Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

shovax pisze: 20 mar 2019, 19:14 \]to blad wywolywania...
toi błąd myślenia/ Twojego
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

4Rider pisze: 20 mar 2019, 19:39
shovax pisze: 20 mar 2019, 19:14 \]to blad wywolywania...
toi błąd myślenia/ Twojego
Proszę bez takich. Nie obrażajmy się.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: rbit9n »

no to historia.
są trzy możliwości.
migawka się nie otworzyła ani razu.
wlałeś utrwalacz przed rosołem.
uwaga głupie, ale ponoć możliwe.
włożyłeś film nieadekwatnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

dobra. sorry. wywołam wszystko. nie wierzę w nietrwałość chemiii

błąd fotografa, awaria aparatu i tyle
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: rbit9n »


shovax pisze:przy drugim filmie sprawdz, jak wygladaa numery na krwedziach. jesli sa solidnie czarne, to blad w naswietlaniu. ale jesli sa takie blade, to blad wywolywania...
nie do końca. są filmy, które oznaczenia mają bardzo blade, niezależnie od czasu wołania, są też takie, że są czarne jak Murzyn w kopalni.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

nie ma bata, ten film jest strasznie tolerancyjny, nie został naświetlony i tyle,
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

od 50 do 1600 coś wyjdzie - nawet w skrajnej upojności - mówię to z empiryzmu, ot co.


PS: chemia dziś przyszła:)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

rbit9n pisze: 20 mar 2019, 19:43 no to historia.
są trzy możliwości.
migawka się nie otworzyła ani razu.
wlałeś utrwalacz przed rosołem.
uwaga głupie, ale ponoć możliwe.
włożyłeś film nieadekwatnie.
ad1. na HP5 dwie klatki zawierają szczątki obrazu, pewnie te najjaśniejsze reszta totalnie pusta - więc ta migawka zadziałała. Obiektywy w zenzie mają przełącznik T pod czas B, sprawdziłem czy przypadkowo nie miałem tego przesuniętego na ON bo wtedy migawka otwiera się "na stałe" do momentu mechanicznego przełączenia tego dinksa - tutaj też wydaje się być ok.

ad2. wywoływacz zawsze mam w dzbanuszku, resztę w butelkach. Prędzej pomyliłbym utrwalacz z przerywaczem. To co zauważyłem to przy wylewaniu przerywacza roztwór był lekko różowy. I jak wspomniałem ocet spirytusowy miał dopisek "FERMENTACYJNY" - nie wiem czy to coś zmienia.

ad3. zdaje mi się, że byłoby to ciężkie ze względu na sposób nawijania filmu, ale oczywiście jest to możliwe. Nie mniej jednak jak wspomniałem w ad1 - dwie klatki zawierały jakiś mega szczątkowy obraz więc nawinięcie było poprawne.


A czy po prostu mogłem trafić na trefne filmy? Oby dwa były nowe, kupione w cyfrowe.pl w tym samym czasie


Mam PanF'a i chyba go poświęcę dla testu. Nawinę, zrobię pomiar na spokojnie i wywołam od razu. Wtedy będę wiedział czy zadziałała migawka i czy pomiary światła zrobiłem poprawnie (w sensie wg. odpowiednich nastaw)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2019, 19:56 przez apphex, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: 4Rider »

nie chce mi się gadać, ale ilford nie foma, przez lata kodak i ilford jest synonimem solidności, nie płaci się 25 zeta za niepewność
to dwa zeta za klatkę w sumie....
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: powalos »

shovax, miał na myśli drugi film z poprzedniej serii. Tak myślę. ;-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

powalos pisze: 20 mar 2019, 20:14 shovax, miał na myśli drugi film z poprzedniej serii. Tak myślę. ;-)
to jeśli tak to na tym 2 filmie, który wyszedł blado, ale wyszedł oznaczenia są bardzo słabo widoczne - w dobrym świetle do odczytania
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: technik219 »

Dopiero teraz znalazłem chwilę by przyłączyć się do dyskusji.
Straszliwie niedowołany film, powiadacie? Do tego z Rodinalu? Myślę, że powinniście odrzucić mit o nieskończonej trwałości Rodinalu. Może stare, orwowskie R-09 było trwałe, ale już R-09 z Calbe było mniej trwałe, a to co teraz sprzedają pod nazwą Rodinal to kpina. Wystarczy otworzyć butelkę by wziąć kapkę do roztworu a zawartość nawet zakręcona po kilku dniach staje się ciemna. Jeśli połączyć to z koniecznością użycia do 1 filmu co najmniej 5 ml. koncentratu to można spokojnie wysnuć wniosek, że w tym koncentracie nie ma za dużo substancji wywołujących, a energia wywoływacza została podtrzymana poprzez zwiększenie jego alkaliczności. Czyli: mało reduktora a więcej przyspieszaczy. To co prawda pozwala na zachowanie "starych" czasów wywoływania, lecz wywoływacz taki, nawet w koncentracie, staje się bardzo nietrwały. Można próbować radzić sobie z tym problemem poprzez zagazowywanie butelki z koncentratem po każdym użyciu, albo jeszcze lepiej rozlewając koncentrat zaraz po zakupie do wielu małych buteleczek. Ja porozlewałem ponad 0,5 litra koncentratu do buteleczek o pojemności 20 ml. Pod samą zakrętkę, żeby nie było nawet grama powietrza. Tak więc jedną buteleczkę mam na 2 wywoływania, a i to jak użyję 10 ml. to pozostałość w buteleczce i tak dopełniam butanem. To jedyny sposób, żeby zminimalizować możliwość porażki. Nie wierzcie w żadne powiastki, że ten Rodinal ma skład taki sam jak ten pierwszy. Przy składzie tego wywoływacza majstrowano tyle razy, że z oryginału pozostała tylko nazwa.
Ja też sparzyłem się na nim. W czeskim R-09 wywoływałem dwie Fomy 100. Od razu, bo niby co można zepsuć w tym wywoływaczu? No i stało się. Filmy były bardzo blade. I chociaż wziąłem 13 ml. koncentratu na 650 ml. roztworu roboczego (1:50) to nic to nie dało. Po prostu koncentrat utlenił się w butelce wypełnionej do połowy. Miałem Calbe R-09 z wykrystalizowanym "piaskiem" na dnie butelki. Szkoda mi było wylać, więc testowałem. I wyszło mi, że dopiero 1:25 w czasie jak dla 1:50 daje jaki taki wynik, ale mydlany kontrast i ogólnie film do d...py. To między innymi dlatego Rodinalu używam wyłącznie do obróbki Rollei Retro 400S (bo w nim dopiero dobrze wychodzi naświetlany na 250 ASA) i do niczego innego. Wszystko inne wywołuję w ID-68PQ.
I na koniec taka dygresja "na chłopski rozum": tylko jeśli sam odważasz składniki wywoływacza wiesz co masz i możesz być pewnym rezultatu. Wszystko inne rozważane gdzieś tam w świecie, a szczególnie gotowe roztwory do rozcieńczania to nie wiadomo co. Poświęcasz swój czas, pracę, materiały (coraz droższe i trudniej dostępne), to nie ryzykuj wywoływania tego w czymś o nieznanym składzie i działaniu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

Wywołany testowo PanF+. Efekt podobny do tego FP4 - strasznie blady negatyw.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Imperitus »

apphex, gazujesz ten wywoływacz? Ja po pierwszym takim wypadku od razu nauczyłem się gazować po każdym otwarciu- jak pisał Technik. Na razie buteleczka ok 5 miesięcy i żadnych niespodzianek. Nie kupuję jednak nigdy dużo właśnie z uwagi na to. Gdyby paraminofenol był łatwiej dostępny to sam zacząłbym bełtać Rodinal wedle oryginalnej receptury.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: shovax »

4Rider pisze: 18 mar 2019, 22:30 głupoty pieprzycie po całości panowie, taki film to film nienaświetlony wcale i tyle, ty koleś co od amatorów ;-)
to tylko potwierdza moje przpuszczenie, ze jestes zwyczajnym trolem. z syndromem Diatlowa.


wszystkie filmy ilforda maja na gorze numer, a na dole nazwe filmu. niezaleznie od opini i doswiadczen z rodinalem, nie ma technicznej mozliwosci, by przy wlasciwym wywolaniu te napisy nie byly widoczne. EOT

Obrazek
ODPOWIEDZ