maco/
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Podbiję wątek żeby nie zakładać nowego.
Czy macie jakieś koncepcje jak wołać wysoko naświetlonego R3? Tak na minimum 800, a może i 1600. Najlepiej bez użycia RHS. Mam Rodinal i Hydrofen (raczej stock niż 1+1).
ODPOWIEDZ