Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: PPaweł »

Fredrixxon pisze: 23 maja 2022, 09:58 uprzedzano mnie przed tym forum - teraz wiem dlaczego
Panie kolego, nie bądź Pan taki snołflejk. Trza być twardym Słowianinem, a nie miętką nindzią.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: J.A. »

Fredrixxon pisze: 23 maja 2022, 09:58 Poziomu kultury twojej wypowiedzi
Fredrixxon. pisze: 22 maja 2022, 12:55 Proszę czytać ze zrozumieniem
:-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: technik219 »

Fredrixxon pisze: 23 maja 2022, 09:58 uprzedzano mnie przed tym forum - teraz wiem dlaczego
Czyli wszedłeś na własne ryzyko. A stara rzymska maksyma głosi: Volenti non fit iniuria ;-)
Lux mea lex
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: miki11 »

technik219 pisze: 23 maja 2022, 16:25 Czyli wszedłeś na własne ryzyko.
Co wcale nie zwalnia nas z reprezentowania odpowiedniego poziomu kultury osobistej. To jest wyraz szacunku dla wszystkich uczestników forum.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: technik219 »

Twardziele nie jedzą miodu. Twardziele żują pszczoły!
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: aka »

Jednak gimnazja to nie był dobry pomysł ;-)
PhiLiXer
-#
Posty: 97
Rejestracja: 16 kwie 2021, 11:23
Lokalizacja: Myślenice/Skomielna Czarna

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: PhiLiXer »

Ja nie mogę, trochę mnie tu nie było, a tu takie ostre dyskusje! Już odpowiadam na wszystko
Fredrixxon pisze: 21 maja 2022, 20:34 Tylko na jednej rolce? Bardziej wyglada na problem z migawką - sprawdź inne negatywy.
Tak, problem występuje tylko na jednej rolce
Fredrixxon pisze: 22 maja 2022, 11:23 Zwykle? Migawka sama sie nie naprawi :)
Jeżeli zamula, to mogły być objawy już wcześniej, będa na następnej rolce. Nie na każdej klatce przecież - mogą to być albo długie albo te najkrótsze czasy. Sugeruję tylko autorowi wątku sprawdzenie.
Nic nie ma na poprzednich ani następnych rolkach
aka pisze: 22 maja 2022, 16:18 Ewidentnie za mało wywoływacza.
Trochę to dziwne, wlewałem go wręcz za dużo… i to o wiele, bo nie wiedziałem jeszcze wtedy, że nadwyżka wywoływacza ma znaczenie
J.A. pisze: 22 maja 2022, 22:04 Fredrixxon, przypuszczam, że ani zrozumienia techniki wywoływania filmów, ani zrozumienia słowa pisanego się nie nauczyłeś. Mało tego nie wiesz, że na negatywie to co ciemne, na pozytywie wychodzi jako jasne, a skoro na pozytywie mamy ciemny pas, to oznacza, że na negatywie jest jasny i kolega PhiLiXer wyraźnie to napisał, że to jest na negatywie.
Z kolei zwalniająca migawka wydłuża naświetlanie i powoduje ciemniejszy pas na negatywie.
Dobrej nocy.
Tutaj chyba J.A. ma rację - z tego co widzę to delikatnie widać, że przerwę na negatywie między normalnym naświetleniem a tym jasnym widać również na odstępach między klatkami i na perforacji, chociaż jest to tak znikome, że już sam nie wiem czy to jest naprawdę czy to tylko zwidy.
W sumie to teraz powinienem zajmować się czymś innym (nauką do egzaminu albo spaniem) no ale jakoś tak mi się wydłużyło. I to samo do uczestników dyskusji - zamiast odpowiadać mi w ciągu tych trzech dni możecie ten czas poświęcić na trzymanie za mnie kciuków na egzaminie ;-) . Z góry dziękuję.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: Z_photo »

PhiLiXer pisze: 23 maja 2022, 20:57 (...) z tego co widzę to delikatnie widać, że przerwę na negatywie między normalnym naświetleniem a tym jasnym widać również na odstępach między klatkami i na perforacji, chociaż jest to tak znikome, że już sam nie wiem czy to jest naprawdę czy to tylko zwidy.
W tych obszarach nie rejestrowano obrazów, więc różnice wynikające z ew. wadliwej obróbki nie mogą być ewidentne.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: J.A. »

Mogą, jeżeli jest to niedowołanie, to można zaobserwować to na gęstości zadymienia, choć faktycznie, raczej bez przyrządu pomiarowego jest trudno.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: rbit9n »

jeśli pasek jest na wszystkich klatkach na tej samej wysokości, to można wykluczyć migawkę, bo ta w zależności od czasu naświetlania powinna dawać pasek na różnych wysokościach.

co do poziomu wywoływacza i innych, to jeśli wołasz jeden film 135 w puszce na dwa filmy 135, dobrze jest mieć na górze pustą szpulę, żeby ta dolna na wszelki wypadek nie podniosła się na rdzeniu, żeby nie wystawała ponad poziom cieczy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
PhiLiXer
-#
Posty: 97
Rejestracja: 16 kwie 2021, 11:23
Lokalizacja: Myślenice/Skomielna Czarna

Poziomy pasek ciągnący się przez cały negatyw

Post autor: PhiLiXer »

rbit9n pisze: 24 maja 2022, 07:01 jeśli pasek jest na wszystkich klatkach na tej samej wysokości, to można wykluczyć migawkę, bo ta w zależności od czasu naświetlania powinna dawać pasek na różnych wysokościach.

co do poziomu wywoływacza i innych, to jeśli wołasz jeden film 135 w puszce na dwa filmy 135, dobrze jest mieć na górze pustą szpulę, żeby ta dolna na wszelki wypadek nie podniosła się na rdzeniu, żeby nie wystawała ponad poziom cieczy.
Tak, wszędzie pasek jest na tej samej wysokości. Drugą szpulę też dawałem chociaż z innego powodu - nie wiedziałem, czy jeśli będzie tyle odstępu to czy przez koreks nie przejdzie światło. Czyli to nie było kompletnie bezużyteczne :-) .
ODPOWIEDZ