Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: einverv »

Tak jak obiecałem, wracam z wynikami. Mam wrażenie, że negatyw jest niedoświetlony albo niedowołany - pomóżcie ocenić. Ostatecznie kąpałem w Xtolu 1:3 przez 13:45 min. Zdjęcia pod https://tinyurl.com/3fpwc7uz
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: aka »

einverv pisze: 29 kwie 2021, 13:07 Tak jak obiecałem, wracam z wynikami. Mam wrażenie, że negatyw jest niedoświetlony albo niedowołany - pomóżcie ocenić. Ostatecznie kąpałem w Xtolu 1:3 przez 13:45 min. Zdjęcia pod https://tinyurl.com/3fpwc7uz
No dobrze, ale jak mieszałeś i w jakiej temperaturze?
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: einverv »

Na początku 30 sekund, potem po dwie przewrotki na początku każdej kolejnej minuty. Temperatura na początku 20*, pod koniec ponad 20,5* (mam termometr z podziałką co pół stopnia, ale nie wiem czy jest super dokładny).
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: Imperitus »

einverv, zupełnie dobrze wyglądają, tylko widzę że miałeś luźno zwinięty film po wyjęciu z aparatu ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: einverv »

Imperitus kurcze właśnie nie jestem pewien, Lubitel ma taką blaszkę, która dociska papier do rolki. Dlatego zwija się raczej ciasno. Ponadto te zaświetlenia mają identyczny wzór i są większe na początku rolki. Nigdzie też nie nachodzą na kadr, mimo że w ramkach między kadrami potrafią być długie na ~2,5 cm. Więc albo film mi się "poluzował" przy wkładaniu, albo to nie są przecieki spod luźnego papieru.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: aka »

einverv pisze: 29 kwie 2021, 13:30 Na początku 30 sekund, potem po dwie przewrotki na początku każdej kolejnej minuty. Temperatura na początku 20*, pod koniec ponad 20,5* (mam termometr z podziałką co pół stopnia, ale nie wiem czy jest super dokładny).
Ok, ale jaki to jest film? Dla Fomapana 400 (Action?) ten czas skąd wziąłeś? Negatywy wyglądają całkiem nieźle, ale skąd ten zafarb taki sepiowaty?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: Imperitus »

einverv, jak są większe na początku no to wiadoma sprawa że to nie przecieki z aparatu tylko jak rolka była poza nim, ja zawsze szybko dociągam papier po wyjęciu filmu bo nawet Mamiya nie nawija dość ciasno
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: einverv »

aka z twojego posta, tylko pomyliłem się i wziąłem czas dla mieszania kodakowskiego, a mieszałem po ilofrdzku.
3. powyższa aplikacja podaje czasy dla Excela równe kodakowskiemu Xtol - ściągnij sobie z sieci Data Sheet Xtola i działaj tak jak tam piszą np. co do sposobu mieszania (30" i potem 5"(2-5X) co 30"). Dla mieszania co 30" powyższe czasy mają być odpowiednio 15 i 13:45
EDIT: Zafarb może wynikać z tego, że lab skanuje w trybie RGB a nie odcieniach szarości. Wg EXIF skanują Fuji SP 3000, z tego co widzę działa on w trybie kolor lub cz-b. Może upomnę się następnym razem o ten zafarb.

Impertitus hm to brzmi logicznie, tylko to trzecia rolka z przeciekami, znów po obu stronach tylko na wysokości ramek. Następną rolkę założę i wyjmę w ciemni, dla pewności :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: powalos »

Dla mnie też wyglądają ok. einverv, a znasz zasadę starych mistrzów, mówiącą o tym, że poprzez najciemniejsze miejsca negatywu powinno się udać przeczytać druk ?
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: aka »

einverv, rozumiem, że ten film to Arista Edu 400 naświetlany na 200? Jeśli tak, to czasy w aplikacji jak wyżej są odpowiednio, dla 20C przy mieszaniu co 30' - 13'15", przy mieszaniu co 60" - 14'45". Co do zafarbu to usuniesz go konwertując na skalę szarości np. w programie IrfanView.
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: einverv »

powalos słyszałem o tej metodzie, wypróbuję ją.

aka dokładnie Fomapan 400 Action, czyli afaik to samo co Arista Edu. Naświetlam na 200, mierząc scenę bezlusterkowcem Sony
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: aka »

einverv pisze: 29 kwie 2021, 20:12 dokładnie Fomapan 400 Action, czyli afaik to samo co Arista Edu
Chyba nie. Twoje wołąnie wyszło dobrze wg Film Developer Pro (z grubsza). Spójrz jaka różnica w czasach:
Załączniki
Fomapan400.png
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: rbit9n »

aka pisze: 30 kwie 2021, 13:58 Spójrz jaka różnica w czasach:
kliknij ikonkę "i" i zobacz na podstawie jakiego filmu jest opracowane wołanie.
a teraz zmień sposób mieszania na co 30'' i teraz zobacz jaki czas i na podstawie jakiego filmu.

https://i.imgur.com/dr5yy5g.mp4

w każdym razie bierzemy czas z ulotki fomapana 400 dla excela (7 minut), mnożymy przez 2,25 (dla rozcieńczenia 1:3), a potem przez 0,9 (skracamy czas o 0,1 raza na każdy 1EV) i otrzymujemy ca. 14 minut i 15 sekund.
jedna dygresja, w przypadku innych filmów skracamy czas wołania o 0,1 raza dla każdego 1°DIN, czyli 0,3 raza dla 1EV, ale w przypadku fomy to się nie sprawdza, nie wiem czemu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 01 maja 2021, 13:59 aka pisze: ↑30 kwie 2021, 14:58
Spójrz jaka różnica w czasach:

kliknij ikonkę "i" i zobacz na podstawie jakiego filmu jest opracowane wołanie.
Pytanie czy Arista Edu 400 i Fomapan 400 Action to ten sam materiał. Czasy w Film Developer Pro są mocno różne. Nie wiem jak traktować to co w info? Wątek mocno ewaluował od początkowego pytania...
rbit9n pisze: 01 maja 2021, 13:59 w każdym razie bierzemy czas z ulotki fomapana 400 dla excela (7 minut)
To ok, ale co z Arista Edu 400 - jaki czas wyjściowy należy wziąć? Ten z aplikacji czy ten dla Fomapana?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przedłużanie czasu przy rzadszych roztworach wywoływacza

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze: 01 maja 2021, 13:59 jedna dygresja, w przypadku innych filmów skracamy czas wołania o 0,1 raza dla każdego 1°DIN, czyli 0,3 raza dla 1EV, ale w przypadku fomy to się nie sprawdza, nie wiem czemu
Nie tylko w tym przypadku. Forma wyłamuje się także przynpróbie interpolacji czasu na rozcieńczenie.
Jeżeli film A w wywoływaczu X Wywołujemy przez czas Y, a w rozcieńczeniu 1:3 przez czas Y*Z, to w przypadku Fom, najczęściej wychodzi nedowołanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ