problem z aparatem czy z wywołaniem filmu?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

prixolium
-#
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Częstochowa

problem z aparatem czy z wywołaniem filmu?

Post autor: prixolium »

Witam wszystkich
Mam problem: od około 1/4 kadru zdjęcia na kliszy w większym lub mniejszym stopniu wychodzą jaśniejsze.
Zdjęcia robiłem mamiyą RB 67 była to moja pierwsza "kontrolna" rolka którą wypstrykałem tym aparatem.
Moje pytanie brzmi: czy ta jaśniejsza część zdjęcia wynika z nieszczelnej kasety czy może z partactwa punktu w którym wywoływałem film? na dole zamieszczam przykładową fotkę.
Pozdrawiam
Łukasz
Załączniki
proba.JPG
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Wg. mnie ciężko by było tak wywołać film, żeby był tak nierównomiernie naświetlony. Jak leżyw koreksie, to "na płasko", czyli wg tego zdjęcia dłuższym bokiem na dół. Więc jakby np było za mało wywoływacza, to taki jaśniejszy pasek byłby z boku, a nie u góry tego zdjęcia. Mi to wygląda albo na nieszczelność kasety, albo na złą pracę migawki. Ale specem nie jestem ;)
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

przydała by się w lepszej jakości ta część prześwietlona bo tu nic nie widzę dokładnie...
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Problem z migawką raczej odpada bo RB ma migawkę centralną a ta "nie potrafi" nierówno naświetlić kadru.
Stawiam na:
1) problem z nieszczelnością kasety
2) jakieś obtarcie wewnątrz korpusu powodujące odbicie światła, króre ląduje na kawałku kadru.

Jeszcze tylko pytanie - czy to samo dzieje się przy robieniu kadrem poziomym jak i pionowym? Bo jeśli tak to raczej bankowo wina kasety.
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

A sorry....rzeczywiście, jakoś od razu pomyślałem o szczelinowej. Więc mój głos pada na kasetę.
prixolium
-#
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: prixolium »

stereo pisze:Wg. mnie ciężko by było tak wywołać film, żeby był tak nierównomiernie naświetlony. Jak leży w koreksie, to "na płasko", czyli wg tego zdjęcia dłuższym bokiem na dół. Więc jakby np było za mało wywoływacza, to taki jaśniejszy pasek byłby z boku, a nie u góry tego zdjęcia
Ta opcja też raczej odpada bo kaseta jest przecież obrotowa.
vidman pisze:Jeszcze tylko pytanie - czy to samo dzieje się przy robieniu kadrem poziomym jak i pionowym? Bo jeśli tak to raczej bankowo wina kasety.
Tak samo wygląda to w przypadku zdjęć poziomych jak i pionowych: pasek jaśniejszy wychodzi w górnej części zdjęcia jeżeli jest ono w orientacji pionowej i po lewej stronie jeżeli w poziomej. A żeby było łatwiej odgadnąć o co tu chodzi, dodam że 2 na 10 zdjęć wyszły normalnie a te uszkodzone mają w zróżnicowanym stopniu prześwietloną część kadru, jedne bardziej drugie mniej... i bądź tu mądry.
Rob pisze: przydała by się w lepszej jakości ta część prześwietlona bo tu nic nie widzę dokładnie...
Dzisiaj na wieczór postaram się wkleić.


tak czy owak dzięki wszystkim za odpowiedź
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2009, 18:11 przez prixolium, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Ciekawe... mam głupie pytanie: które numery klatek są prześwietlone?
prixolium
-#
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: prixolium »

Zdjęcia nie prześwietlone: 1, 4, 8 (prześwietlone bardzo nieznacznie), 10.
A tutaj wżucam kilka fotek.
Ps. kupiłem rolkę innej firmy i zamierzam wywołać ją w innym punkcie. To powinno trochę zawęzić kręgi poszukiwań błędu :-)
Załączniki
01590002a.JPG
01590006a.JPG
01590008a.JPG
A ta fotka natomiast już bez "poświaty" w 1/4 kadru
A ta fotka natomiast już bez "poświaty" w 1/4 kadru
Awatar użytkownika
palindrom
-#
Posty: 30
Rejestracja: 17 sie 2009, 15:31
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: palindrom »

01590006a.JPG

jaśniejszy pas wygląda jakby został oświetlony światłem białym (jest bardziej szary). Gdyby problem tkwił w ekspozycji wyglądałoby to inaczej. Wiem bo miałem takie historie z migawką szczelinową.

Stawiam na kasetę.
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
— Mark Twain
prixolium
-#
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: prixolium »

Czyli film i wywołanie napewno odpada dzisiaj wywołałem drugą rolkę i jest ten sam problem, (nie na wszystkich zdjęciach ale na części). Zauważyłem też że zdjęcie które było najbardziej prześwietlone (01590006a.JPG) było robione na najdłuższym czasie ze wszystkich zdjęć na rolce.
Będzie trzeba doszczelnić aparat.
Dzięki wszystkim raz jeszcze za wszystkie sugestie
ODPOWIEDZ