Przetłuszczanie negatywów papierowych

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Przetłuszczanie negatywów papierowych

Post autor: dugi1985 »

Czym przetłuszczać negatywy wykonane na papierze do technik szlachetnych opartych o odbitki stykowe?
Terpentyna?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

autodafe pisze:Parafina. W płynie,
A czy przypadkiem nie będzie ona tłuścić papieru do kopiowania stykowego? Jeśli parafina to raczej w stanie stałym i nanoszona na negatyw papierowy na ciepło. Płynna będzie się przenosić na papier i będzie problem z jego późniejszą obróbką, bo jest nierozpuszczalna a wodzie.
Pierwsze negatywy Kodaka były papierowe o po wywołaniu, dla zwiększenia ich transparentności były woskowane. Więc może wosk? Pszczelarze mają go w nadmiarze.
Nawet się "rymło" ;-)
Lux mea lex
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Potwierdzę, płynna parafina, taka z apteki (bezsmakowa). Zwykły papier do drukarki, parafinę rozprowadzić i dać przesiąknąć. Nadmiar zetrzeć.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Mam olej parafinowy do lamp ogrodowych (znaleziony w piwnicy) taki bez zapachowy, bez dodatków do odstraszania owadów itp. Nada się? Czy jednak muszę odwiedzić aptekę? W składzie pisze że zawiera olej parafinowy :-)
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

zaraz wezmę jakąś średnio udaną odbitkę i sprawdzę jak się to zachowuje. za kwadrans będę wiedział.

[ Dodano: Pon 24 Lut, 2014 ]
Wnioski:
Zniszczyłem jedną średnio udaną odbitkę na starym fotonowskim cienkim barycie
z tym barytem nic ciekawego się nie stało, stał się transparentny ale tak mi się wydaje że raczej mało
Od razu sprawdziłem jakiś tam stary wydruk z drukarki laserowej na zwykłym papierze biurowym (stare notatki z pracy). tutaj jest świetnie. Więc chyba świetnie się to nada do robienia odbitek gumowych z zdjęć cyfrowych. Po co kupować drogą folie. Do zdjęć analogowych to chyba będę robił powiększone negatywy na błonach graficznych, albo rtg (o wiele tańsze).
Ostatni wniosek: Strasznie mi śmierdzą ręce po tym czymś i ciężko to domyć.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

autodafe pisze:w każdej aptece za jakieś 3 zł
no! góra 3zł50gr.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ