Przerywacz do C-41

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

i jaki wtedy stosujesz czas ??
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

czas z ulotki - 3:15. jak wywołuje drugi raz w tej samej chemii - ale od razu po pierwszym wywołaniu robię drugie, nie odstawiam go na następny dzień etc - wydłużam go o 15 sekund, tak na wszelki wypadek.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

no i widzisz właśnie to mnie w tych ulotkach ciekawi każdy je interpretuje nieco inaczej. Dobrze wiedzieć jak kto robi będę musiał z rozpoczęciem następnej chemii robić podobnie. pierwsza poszła na testy
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

u mnie też pierwszy litr poszedł na testy. a powiedz w jakich koreksach wołasz i czy w procesorze.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

ręcznie w Paterson Super System4
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

aha. stąd też moja oszczędność, ponieważ ja w procesorze wywołuje.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

J.A. proponował mi wywoływać w 200ml ale z ciągłym majtaniem i też mówił że wszystko dobrze wychodzi.
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

nie wypowiem się, bo tak nigdy nie robiłem. nie wiem tylko jak z utrzymaniem temperatury.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

no musiałby być korex cały czas w kąpieli wodnej utrzymującej temperaturę.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

co za problem. nalewa się ciepłej wody do miski lub zlewu, wstawia się butelczyny z chemikaliami i koreks i tyle. minus jest taki, że trzeba stale samemu kontrolować temperaturę roztworów i w razie czego dolewać ciepłej wody do łaźni.

ja już nawet kupiłem porcelanowy zlew w ikei, żeby lepiej temperaturę trzymać niż w blaszaku.

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

no ale procesory nie są jakieś maga drogie przecież, a jak się już ma koreksy jobo, to nie ma się co zastanawiać :)
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Przerywacz do C-41

Post autor: J.A. »

Big_Lynx pisze:
J.A. pisze:Raczej bym nie ryzykował. Ale chyba zakazu nie ma.
Wywołanie jest krótkie 3-4 min, w wysokiej temperaturze, czyli ten "przerywacz" nie byłby przerywaczem, tylko dowoływaczem, jak w cz-b. W kolorze może to być nieporządane. No i chodzi o przedłużenie żywotności wybielacza, a sama woda to ciągle nie to samo co kwas.
Nieco mnie zaskakuje ta magia. W E-6 płucze się po każdej kąpieli ... i to wcale nie tak krótko, a w C-41 tylko na końcu. W B/W zaleca się wodę destylowana jako przerywacz, a w C-41 lepiej nie .... i dlatego fotografia analogowa jest fascynująca :-;
Zimny proces cz-b dopuszcza przerywanie wodą, kwaśnym przerywaczem, lub prawie zużytym utrwalaczem. Ja stosuję tę trzecią metodę, dzięki temu lepiej wykorzystuję utrwalacz. E-6 (trzy kąpielowy tetenala) nie przewiduje innej metody przerywania. Ma być woda i już. C-41 przewiduje użycie kwaśnego przerywacza, celem przedłużenia żywotności BX, lub bezpośrednie lanie właśnie BX po CD. Czyli też kwaśnej kąpieli. A więc wlanie wody po CD może zakłócić proces. Może się najgłębsza warstwa dowołać, co może spowodować rozbalansowanie barwne. To tyle i myślę, że ma sens takie tłumaczenie.
schabu pisze:no ale procesory nie są jakieś maga drogie przecież, a jak się już ma koreksy jobo, to nie ma się co zastanawiać :)
Mega drogie nie są, ale jak się wywołuje 20 filmów rocznie, to wydanie 500-1000 zł, ta low endową maszynkę, jest przerostem formy nad treścią.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2011, 13:29 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ