Problem z dlugimi czasami: Exona

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

Posiadam takiego starego miechowca (machanizm Tempor), ktory niedawno wrocil z CLA u lokalnego magika od aparatow i problem w tym, ze 1 sekunda oraz B nie dzialaja tak jak powinny. O ile jeszcze ta 1 sekunda jakos sie zamyka, to w przypadku B raz sie zamyka a raz nie.

Bylem to reklamowac, ale po reklamacji jest dokladnie to samo. Dlatego pytanie do szanownego Towarzystwa: moze te mechanizmy tak maja i nie warto sie tym dreczyc?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

oKuba, się nie przejmuj to się często zdarza w tego typu aparatach,.
Jeśli reszta działa ok, to lepiej tego nie ruszać, to delikatny mechanizm i może się rozsypać całkiem.

Ze starych migawek najlepiej sprawują się te najprostsze: Telma i Vario.

Mam ze 20 różnych takich starych mieszkowców i piszę z pozycji kolekcjonera :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

4Rider, Przejmowac, to ja sie nie przejmuje, ale zmarnowalem ze dwie klatki przez ten problem z B. No nic, bedzie do zdjec o krotszych czasach naswietlania.

Inne pytanie, moze ktos wie. Aparat jest dwu-formatowy: 6x9 i 6x6. Oczywiscie maski do 6x6 nie bylo. Z tego co widzialem w necie to tylko ograniczniki z blachy, po 1.5 cm z kazdej strony. Jakies przeciwwskazania, aby dociac sobie samemu? Mocowania na to specjalnie nie ma
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

oKuba, możesz sobie sam maskę zrobić, nawet z czarnego papieru technicznego, wzmocnij go czarna taśma izolacyjna, możesz sobie nawer wyciąć jakieś zaokrąglone rogi, fajnie to wygląda, jak byłem młody to się tak bawilem.
Tej samej taśmy użyj do mocowania ramki do komory filmowej i po krzyku.
Przystosowywalem w podobny sposób aparaty na film 116 lub innych większych do filmu 120, nawet prowadnice sobie doklejalem z odpowiednio grubej pianki z klejem.
Ale powiedz mi na cholerę Ci to jak masz dużo fajnych aparatów? Ja tak robiłem jak biedny byłem ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

Już wiem tys jest normalny kolekcjoner :-D
A ramke/maske zrobisz sobie z każdego odpowiednio cienkiego materiału, nawet z papieru jak wyzej wspomnialem.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

4Rider, Dlatego, ze generalnie nie lubie formatu 6x9 a preferuje 6x6. Tylko tyle
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 23 gru 2021, 20:15 Już wiem tys jest normalny kolekcjoner
Nie i jeszcze raz nie. Nie powiem aparaty rajcuja mnie, ale musza byc w uzytku
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

A 6x9 to takie marnotrawatwo materialu. O ile jeszcze 6x7 uznaje, to 6x9 absolutnie nie.

6x12 jak najbardziej :mrgreen:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 23 gru 2021, 20:25 4Rider, Dlatego, ze generalnie nie lubie formatu 6x9 a preferuje 6x6. Tylko tyle
Nie o to pytałem. Nie zrozumiałeś.
Pytałem po co bawisz się takimi gratami, skoro masz fajne aparaty.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 23 gru 2021, 20:31 Pytałem po co bawisz się takimi gratami, skoro masz fajne aparaty.
Dlatego, ze to tez jest fajny aparat. Przynajmniej dla mnie. Prawie NOS
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 23 gru 2021, 20:27
4Rider pisze: 23 gru 2021, 20:15 Już wiem tys jest normalny kolekcjoner
Nie i jeszcze raz nie. Nie powiem aparaty rajcuja mnie, ale musza byc w uzytku
Z tego co zauważyłem kilka u Ciebie są do użytku jednorazowego, też użyłem raz każdy z ponad setki tych, które posiadam.
oKuba pisze: 23 gru 2021, 20:32
4Rider pisze: 23 gru 2021, 20:31 Pytałem po co bawisz się takimi gratami, skoro masz fajne aparaty.
Dlatego, ze to tez jest fajny aparat. Przynajmniej dla mnie. Prawie NOS
Rozumiem całkowicie, aleś jest kolekcjoner i jeszcze o tym nie wiesz ;-) - patrz wyżej :mrgreen:

Ale się nie bój, kolekcjonerzy są różni... och jak różni, czasem to wychodzi po prostu z lubienia aparatów różnych i eksperymentów
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

4Rider, Moze i tak jest. Ale oficjalnie deklaruje sie, ze nie jestem ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 23 gru 2021, 20:36 deklaruje sie, ze nie jestem
No ja też już nie jestem, po prostu większości nie chce mi się odsprzedawać, czasem coś tam sprzedam ale tanizny już nie kupuję i sprzedawać też mi się nie chce, bo to zawracanie głowy.
Co gorsze to większość mam teraz popakowane w kartony i są u mamy na wsi, jak już będę miał stałą miejscówkę to zobaczę co z tym zrobić. Tu w mieszkaniu wynajmowanym, mam tylko małą witrynkę i kilkanaście ulubionych sztuk, a i tak na stale używam kilka Mamiya, a ostatnio tylko jedną, no na wyjazdy biorę plecak tak z 4-5 sztukami do różnych zadań ...
To też nie jestem kolekcjoner, tak sobie z Ciebie delikatnie pożartowałem ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: oKuba »

4Rider, Żartowniś!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z dlugimi czasami: Exona

Post autor: 4Rider »

oKuba, się nie obrażaj czasem, trzeba mieć dystans ;-) no wiem że się nie obrażasz, ale to uzależnienie od emotikon :mrgreen:
A tą ramkę sam sobie wytniesz jak wspominałem, jak umiesz ciąć blaszki to jeszcze lepiej, ale trzeba ją też ukształtować by nie wystawała ponad komorę oryginalną, bo stracisz ostrość przy bardziej otwartych przysłonach.
A z ciekawostek powiem Ci że kiedyś zrobiłem sobie szerokokątne 6x9 z boxa Kodaka przy użyciu brzeszczota między innymi i obiektywu od 6x6 mieszkowego, całość była opisana na starym AT, aparat nazywał się LandszafteR3 bom ja wtedy był Ragnarok III czyli Trzeci...
Nawet zdjęcia się z tej konstrukcji ostały: https://www.flickr.com/search/?text=LandszafteR3
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ