Praktica LLC i problem z czasami

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Gregoius
-#
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2020, 22:59

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: Gregoius »

Dzień dobry wszystkim. Ostatnio udało mi się kupić aparat Praktica LLC w okazyjnej cenie, rzekomo sprawny. Po dłuższych oględzinach okazało się, iż występuje problem z czasami. Otóż w domu, w temperaturze pokojowej wszystko pracuje normalnie, czas 1s trwa również +/- jedną sekundę. Lecz inaczej to wygląda gdy aparat weźmie się w "teren". Przy chłodniejszej temperaturze, lekko poniżej zera, słychać, iż aparat pracuje znacznie wolniej, szczególnie przy czasach długich rzędu 1/2 czy 1 sekundy. Wtedy czas 1s wydłuża się kilkuletnie, do około 3 -4 sekund, 1/2 do ponad sekundy. Moje pytanie brzmi: czym to może być spowodowane i ile mogłaby kosztować ewentualna naprawa. Mam przypuszczenie, że spowodowane jest to staraymi, zastałymi smarami, aczkolwiek wolę zapytać ludzi znacznie bardziej doświadczonych ode mnie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: J.A. »

Dobre masz przypuszczenie. To starość i brak konserwacji. O kosztach czyszczenia i konserwacji się nie wypowiem, to domena majstra, który będzie to robił
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 19 mar 2023, 08:50 To starość i brak konserwacji.
... lub wadliwa "konserwacja", polegająca na wykorzystaniu niewłaściwych środków smarnych, których lepkość zmienia się znacznie wraz ze zmianami temperatury.

Ludzie mają nieraz bardzo złe pomysły jeśli chodzi o konserwację sprzętu - nagminne jest stosowanie do smarowania preparatów typu WD-40, albo podklejanie oklein klejem cyjanoakrylowym.
Choć to ostatnie ma zaletę - dwu lub trzykrotnie zakupiłem za grosze jednocyfrowe Olympusy sprzedawane jako uszkodzone, bo nie dające się otworzyć. Przyczyna usterki zawsze ta sama - zablokowany zamek, zapaskudzony klejem który spłynął pomiędzy jego elementy. :-D
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: J.A. »

O tym nie wiedziałem :-D
Ale smarowanie to faktycznie dla ludzi czarna magia.
Ile to razy czytałem "użyj wazeliny kosmetycznej", ludziom się wydaje, że jak co dobre dla człowieka to i dla maszyny, a jest wręcz odwrotnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 19 mar 2023, 20:56 ludziom się wydaje, że jak co dobre dla człowieka to i dla maszyny, a jest wręcz odwrotnie.
Co dobre dla maszyny, jest dobre dla człowieka?
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: Z_photo »

Środki nadające się do smarowania sprzętu fotograficznego są dość drogie, np. oleje zegarmistrzowski Moebius 8000 kosztuje ok. 40 zł za 1 ml. W podobnych cenach są lekkie oleje syntetyczne do mechanizmów precyzyjnych.
Stąd niektórzy stosują "bele co", wychodząc z założenia że byle tłustym posmarować/zakropić to już będzie dobrze. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Praktica LLC i problem z czasami

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 19 mar 2023, 22:24
J.A. pisze: 19 mar 2023, 20:56 ludziom się wydaje, że jak co dobre dla człowieka to i dla maszyny, a jest wręcz odwrotnie.
Co dobre dla maszyny, jest dobre dla człowieka?
Przeczytaj jeszcze raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ