Rodinal - przydatność roztworu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Pjotr
-#
Posty: 40
Rejestracja: 04 sie 2021, 22:13
Lokalizacja: Kraków

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Pjotr »

Witam, mam do was pytanie. Czy mogę wywołać 2 rolki filmu fomapan 100 w jednym roztworze rodinalu 1:25? Mam krokus tank 800 a jedna rolka jest 35mm a druga 60mm i nie zmieszczą mi się dwie do koreksu ;) .
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: oKuba »

Pjotr, Znaczy jeden po drugim? Zdecydowanie odradzam. Rodinal to jeden z szybciej zuzywajacycj sie (oksydujacych?) wywolywaczy
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Imperitus »

oKuba, w 1:25 raczej nie będzie tragedii
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Pjotr
-#
Posty: 40
Rejestracja: 04 sie 2021, 22:13
Lokalizacja: Kraków

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Pjotr »

A w 1:50?
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: oKuba »

Imperitus, Ja bym nie ryzykowal, tym bardziej, ze Rodinal nie nalezy do drogich wywolywaczy..
Pjotr
-#
Posty: 40
Rejestracja: 04 sie 2021, 22:13
Lokalizacja: Kraków

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Pjotr »

oKuba pisze: 21 lip 2022, 20:17 Pjotr, Znaczy jeden po drugim? Zdecydowanie odradzam. Rodinal to jeden z szybciej zuzywajacycj sie (oksydujacych?) wywolywaczy
Tak jeden po drugim
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: powalos »

Pjotr, też bym odradzał. Ten współczesny Rodinal czasami szybciej padnie niż Ty zaoszczędzisz.
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: oKuba »

Pjotr pisze: 21 lip 2022, 20:39A w 1:50?
Generalnie im bardziej rozcieczony tym szybsze jego zuzycie. Pytanie tez, czy oczekujesz jakiejs powtarzalnosci w tym robisz, czy chcesz tylko aby cos tam bylo widac? Jak to drugie, to istnieje szansa przy 1+25, ze tak bedzie. Ja bym nie ryzykowal.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Imperitus »

Dokładnie, jak zależy Ci na oszczędności to możesz wykorzystać raz ale na większym rozcieńczeniu. Ja używam ostatnio wyłącznie 1:100
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Z_photo »

Pjotr pisze: 21 lip 2022, 20:42 Tak jeden po drugim
Nie powinieneś tego robić.
Oczywiście uzyskasz obraz na obrabianym materiale, ale może on znacznie odbiegać od optymalnego.
Rodinal to wywoływacz spreparowany z myślą o jednorazowym wykorzystaniu roztworu roboczego. To może oznaczać, że dynamika procesu wywoływania będzie różna w przypadku startu tego procesu po zalaniu koreksu świeżym roztworem i po zalaniu roztworem już wykorzystanym.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Z_photo »

Imperitus pisze: 21 lip 2022, 21:11 Dokładnie, jak zależy Ci na oszczędności to możesz wykorzystać raz ale na większym rozcieńczeniu. Ja używam ostatnio wyłącznie 1:100
To jest bardzo dobre rozwiązanie - nie tylko ze względu na oszczędność ale przede wszystkim ze względu na parametry tak wywołanego obrazu negatywowego (świetna tonalność, wyrównany kontrast, podkreślona ostrość brzegowa).
Należy tylko pamiętać by obrabiać film w minimum 500 ml roztworu roboczego, tzn, zawierającego minimum 5 ml koncentratu. Ta uwaga dotyczy współcześnie oferowanego Rodinala, bo oferowany przed laty Rodinal/R09 pracował świetnie także przy wykorzystaniu mniejszych porcji.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Imperitus »

Z_photo pisze: 21 lip 2022, 21:24 oferowany przed laty Rodinal/R09 pracował świetnie także przy wykorzystaniu mniejszych porcji.
No, Orwo R09 z początku lat 80-tych spokojnie dał radę 1 mililitrem :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Z_photo »

Imperitus pisze: 21 lip 2022, 21:32 No, Orwo R09 z początku lat 80-tych spokojnie dał radę 1 mililitrem :mrgreen:
Stąd pomysły wywoływania (skutecznego) w roztworze 1:1000. Temperatura nie miała większego znaczenia, a czas wywoływania to kilkanaście godzin - przy czym bez ryzyka przewołania (roztwór wywoływacza w pewnym momencie przestawał działać). Właściwe mieszanie zapewniało ustawienie koreksu na chłodziarce, która uruchamiając się cyklicznie powodowała wibracje koreksu i jego zawartości.
Obecnie to nie ten Rodinal i nie te chłodziarki. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: Imperitus »

Z_photo pisze: 21 lip 2022, 21:47
Imperitus pisze: 21 lip 2022, 21:32 No, Orwo R09 z początku lat 80-tych spokojnie dał radę 1 mililitrem :mrgreen:
Stąd pomysły wywoływania (skutecznego) w roztworze 1:1000. Temperatura nie miała większego znaczenia
Wiem, bo robiłem to :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rodinal - przydatność roztworu

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 21 lip 2022, 21:47
Imperitus pisze: 21 lip 2022, 21:32 No, Orwo R09 z początku lat 80-tych spokojnie dał radę 1 mililitrem :mrgreen:
Stąd pomysły wywoływania (skutecznego) w roztworze 1:1000. Temperatura nie miała większego znaczenia, a czas wywoływania to kilkanaście godzin - przy czym bez ryzyka przewołania (roztwór wywoływacza w pewnym momencie przestawał działać). Właściwe mieszanie zapewniało ustawienie koreksu na chłodziarce, która uruchamiając się cyklicznie powodowała wibracje koreksu i jego zawartości.
Obecnie to nie ten Rodinal i nie te chłodziarki. ;-)
temperatura miała znaczenie, miała być pokojowa, a już na pewno nikt nie wstawiał koreksu do chłodziarki.
Z kolei mieszania nie ma. On po prostu stoi.
Mam gdzieś skan artykułu w Foto Wojciecha Tuszko.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ