Przeterminowana chemia

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Przeterminowana chemia

Post autor: 4Rider »

Imperitus, no to się dogadaliśmy co do tych 4 razy, nie? :-D jednak 1 to i tak więcej niż pół - no musiałem się czepic - wiesz jak jest, mieć to ostatnie slowo :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przeterminowana chemia

Post autor: J.A. »

O ile dobrze pamiętam to u Tuszki było 1ml na litr. Ja jak to robiłem to wolałem jeden film w tanku 2000 i wlewała cały litr, a nie pół.
Ale jak mówisz wieczorem zobaczysz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Przeterminowana chemia

Post autor: JacekK »

To musi działać wyrównawczo (a pewnie zbyt wyrównawczo, chyba że przejdzie przez "cyfryzację")
Jaki film poddacie tym mękom?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Przeterminowana chemia

Post autor: 4Rider »

JacekK pisze: 04 gru 2020, 11:42 To musi działać wyrównawczo (a pewnie zbyt wyrównawczo, chyba że przejdzie przez "cyfryzację")
Jaki film poddacie tym mękom?
Oprócz Kodaka Academy (był kiedyś taki film) i Foto 64 (też był wtedy świeży) poddawałem tym mękom Fuji Color 100 i nawet się przewołał, po użyciu farmera nawet jakieś powiększenia tradycyjnie zrobiłem, bardzo kontrastowe, chyba głównie przez farmera - no takie eksperymenty młodości m/w jak Kolega Teraz Eksperymentujący ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

JacekK, zobaczymy, mi najbardziej zależy na silnym efekcie brzegowym. A torturuję mojego ulubionego RPX100 :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

J.A., zgadza się, łącznie będzie 1ml koncentratu. Paterson bierze pół litra na rolkę 120. Sądząc po pierwszych efektach mam nadzieję że nie będzie niedowołany. Filmy w 1+50 i 1+100 w standardowych czasach były mocno przewołane
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Przeterminowana chemia

Post autor: technik219 »

Imperitus pisze: 04 gru 2020, 12:15 mi najbardziej zależy na silnym efekcie brzegowym. A torturuję mojego ulubionego RPX100
Jeśli o to Koledze chodzi to proponuję klasyczny FX-1 w wersji z jodkiem potasu. Zyskiem będzie ponadto bardzo ładne, drobne chociaż ostrzutkie ziarno i doskonale wyrobione szczegóły zarówno w światłach jak i cieniach. Wszyscy boją się odmierzania tego jodku, a to przecież bardzo proste: wystarczy pobawić się rozcieńczeniami roztworów ;-) Pomijają jodek myśląc, że tak śladowa jego ilość nie może mieć wpływu na działanie. A ma! Dodatek jodku poprawia właśnie to co tygrysy lubią najbardziej: efekt brzegowy. W rezultacie zdjęcia obrobione w "prawdziwym" FX-1 stają się niemal przestrzenne, a obiektyw sporo "zyskuje" na rozdzielczości. Sprawdzone!
Co zaś tyczy się niektórych rewelacyjnych przepisów W. Tuszko, to zalecałbym pewną ostrożność w ich stosowaniu. Zwłaszcza gdy chodzi o podane przez niego czasy obróbki. Mistrz miał tendencję do ich nieuzasadnionego skracania :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

technik219, film właśnie się płucze, wygląda zupełnie normalnie, skany będą w przyszłym tygodniu. Fajne, da się, ale chyba nie będę tego powtarzał, za długo
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

Od strony podłoża emulsja jest beżowa, wygląda na to że wywoływacz nie dotarł aż do podłoża
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przeterminowana chemia

Post autor: J.A. »

A naświetliłeś ten film zgodnie z „możliwościami” obróbki? Czyli tak od sasa do lasa, jakby światłomierz ukradli?
Bo IMHO jedyny prawdziwy sens takiej obróbki, to jak się światłomierz zepsuje, a na doświadczenie fotografa nie ma co liczyć.
Myślę, że filmy z jednorazówek Ilforda, to byłby dobry pomysł.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

Trochę tak, na dwóch klatkach miałem otwarty obiektyw bo zapomniałem zamknąć po kadrowaniu, są jednolicie zaczernione, ale nie bardziej niż najmocniejsze światła z reszty filmu. Męczy mnie sposób wymiany kaset w tej Mamiyi, chyba jednak ją sprzedam
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

Wyszedł zupełnie prawidłowo, ale tak jak napisałeś J.A., to będzie na sytuacje awaryjne. Nie chce mi się czekać 24 godziny na film
IMG_20201205_102049.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przeterminowana chemia

Post autor: J.A. »

Czyli w końcu jak wołałeś?
Czas całkowity, ilość zmian chemii, stężenie i ilość kąpieli roboczej, temperatura otoczenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przeterminowana chemia

Post autor: Imperitus »

Temperatura pewnie 18-20 stopni, jedna zmiana roztworu, po mniej więcej 12 godzinach, 2x 500ml 1+1000. Całkowity czas niecałe 24 godziny
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przeterminowana chemia

Post autor: J.A. »

Czyli wywołałeś film w 1 ml R09.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ