Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: szable »

Jerzy pisze: 16 sty 2023, 08:09Adox Supersafe
o własnie o takim czymś myslałem.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: zladygin »

szable pisze: 15 sty 2023, 19:42 nie zaświetla papieru - znaczy jest OK.

Moje kilka uwag nt lamp Mira:
Kiedyś rozmawiałem z producentem lamp MIRA i zaproponowałem mu wykonanie prostej lampki wkręcanej w oprawkę żarówki. Dla takich właśnie łazienkowiczów.
Niestety nie zostałem zrozumiany. Dowiedziałem się że te lampy za 700-900 są jeszcze złe, bo teraz to będzie następna dopracowana generacja lampy które mają jeszcze więcej funkcji, jeszcze więcej kolorów, jeszcze więcej pokręteł i będą kosztowały jeszcze więcej $$$, ale każdy szanujący się ściemniacz musi je oczywiście mieć. Tu na forum nawet jest trochę nie politycznie napisać że się nie ma Miry :D

Moim zdaniem niezrozumienie specyfiki i potrzeb rynku.
Oczywiście wiem wiem jak MIRA działa widziałem na żywo u Dadana, wszystko pięknie pomarańczowo, jasno itp. Ale dzisiejszy wielki comeback analogowy na prawdę potrzebuje prostej czerwonej/pomarańczowej żarówki która nie zaświetla papieru a nie od razu statku kosmicznego o wyglądzie lampy ciemniowej. Z całym szacunkiem dla wielkiej pracy włożonej w wymyślenie i produkowanie Miry.

Na prawdę gdyby pojawiła się taka mała lampka -- Mira Mini którą mogę wkręcić zamiast żarówki w łazience, to byłbym pierwszym kupującym .
Wydaje mi się ,że nie do końca się zrozumieliście. MIRA to specjalistyczne lampy ciemniowe o gwarantowanych parametrach dostosowanych do czułości spektralnej materiałów światłoczułych - foma i ilford mają różne wymagania. "Jeszcze więcej funkcji, jeszcze więcej kolorów, jeszcze więcej pokręteł" to nie upiększanie pięknego, tylko odpowiedź na głosy użytkowników. Głównymi odbiorcami nie są "łazienkowicze" tylko laboratoria, nie tylko zresztą fotograficzne. I Mira właśnie w takich wymagających oświetleniach się specjalizuje. Dokładnie jak napisał Jerzy.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: shovax »

RobsonT pisze: 13 sty 2023, 21:55 Witajcie.
W najbliższą sobotę chciałbym po baaaaaaaaardzo długim czasie wejść do ciemni. Planuję naświetlać papier Fomaspeed Variant 313. Z całym sprzętem rozkładał się będę w... łazience. Do dyspozycji mam dość sporo miejsca, blisko wanna i... WC. ;)
Przekopałem forum i już wiem, że żarówki którymi dysponuję są "beee". Ze starego sprzętu oświetleniowego została mi do dyspozycji jedynie bardzo stara lampa z filtrem f-05.
Ale... wyczytałem też że niektórzy z Was stosowali diody czerwone. Najlepsze te z długością fali 660nm. Ale z powodzeniem stosowano też taśmę led z używanym wyłącznie torem czerwonych diód. Pisaliście że światło najlepiej gdyby było odbite od ściany. I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy takie rozwiązanie jak na poniższym zdjęciu (przepraszam za jakość, ale fotka cyknięta grabiami ;) ) ma szansę powodzenia? Taśma przysłonięta jest pionowym elementem, aby świeciło prosto na skośny sufit. Przed tą szafką planuję zainstalować blat na którym rozłożę się z powiększalnikiem, kuwetami, etc...
Czy ktoś korzystał może z podobnej konfiguracji? Może pomyśleć jednak o dodatkowym przytłumieniu tej taśmy? Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Bajdełej. O sposobie sprawdzenia czy światło nie zaświetla papieru znam. Na pewno go zastosuję, ale może jest ktoś kto na dzień dobry powie "to na 100% nie zadziała" to będę kombinował inaczej. Wiem że zdecydowanie lepiej do pracy byłoby umieścić źródło światła nad głową, ale nie mam za bardzo warunków do takiego montażu.

R.
zebys poprawnie zrozumial. zwykle czerwone diody nie swieca tylko na czerwono, swieca rowniez na zielono. choc slabo. papier czerwwonego nie widzi, ale to slabe zielone juz tak. dlatego zaleca sie odbicie od sciany i przyceimnienie, by stlumic to zielone.
ja mam tak, ze pasek mi swieci prosto na kuwety, ale przykrylem go czerwona folia do oswietlenia scenicznego, ktora odcina zielony i pomaranczowy. i jest git.
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: einverv »

Cześć, przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi - czy ktoś testował tego typu żarówki? Po ustawieniu czerwonego świecą bardzo słabo. Oczywiście mogę wykonać test, ale jeśli ktoś już próbował i zna odpowiedź to zaoszczędzi mi czasu
Załączniki
IMG_20231007_094616703.jpg
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 225
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Tomasz. »

zladygin pisze: 16 sty 2023, 17:10
szable pisze: 15 sty 2023, 19:42 nie zaświetla papieru - znaczy jest OK.

Moje kilka uwag nt lamp Mira:
Kiedyś rozmawiałem z producentem lamp MIRA i zaproponowałem mu wykonanie prostej lampki wkręcanej w oprawkę żarówki. Dla takich właśnie łazienkowiczów.
Niestety nie zostałem zrozumiany. Dowiedziałem się że te lampy za 700-900 są jeszcze złe, bo teraz to będzie następna dopracowana generacja lampy które mają jeszcze więcej funkcji, jeszcze więcej kolorów, jeszcze więcej pokręteł i będą kosztowały jeszcze więcej $$$, ale każdy szanujący się ściemniacz musi je oczywiście mieć. Tu na forum nawet jest trochę nie politycznie napisać że się nie ma Miry :D

Moim zdaniem niezrozumienie specyfiki i potrzeb rynku.
Oczywiście wiem wiem jak MIRA działa widziałem na żywo u Dadana, wszystko pięknie pomarańczowo, jasno itp. Ale dzisiejszy wielki comeback analogowy na prawdę potrzebuje prostej czerwonej/pomarańczowej żarówki która nie zaświetla papieru a nie od razu statku kosmicznego o wyglądzie lampy ciemniowej. Z całym szacunkiem dla wielkiej pracy włożonej w wymyślenie i produkowanie Miry.

Na prawdę gdyby pojawiła się taka mała lampka -- Mira Mini którą mogę wkręcić zamiast żarówki w łazience, to byłbym pierwszym kupującym .
Wydaje mi się ,że nie do końca się zrozumieliście. MIRA to specjalistyczne lampy ciemniowe o gwarantowanych parametrach dostosowanych do czułości spektralnej materiałów światłoczułych - foma i ilford mają różne wymagania. "Jeszcze więcej funkcji, jeszcze więcej kolorów, jeszcze więcej pokręteł" to nie upiększanie pięknego, tylko odpowiedź na głosy użytkowników. Głównymi odbiorcami nie są "łazienkowicze" tylko laboratoria, nie tylko zresztą fotograficzne. I Mira właśnie w takich wymagających oświetleniach się specjalizuje. Dokładnie jak napisał Jerzy.
Masz dużo racji, na pewno są to super rozwiązania dla profesjonalnych labów. Tylko tu się z kolei przychylę do tego co napisał Szable - ile mamy takich pro labów, które tego potrzebują? W pierwszej ciemni w której pracowałem były na wyposażeniu lampy osram duka, przez cały okres kiedy z nimi współpracowałem nie było w ogóle potrzeby wymiany tych lamp, w drugiej ciemni w której pracuję od jakiś 5 lat cały czas są te same lampy - tu przede wszystkim kaiser duka i jakieś czerwone żarówki i to też działa. Na kursie w domu kultury używaliśmy starych lamp ciemniowych z jakimiś pomarańczowymi lub czerwonymi ledami (w zależności od papieru który mieliśmy). Nastawiając się tylko na pro rynek można zabrnąć w ślepą uliczkę - bo jak mówisz rynek taki oczekuje bardzo wysokiej jakości i jest wstanie za nią zapłacić, ale ilość takich miejsc jest mała, a tworzonych i wyposażanych od zera jest jeszcze mniejsza.

Natomiast rynek amatorski jest bardzo chłonny, ale wymaga rozwiązań tańszych. Oczywiście rozwiązania te nie będą tak zaawansowane jak te profesjonalne, ale to nie znaczy, że nie da się na nich zarobić. Dlatego też uważam, że fajnie jakby MIRA miało takie rozwiązanie skierowane do amatorów - czy to lampa w formie żarówki na standardowy gwint, czy po prostu małej prostej lampy. Bez regulacji barwy czy innych bajerów, po prostu niezaświetlająca papieru i dająca odpowiednio dużo światła.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: PPaweł »

Zdaje się, że Kodak o mało się nie przekręcił, jak sobie umyślili, że będą robili tylko filmy da profesjonalistów z wymaganiami i dopiero Gold ich uratował.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 08:29 Dlatego też uważam, że fajnie jakby MIRA miało takie rozwiązanie skierowane do amatorów
To tak jakby RR miał w ofercie tanie samochody dla ubogich ;-)
Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 08:29 lampa w formie żarówki na standardowy gwint, czy po prostu małej prostej lampy. Bez regulacji barwy czy innych bajerów, po prostu niezaświetlająca papieru
Do wyboru, do koloru:
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... 40181.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... 11490.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... a-15W.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... a-15W.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... a-led.html
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 09 paź 2023, 09:05Zdaje się
Faktycznie chyba sie tylko zdaje. Masz jakies zrodlo na pokrycie tezy, czy tylko legende tworzysz?
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: oKuba »

aka pisze: 09 paź 2023, 09:21 To tak jakby RR miał w ofercie tanie samochody dla ubogich
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 225
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Tomasz. »

aka pisze: 09 paź 2023, 09:21
Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 08:29 Dlatego też uważam, że fajnie jakby MIRA miało takie rozwiązanie skierowane do amatorów
To tak jakby RR miał w ofercie tanie samochody dla ubogich ;-)
Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 08:29 lampa w formie żarówki na standardowy gwint, czy po prostu małej prostej lampy. Bez regulacji barwy czy innych bajerów, po prostu niezaświetlająca papieru
Do wyboru, do koloru:
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... 40181.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... 11490.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... a-15W.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... a-15W.html
https://fotociemnia.pl/ciemnia-fotograf ... a-led.html
Wiem, trochę wybrzydzam, ale właśnie chodzi mi o coś mocniejszego niż ta lampa kaisera, oczywiście nie musiałaby być tak tania jak ta kaisera, ale obecne ponad 1000 zł (nie wiem na ile moje dane są aktualne) za lampy MIRA, do moich amatorskich zastosowań to trochę za dużo.

Z tych rozwiązań nie używałem tylko żarówki od adoxa...
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 09:37ponad 1000 zł
Czy to dużo? Kwestia względna. Jeśli się weźmie pod uwagę ceny materiałów.... to tylko 20 filmów cz-b kodaka, a to przerób u niektórych amatorów miesięczny...
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 225
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: Tomasz. »

aka pisze: 09 paź 2023, 09:50
Tomasz. pisze: 09 paź 2023, 09:37ponad 1000 zł
Czy to dużo? Kwestia względna. Jeśli się weźmie pod uwagę ceny materiałów.... to tylko 20 filmów cz-b kodaka, a to przerób u niektórych amatorów miesięczny...
Oczywiście, wszystko zależy od skali i możliwości $$$ ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 09 paź 2023, 09:27 Faktycznie chyba sie tylko zdaje. Masz jakies zrodlo na pokrycie tezy, czy tylko legende tworzysz?
Nie mam źródła, bo nie zgrywam sobie na domowy komputer wszystkiego, co czytam. A ty zgrywasz? Masz źródło "na pokrycie" tezy, że mi się zdaje, że tak z grubej rury wyjeżdżasz?
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: oKuba »

Zadna tam gruba rura. Nic nie trzeba zapisywac, gdyz dane dostepne sa w necie. Wystarczy tylko zajerzec do sprawozdania finansowego Kodaka aby sie przekonac jak procentowo produkcja materialow swiatloczulych (wszystkich) ma sie do wynikow finansowych koncernu aby stwierdzic, ze Twoja teza ma sie nijak do rzeczywistosci.

Kodak nie zachwial sie ze wzgledu na Golda a z powodu przegapienia techniki cyfrowej, ktora nota bene sam zainicjowal i to juz w 1975 roku.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytanie jak bumerang. Fomaspeed Variant + taśma RGB (tylko tor czerwony)

Post autor: zladygin »

lampy MIRA, małe, w cyfrowe.pl są po 749 zł
ODPOWIEDZ