Powiększalnik - proszę o pomoc w wyborze

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nie mam takiego doświadczenia jak georgio, więc nie podam ci "za" i "przeciw", ale ja mając okazję kupiłem głowicę kolorową do opemusa. głównie jej używam do pracy z papierami MG zarówno ilforda, jak i fomy, a ponieważ jak napisałem, nie jestem jakimś fachowcem od powiększeń, to podobają mię się odbitki niezależnie od głowicy (osobiście nie zauważam różnic, pewnie dlatego, że powiększam anaretami ;-)). tak, czy siak, moim zdaniem lepiej mieć, niż nie mieć i pluć sobie potem w brodę (oczywiście, jeśli finanse pozwalają).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
tomfish
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:28
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Post autor: tomfish »

Nie chcę twotzyć nowego wątku, mam pytanie, co sądzicie o tym sprzęcie ?

http://cgi.ebay.de/Durst-Laborator-13-1 ... 286.c0.m14

Pytam jak najbardziej poważnie.
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Jak najbardziej poważnie: jest to jeden z najlepszych powiekszalników. Mam identyczny ale w zestawie z głowicą kondensorową. Osobiście nie przepadam za głowicą kolorową do odbitek czarno-białych. Jak potrzebuję światło miękkie to uzywam głowicę kolorową (LPL) jedynie jako żródło światła białego.
Do tego modelu Dursta można kupić teraz w Durst USA b. wydajne żródło światła które używa się z kondensorami i dające światło od miękkiego rozproszonego, poprzez normalne, do punktowego. Drogie co prawda, ok $1,200.
Awatar użytkownika
tomfish
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:28
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Post autor: tomfish »

Dzięki za szybką odpowiedź, czy ten kondensor, można tańszym sumptem dorobić ? ( W sensie zastosować jakiś patent ;) )
Jestem taki napalony, bo zrobiłem pierwsze foty z Graflexa 4x5' :)
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Raczej trzeba kupić głowicę do kondensorów. To o czym pisałem za $1200 to sama żarówka ze zwierciadłem. Możesz kupić z głowicą kolorową i później polować na kondesory. Opis tego powiększalnika, Durst 138S, i opis osprzętu znajdziesz tu: http://www.durst-pro-usa.com/index2.html .
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

georgio pisze:Jak najbardziej poważnie: jest to jeden z najlepszych powiekszalników.
Jakie są zalety tego powiększalnika i jak się on ma do M605??
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Nijak się ma do M605, nie ma co porównywać sprzętu czysto amatorskiego do profesjonalnego. Główna różnica to format, jakość konstrukcji, i osprzęt.
O zaletach i wadach można poszukać na google, jest sporo informacji o Durst 138S.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Przemo pisze:
georgio pisze:Jak najbardziej poważnie: jest to jeden z najlepszych powiekszalników.
Jakie są zalety tego powiększalnika i jak się on ma do M605??
durst 138 jest pewnie z pięć, a może i więcej razy cięższy od M605 :)
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

na wadze mi nie zależy aż tak bardzo, piwnica jest w trakcie przystosowania do ciemni więc powiększalnik będzie miał swoje miejsce a nie jak teraz kursuje między pokojem a ciemnio/łazienką.
Chodziło mi o dwie rzeczy kulutre pracy(pewnie w obu podobnie) i jakość uzyskiwanych zdjęć. A jak jest z precyzją ustawienia takiego powiększalnika np do naprawdę dużych odbitek robionych na ścianie, jego waga nie przeszkadza??
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Przemo pisze:na wadze mi nie zależy aż tak bardzo, piwnica jest w trakcie przystosowania do ciemni więc powiększalnik będzie miał swoje miejsce a nie jak teraz kursuje między pokojem a ciemnio/łazienką.
Chodziło mi o dwie rzeczy kulutre pracy(pewnie w obu podobnie) i jakość uzyskiwanych zdjęć. A jak jest z precyzją ustawienia takiego powiększalnika np do naprawdę dużych odbitek robionych na ścianie, jego waga nie przeszkadza??
wspomniałem o wadze, bo jest D 138 to jest POTWOR i trzeba mieć dla niego dużo miejsca! Jak się oglądało go tylko na zdjęciu nie mając skali porównawczej, to można się nieźle zdziwić :)
reszta pytań jest trochę niestosowna, bo raz, że to jest sprzęt profi najwyższej klasy, dwa, że jak będziesz używał 138 z jakimś bez obrazy meogonem, to efekt będzie taki, jakbyś do Nikona F5 podpiął jakiegoś kita
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Przemo pisze:A jak jest z precyzją ustawienia takiego powiększalnika np do naprawdę dużych odbitek robionych na ścianie, jego waga nie przeszkadza??
Bowie ma rację, minimum wysokości sufitu dla 138S to 220 cm.
Powiększalnik ten ma ruchomy stolik (80 x 60 cm), po opuszczeniu prawie do podłogi można na prawdę spore odbitki zrobić. Jeżeli to niewystarcza to w podstawę są wbudowane kółka do szyn, jeżeli w piwnicy w podłodze zrobisz prowadnice/szyny to robienie zdjęć na ścianie jest trywialne. Raz się ustawi geometrię i później wystarczy jedynie przesuwać w jedną lub drugą stronę.
Sam nie przewiduję takich powiększeń, gdybym potrzebował dużego formatu w celach komercjalnych to w dzisiejszych czasach dużo łatwiej i taniej jest zeskanować i wydrukować.

Jeżeli nie zamierzasz używać negatywu formatu większego niż średni, to chyba nie ma sensu inwestować w ten powiekszalnik. Mniejszym np. Durst 1200, z dobrym obiektywem zrobisz tak samo dobre odbitki.
Sebastian
-#
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2007, 21:19
Lokalizacja: Manchester

Post autor: Sebastian »

Możesz zerknąc na LPL6700 posiadam taki i moge go z czystym sumieniem polecic, po podniesieniu głowicy kolorowej możesz używac filtrów pod obiektywem, nie jest to PRO ale stabilny i przyjemny w obsłudze (stabilny, szeroka kolumna) ja za mojego zapłaciłem 240ZŁ z uchwytami do 35mm, sljdu w ramce 35mm, 6x4.5 i 6x6 + 50mm nikona
Awatar użytkownika
tomfish
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:28
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Post autor: tomfish »

Niestety nie udał się zakup :), może nie był mi pisany ?
Mam następne pytanko czy to jest sprzęt wart uwagi ?

DURST LABORATOR 54 * Universal Camera *Nr. 2

Wiem, że trochę przynudzam, ale gdzie zasięgnąć języka jak nie tutaj :)
marty145
-#
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2008, 15:22
Lokalizacja: Poznań

Durst M300

Post autor: marty145 »

Witajcie, jestem tu pierwszy raz i zwracam się z prośba o opinię na temat Dursta M300. Wart zainteresowania?
pozdrawiam, marty145
Awatar użytkownika
tomfish
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:28
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Post autor: tomfish »

MAM pytanko , gdzieś wyczytalem, że w głowicy tego powiekszalnika można wyczyścić filtry :
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... 0313198488

Czy to można zrobić samemu? czy trzeba oddać do specjalisty ? Na czym to czyszczenie polega ?
ODPOWIEDZ