Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: lodowy »

Chyba już dzień dobry, sprawa spędza mi sen z powiek. Mam problem z lampą błyskową. Posiadam aparat practica tlt i tlt 3 i tanią rosyjską lampę błyskową Fil-46. Problem w tym że raz błyska raz nie. Nie wiem od czego to zależy? Czas na aparacie mam ustawiony na błyskawice, lampa jest naładowana i powinna błysnąć po wyzwoleniu spustu migawki tak w tlt i tlt 3 ale raczej robi co chce. Pytanie moje do Was jest dlaczego tak się dzieje? Czy parametry tej lampy nie odpowiadają tym aparatom? Czy problem jest gdzie indziej? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: mrek »

Lampę możesz wyzwolić testowo zwierając śrubokrętem szpilkę z masą we wtyczce lampy. Będziesz wiedział czy lampa działa.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: 4Rider »

lodowy pisze: 07 gru 2020, 05:03tanią rosyjską
Chyba zdaje się radziecką - stara i byle jaka i pewnie działa jak chce.
Zwykłe lampy to groszowe sprawy - kup starą japońską czy niemiecką, a będzie działać...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: mrek »

Na przykład Nikon SB 20. Masz w niej tryb automatyki lampy i masz palnik z możliwością świecenia w sufit - mniej płaskie światło.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: BW »

W takich przypadkach najczęściej jest problem ze stykami. Należy starannie oczyścić połączenia gniazdo - wtyk czy stopka - sanki aparatu.
Przy stopce lampy najczęściej jest problem ze stykiem bocznym który często nie łączy.
Istnieje co prawda nie taka znów nierealna szansa że nie stykają styki wewnątrz aparatu lub w lampie coś nie zawsze łączy - najlepiej to sprawdzić używając innego aparatu czy innej lampy
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: BW »

mrek pisze: 07 gru 2020, 11:10 Na przykład Nikon SB 20. Masz w niej tryb automatyki lampy i masz palnik z możliwością świecenia w sufit - mniej płaskie światło.
- jeżeli już to szukał bym SB25, SB26, SB28, SB80DX SB800 - są znacznie wygodniejsze w użyciu
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Praktica ltl i ltl 3 dedykowana lampa błyskowa

Post autor: lodowy »

Dzięki Wam za odpowiedzi i zainteresowanie. Zobaczymy przeczyszczę styki na początek.
ODPOWIEDZ