przepis na wywołanie pozytywowe filmów (czarno-białe)

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

przepis na wywołanie pozytywowe filmów (czarno-białe)

Post autor: Borys94 »

Wywołanie negatywu (pierwsze) 9min.
płukanie 5min.
odbielanie 5min.
płukanie 5min.
klarowanie 3min.
płukanie 5min.
Wtórne zaświetlenie negatywu światłem białym !!! ( mleczna żarówka 100w ) 3min.
wywołanie (drugie) 5min.
płukanie 5min.
utrwalanie 5min.
płukanie końcowe 10min
Po kąpieli odbielającej proces dalszej obróbki może się odbywać przy świetle czerwonym



skład chemiczny I II
woda 750 ml 750 ml
Metol 4g 2g
siarczyn sodowy bezwodny 50g 60g
Hydrochinon 8g 4g
węglan sodowy bezwodny 60g 40g
Bromek potasowy 3g 1g
Rodanek potasowy 3g -----
Calgon 2g 2g
woda do ogólnej objętości 1l 1l

Odbielacz
Dwuchromian potasu 5g
kwas siarkowy 40% 10ml
woda do ogólnej objętości 1l

kąpiel klarująca
siarczyn sodu bezwodny 100g
wodorotlenek sodu 2g
woda do ogólnej objętości 1l

Utwalacz
Tiosiarczan sodu 350g
kwaśny siarczyn sodu 12g
Kwas octowy 10% 100ml
czteroboran sodu 20
woda do ogólnej objętości 1l

ten proces jest przeznaczony do wywoływania odwracalnego czarno-białych taśm filmowych 8mm i 16mm np (Fotopan R50) , filmów mało obrazkowych i błon ciętych.


"Fotografia w praktyce amatorskiej" Zbigniew Pękosławski
Ostatnio zmieniony 17 cze 2012, 15:37 przez Borys94, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Chciałbym zauważyć, że nie można trzymać się sztywno podanego czasu wywoływania I. Różne filmy wymagają różnych czasów wywoływania, co należy ustalić eksperymentalnie. Poza tym nie wszystkie filmy wywoływane na slajd "trzymają" swoją czułość określoną dla wywołania na negatyw. Zaznaczam to na wypadek, gdyby ktoś posłużył się podanym czasem i mu nie wyszło.
Swojego czasu zachęcające wyniki dawał użyty jako pierwszy wywoływacz poczciwy Fenal W-14. Film Black&White z bydgoskiego Fotonu (końcówka lat 90.) obrabiałem w Fenalu w rozcieńczeniu podstawowym 4 minuty. Czułość nominalna tego filmu 100 ASA , przy obróbce odwracalnej należało naświetlać go ciut mniej: 50-100 ASA. Do pełnej obróbki odwracalnej należało przygotować jedynie roztwór odwracający i klarujący, a pozostałe roztwory (wywoływacz już wspomniałem) beż żadnych modyfikacji wzięte z procesu negatywowego.
Podany powyżej przepis wywoływacza I, jak zaznaczył Borys94, zalecany był do obróbki Fotopanu R50. Jednakże ORWO do swoich materiałów UP zalecało nieco inny skład, w którym ilość siarczynu wynosiła 25g (zrekompensowano to dodatkiem wodorotlenku sodu), a hydrochinonu było aż 14 g.
"Studiując" różne firmowe przepisy doszedłem do wniosku, że dobre wyniki można osiągnąć nawet nie trzymając się sztywno zaleceń producentów. Zwłaszcza, że obrabiać będziemy materiał z gruntu nie przeznaczony do takiej obróbki - negatyw, dla którego obróbka odwracalna nie jest podstawowym procesem. Podstawową sprawą jest w takim przypadku znalezienie wywoływacza najbardziej zbliżonego swoim składem do "oryginalnego", zmodyfikowanie jego składu (jeśli zajdzie taka potrzeba) i określenie optymalnego czasu wywoływania połączone z określeniem czułości materiału obrabianego "odwrotnie". Modyfikacja wywoływacza w najprostszej formie może polegać na dodatku rodanku potasowego, który podwyższa kontrastowość i (nieco) światłoczułość materiału poprzez powolne rozpuszczanie niewywołanych halogenków srebra.
Nie ma co sobie robić specjalnych ceregieli z tą obróbką. Nawet E-6 robią w domowej kuchni bez specjalnych reżimów jakimi straszą nas producenci (np. reżim utrzymania temperatury +/- 0,25 stopnia ;-) ) i zupełnie dobrze wychodzi. A więc nie bądźmy aptekarzami i laborantami analitycznymi, tylko fotografami-praktykami. Tu się nie ma co nie udać!
Ostatnio zmieniony 17 cze 2012, 10:49 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

tak racja ale lepiej trochę prze wołać film tak ok 15% czasu. slajd jest przyjemnie jasny w cieniach i w pomieszczeniach
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Borys94 pisze:Wywołanie negatywu (pierwsze) 9min.
płukanie 5min.
odbielanie 5min.
płukanie 5min.
klarowanie 3min.
płukanie 5min.
Wtórne zaświetlenie negatywu światłem białym !!! ( mleczna żarówka 100w ) 3min.
wywołanie (drugie) 5min.
płukanie 5min.
utrwalanie 5min.
płukanie końcowe 10min
Po kąpieli odbielającej proces dalszej obróbki może się odbywać przy świetle czerwonym
Ostatnie zdanie jest mocno nielogiczne. Bo skoro po wybieleniu mamy płukanie i klarowanie, a kolejnym etapem jest zaświetlanie światłem białym, to jaki sens ma to czerwone światło? :-P

Druga sprawa, to właśnie zaświetlanie. Osobiście wolę te przepisy z chemicznym zadymianiem. Bo nie trzeba kombinować ze światłem, przeźroczystymi szpulkami itp.
Masz gdzieś taki zadymiacz?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

wiesz ja przepisałem słowo w słowo z ksiażki, też wydawała mi się to dziwne, ja osobiście jak to wczoraj robiłem to zaswietlałem ręcznie, mam koreks pzo krokus i on ma spirale bezbarwne, zrobiłem to tak : ustawiłem lampę na pulce tak aby jej ramie świeciło na pralkę , na pralce maiłem miskę z woda i w niej otworzyłem koreks i zaświetlałem, potem załadowałem znów do koreksu i dalej obrabiałem, wiem że są chemiczne zadymiacze ale nie mam takowego, jak byś miał recepturę to był bym wdzięczny ;D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No właśnie szukam takiej receptury, ale też niezbyt intensywnie. Nie mam czasu zabrać się za cz-b slajd.
A wolę zadymiacz, bo robię w procesorze rotacyjnym, bo jobo ma szpulki nieprzeźroczyste, bo ma nie tylko białe, ale i czarne, które są bezkonkurencyjne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

ja tam na mojego krokusa nie narzekam dostałem go za darmo w stanie fabrycznym z rachunkiem i instrukcją 15.9.1986
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

to ja dołożę egzotyczny przepis na odwracalne wywołanie efke 25, efke 100 i taśmy filmowej 8mm tri-x. bo te 3 materiały wywołuję w taki sposób. w obu przypadkach używam tego samego zestawu chemii, z pewnym modyfikacjami.
1 wywoływanie
a) wywoływacz, kodak D-19 (formuła dostępna w sieci): efke 25 - 7:15, efke 100 - 8:30 min, tri-x 100 - 5 min, tri-x 200 - 6:15 min
b) odbielacz: efke 3 min, tri-x 1 min
c) klarowanie: 3 min

naświetlanie.

2 wywoływanie
a) pmk 1+2+100: efke 100 - 12 min, efke 25 i tri-x 7 min
b) utrwalacz: jaki jest, ja zwykle używam jednoroazowego tf-3
c) kąpiel dodatkowa w zużytym wywoływaczu: 2:30 min

oczywiście, pomiędzy tymi etapami wstawcie sobie płukania.
odbielacz kodak R-9:
9.5g dwuchromianu potasu
12ml kwasu siarkowego 98%
woda do 1l

kąpiel klarująca, kodak CB-3:
10g siarczynu sodu
woda do 1l

do d-19 dodaję 9ml rodanku sodu (sodium thiocyanate - NASCN) na 1l wywoływacza. taki dodatek sugerowano dla wywoływania taśm filmowych a używam tego samego wywoływacza.

jako 2 wywoływacz próbowałem tez kodak T-19:
20g siarczku sodu
woda do 1l

to daje taką dość ciemną sepię. minusem wywoływanie w siarczu jest, że to strasznie smierdzi i niestety nie da sie tego mieszać, ani używać bez porządnego wyciągu/wentylacji.

też szukałem zadymiacza, na razie mam taką formułe z apuga: > formuła <.

nie testowałem jeszcze.

p.
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

To może ktoś się podejmie złożć to hurtem i poporcjować w ramach korexowego bazaru? ;)
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

mam pytanie, otóż zamiast K2Cr2O7 dałem KMnO4 w obu przypadkach efekt prawie identyczny tylko jedno! tam gdzie miałem KMnO4 na całej butelce osadził się metaliczny nalot, co to może być srebro czy mangan, ten pomysł w zastąpieniu podpatrzyłem z filmu na YT gdzie wywoływali kodaka super8 cz-b oczywiście i używali KMnO4

[ Dodano: Pon 18 Cze, 2012 ]
odbielacz kodak R-9:
9.5g dwuchromianu potasu
12ml kwasu siarkowego 98%
woda do 1l

o H2SO4 98% nie dostaniesz, chyba ze masz zaświadczenie lub znajomości
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

Borys94 pisze:mam pytanie, otóż zamiast K2Cr2O7...

o H2SO4 98% nie dostaniesz, chyba ze masz zaświadczenie lub znajomości
Borys94, prosze, pisz nazwy zamiast tych chemicznych oznaczen. a jak juz chcesz, zeby nie bylo niedomowien, to pisz te krzaczki w nawiasach obok nazw.

kwas siarkowy 98% kupilem na ebayu, u mnie nie ma z tym problemu. :) brdziej stezony lepiej sie oplaca, jak uzywalem 50% to niespotykanie szybko 'wyszedl'. co do odbielacza na nadmanganianie, to odpuscilem po tym jak raz mi zeszla emulsja z calego filmu.

p.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Borys94 pisze:o H2SO4 98% nie dostaniesz, chyba ze masz zaświadczenie lub znajomości
A ile tego potrzebujesz? Pokażę Ci gdzie i sam sobie kupisz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

J.A. To gdzie można kupić ten kwas siarkowy i dwuchromian potasu?
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Ja kupowałem niedawno kilka odczynników w "fizycznym" sklepie tej firmy w Łodzi i pytałem się o kilka bardziej "egzotycznych" substancji(np eter) o których też słyszałem że tylko po znajomości albo z zaświadczeniem,i zostałem poinformowany że mogę wszystko kupić tylko muszę kilka dni poczekać na realizację zamówienia(nie wszystko mają w magazynach)
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

michalkruk pisze:J.A. To gdzie można kupić ten kwas siarkowy i dwuchromian potasu?
Załączniki
O tutaj.
O tutaj.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ