Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: apphex »

Wywołałem kawałek tego Pan 400. EI800. Radek 1+25 8min rotacyjnie.

Iiii hm. i całość wygląda normalnie, tak jak pamiętam ten film z poprzednich wołań tego negatywu w małym formacie.

Dodatkowo poświęciłem jeszcze FP4 i każdą klatkę naświetliłem na inny czas. I z tego co patrze to wyglada to też ok :D Klatki są wyraźnie zarysowane. Film nie jest różowy tylko taki delikatnie, delikatnie szarawy, przezroczysty. Kurde.. nie wiem w takim razie. Czas wyjściowy przy EI125 i F4 to 1/15. Nawet 1/250 wygląda lepiej niz poprzednie filmy - po prostu jak niedoświetlona a nie niedowołana.


Jedyne co zmieniłem to na inną kasetę, ale i tak nie ustawiłem na niej ISO ani kompensacji bo pomiar robiłem L358 i manipulowałem tylko pokrętłem czasów


1 zdjęcie to film z dzisiaj
2 zdjęcie to film z wczoraj
Załączniki
IMG_4594.jpg
IMG_4593.jpg
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Imperitus »

apphex, jeżeli negatyw jest szarawy to znaczy że się zadymił.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: rbit9n »

napisy na marginesach wyglądają tak samo?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: shovax »

apphex pisze: 26 mar 2019, 20:17
apphex, takiego pomysla dostalem. moze cos jeszcze wyskrobiesz z tych negatywow z polnaga modelka. to tylko pomysl oparty o strzepy teoretycznej nie sprawdzonej wiedzy, ale moze warto poszukac wiecej info. moze glupota moze nie, moze koledzy tutaj potwierdza, albo zaprzecza.

bez wzgledu na to, co zrobiles z negatywem przy wywolywaniu, ten obraz teoretycznie wziaz tam jest.
bardzo upraszczajac, halogen srebra, to przezroczysty krysztal zlozony z jonow srebra i bromu. kiedy fotony padaja na halogen, zmieniaja jony srebra w metaliczne czarne srebro (czyli nasz obraz). wystarczy pare atomow w postaci takich "zarodkow", by powstal tzw obraz utajony, ktory potem wzmacniasz wywolywaczem, ktory caly krysztal zmienia w metaliczne srebro (zmiana zaczyna sie wlasnie od tego zardka/zarodkow). utrwalacz potem rozpuscza i wyplukuje te krysztaly, ktore nie zostaly wywolane (badz w nich nie ma "zarodkow" srebra, albo nie doprowadzily do zmiany calego krysztalu).
jesli zle wywolasz albo najpierw utrwalisz obraz (ale wlasciwie exponujesz), to utrwalacz rozpusci i wyplucze wszystie krysztaly, ALE w zelatynie pozostana z tych krysztalow te malutkie zarodki metalicznego srebra, tego utrwalacz nie ruszy.
moza wiec teoretycznie wywolac obraz, ktory zostal wczesniej utrwalony bez uprzedniego wywolania albo zlego wywolania. problem polega na tym, ze trzeba uzyc specialnego wywolywacza i obrobki, zawierajacej azotan srebra, ktory jest dosyc drogi (bo wiekszosc wagi to srebro). Na tych pozostalych zarodkach azotan srebra sie redukuje i wytraca metaliczne srebro, i tak wzmacnia ten obraz.

skomplikowane, drogie, i to tylko teoria, ale moze polnaga modelka jest tego warta :P jakby ci sie udalo, to podziel sie zdjeciami ;)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Imperitus »

shovax,
Borut Peterlin wzmacnia tak blade negatywy na szkle do stykówek przy albuminie. Tyle że on to robi na niedostatecznie zaczernionych dla konkretnej techniki negatywach, wydaje mi się że w tym konkretnym przypadku ziaren może być za mało żeby uzyskać akceptowalny jakościowo obraz. Ale jestem ciekaw czy dałoby się w ogóle uzyskać jakieś choćby ślady obrazu. Czytałem że kiedyś używano też wzmacniaczy rtęciowych ale tych kolega apphex raczej nie będzie chciał stosować ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: shovax »

o jakosci mozna polemizowac oczywiscie. chodzi tu o uratownie czegokolwiek z kopletnie czystego ngatywu.
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Bocianowski »

Wykopalisko. Niemniej nie lubię - podobnie jak Sheldon Cooper ;-) - nie domkniętych opowieści. Wydaje się, że w analizie problemu pominięty został jeden czynnik.
Autora wątku nie ma na forum od ponad dwóch lat wiec raczej trudno oczekiwać odpowiedzi na następujące pytanie: jak dlugo rozrobiony Rodinal pozostawał "w dzbanuszku" do momentu wlania go do koreksu z filmem?
Zainteresowanych odsyłam do:
https://youtu.be/JrxM7xf8ko8 mniej więcej od 24:15
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: shredderr »

Imperitus pisze: 28 mar 2019, 16:43 apphex, jeżeli negatyw jest szarawy to znaczy że się zadymił.
W literaturze istnieje takie pojęcie jak "base fog" jeśli mowa o wywoływaniu. Film ulega w minimalnym stopniu zadymieniu przy wywoływaniu, zależnie od zastosowanego wywoływacza ( nawet ten nie naświetlony)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: Imperitus »

shredderr, skąd pomysł że pisałem o zaświetleniu?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Prawie całkowicie przezroczysty negatyw po wywołaniu

Post autor: shredderr »

@Imperitus zmęczenie dało się we znaki. Coś chyba sobie ubzdurałem. Sorry :roll:
ODPOWIEDZ