problem z wołaniem szitek 18x24cm

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

problem z wołaniem szitek 18x24cm

Post autor: flonidan »

Mam otworek pod duże kasety 8x10 cali ale trudne jest dostanie choćby podłużnych kuwet do tych szitek.Wołanie w normalnych kuwetach to koszmar i zarysowania negatywu.Dostanie do tego korexu to wyczyn niemożliwy.Może wołać w koreksach do papieru .Pomóżcie ?Już nawet chciałem odlać sobie takie długie kuwety z jakiegoś materiału plastycznego.Nie mam koncepcji.
jacek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

problem z wołaniem szitek 18x24cm

Post autor: aka »

flonidan pisze: 28 sty 2020, 22:08 Mam otworek pod duże kasety 8x10 cali ale trudne jest dostanie choćby podłużnych kuwet do tych szitek.Wołanie w normalnych kuwetach to koszmar i zarysowania negatywu.Dostanie do tego korexu to wyczyn niemożliwy.Może wołać w koreksach do papieru .Pomóżcie ?Już nawet chciałem odlać sobie takie długie kuwety z jakiegoś materiału plastycznego.Nie mam koncepcji.
A takie kuwety nie są ok: https://allegro.pl/oferta/kuweta-foto-d ... 7176445332 ?
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

problem z wołaniem szitek 18x24cm

Post autor: flonidan »

Takie kuwety mam i to koszmar wołać w nich błonę.Ja myślę ażeby mieć coś takiego jak mieli kiedyś w pracowni rtg.
jacek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

problem z wołaniem szitek 18x24cm

Post autor: aka »

flonidan pisze: 29 sty 2020, 09:13 Takie kuwety mam i to koszmar wołać w nich błonę.Ja myślę ażeby mieć coś takiego jak mieli kiedyś w pracowni rtg.
To sorry, nie bardzo rozumiem:
flonidan pisze: 28 sty 2020, 22:08 uż nawet chciałem odlać sobie takie długie kuwety
No chyba, że chodzi o głębokie (pionowe) , nie długie? Co mieli w pracowniach rtg, nie tanki do wołania błon (filmów ciętych)?

Zawsze pozostaje jobo i taki patent: https://www.ebay.pl/itm/8x10-Film-Holde ... SwF9tdnIRG
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

problem z wołaniem szitek 18x24cm

Post autor: skpt »

Pojedyncze arkusze 4x5 można wołać rotacyjnie bez szpuli w koreksie typu "cysorz". To wychodzi bez problemu i równo. Jak nie chcesz wydawać kasy na rozwiązania, które pozwolą na wołanie wielu arkusików na raz, to pewnie kwestia zakupu rurki o właściwej średnicy i dopasowania do potrzeb. Gotowe szpule do istniejących koreksów (jobo, paterson) bywają na ebay (chińczyki, catlabs, inne - drukowane 3d). Tutaj jest inny konkretny producent: https://20thcenturycamera.com/collections/film-reels
Z tym, że to wszystko niebotycznie droższe niż kawałek rurki kanalizacyjnej...
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

problem z wołaniem szitek 18x24cm

Post autor: aka »

skpt pisze: 29 sty 2020, 09:51 Z tym, że to wszystko niebotycznie droższe niż kawałek rurki kanalizacyjnej...
Duże dzieci, duży kłopot ... Wołanie w rurkach własnej roboty to jest wyjście, ale trzeba mieć zmysł majsterkowicza. Pytanie ile tych wołań w planach - tak na prawdę liczy się koszt jednostkowy wywołanego arkusza.

A tak w ogóle to mowa o formacie 18X24 czy też 8X10. Swoją drogą to nie to samo chyba? Do 18X24 ramki można dostać - to format rtg stosowany w Polsce.
ODPOWIEDZ