powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: J.A. »

J.A. pisze: 18 lut 2020, 10:20 Dawno przyznałem Ci rację, uznałem, że się myliłem co do oferty socjalistycznej Fomy.
Gdybyś nie chciał eskalować to byś nie drążył.
Daj se już na luz ok?
pelovsky, Czytasz ze zrozumieniem?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 18 lut 2020, 11:02 Gdyby go Foma nie kupiła, Foton i jego receptury umarłyby dużo wcześniej niż węgierskie Forte.
Foma się uchowała jako jedyna w byłych demoludach (Rosji do nich nie zaliczam). Co ciekawe, w latach prosperity w czasach Gierka jakoś w Foto-optyce nie było produktów Fomy, przynajmniej filmów 135 i 120, papierów. Było Orwo, Forte, Foton - tych firm nie ma, Foma jest. Dlaczego Foma przetrwała - Czeski przemysł i przetwórstwo weszdły w kapitalizm "suchą nogą". Po części dlatego, że nie mieli PPP. Foton zarówno bydgoski jak i warszawski były z przyczyn doktrynalnych przeznaczone do prywatyzacji robionej albo po partacku, albo "na kancie" prawa. A te wszystkie rozważania o wyższości technologicznej i dorobku w rozwoju produktów nie mają dziś żadnego znaczenia. Te 30 lat temu wartość miały zdolności produkcyjne, udział w rynku, marka i dostęp do kapitału obrotowego. Ciekawe jak w porównaniu w Fotonen wypadała wtedy Foma? Jaki udział w produkcji miały materiały foto, a jaki dla RTG? Mam podejrzenie, że Foma była mniejszą od Fotonu firmą w latach rozkwitu gospodarki socjalistycznej. Dziś jest Foma, a pewnie mógłby być i Foton, albo tylko Foton, a jest jak jest. Miejmy nadzieję, że Foma nie zniknie z rynku za naszych czasów, a potem choćby...
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: pelovsky »

aka pisze: 18 lut 2020, 11:43 Miejmy nadzieję, że Foma nie zniknie z rynku za naszych czasów, a potem choćby...
otóż właśnie! Ręcyma i nogyma. Ja po stopach całuję los, że taki producent został. I przyjmuję jego ofertę z dobrodziejstwem inwentarza. I regularnie robię zakupy za czterocyfrowe kwoty, żeby przez myśl im nie przeszło zwijanie biznesu ;-)
J.A.,
otóż czytam z większym zrozumieniem, niż chyba jesteś w stanie ogarnąć. Przyznałeś mi rację co do socjalistycznej Fomy - cieszę się. Piszę jednak o ofercie "kapitalistycznej" Fomy, w której jakimś promilem są pozostałości oferty wchłoniętego Fotonu, ale tu chyba nie doszliśmy do cofnięcia przez Ciebie zdania o zawartości oferty produktowej?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 18 lut 2020, 11:27
Jest jakiś "uniwersalny", ale nie wiem, czy to W41. Chyba, że w myśl "Fomapan R to kopia Fotopana R", jak uniwersalny, to kopia W41? :mrgreen:
Nie chyba nie, kiedyś widziałem W41 z logo Fomy, a w zamierzchłych czasach na przełomie lat '80 i '90 wołałem w nim i filmy i papier - na opakowaniu były podane czasy do sprzedawanych wtedy filmów. To był wywoływacz w płynie.
Foma sprzedawała go jakiś czas jako wywoływacz pozytywowy, o jest:

recenzja:
https://pl.rec.foto.narkive.com/NmxId6Wq/recenzja-w-41
sprzedaż:
http://www.foto-oleksy.pl/?79,wywolywacz-w-41-250-ml
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 18 lut 2020, 11:59 Piszę jednak o ofercie "kapitalistycznej" Fomy, w której jakimś promilem są pozostałości oferty wchłoniętego Fotonu,
Tak jest jeśli chodzi o produkty foto (najprawdopodobniej), ale jeszcze były materiały do RTG i papier do EKG, które to Foma ma w ofercie do dziś. Ciekawe jaką część przychodów Foma ma z b-cz foto i czy na tej części zarabia (a ma 4 linie: https://www.foma.cz/en/homepage)? Taki np. Kodak na tym co nas interesuje traci nie od dziś...
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: aka »

4Rider pisze: 18 lut 2020, 12:03 w zamierzchłych czasach na przełomie lat '80 i '90
A kojarzysz wywoływacz uniwersalny w proszku? Ulubiony wywoływacz zakładów foto w latach '70 - do wołania filmów w kuwecie (przewijanie w "rencach" przy czerwonej żarówce) i papierów.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 18 lut 2020, 12:54 A kojarzysz wywoływacz uniwersalny w proszku? Ulubiony wywoływacz zakładów foto w latach '70
Nie pamiętam - w latach '70 to ja się urodziłem - jestem stary, ale nie stary jak świat ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: aka »

4Rider pisze: 18 lut 2020, 13:07
aka pisze: 18 lut 2020, 12:54 A kojarzysz wywoływacz uniwersalny w proszku? Ulubiony wywoływacz zakładów foto w latach '70
Nie pamiętam - w latach '70 to ja się urodziłem - jestem stary, ale nie stary jak świat ;-)
Bez urazy, założyłem, że przetrwał do końca... Albo mi się coś kiepsko zapamiętało.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 18 lut 2020, 13:10Bez urazy
Oczywiście, może mam wiele cech kobiecych, ale panienką nie jestem :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: aka »

4Rider pisze: 18 lut 2020, 13:28
aka pisze: 18 lut 2020, 13:10Bez urazy
Oczywiście, może mam wiele cech kobiecych, ale panienką nie jestem :mrgreen:
Aha, rozumiem. Czyli jak piszesz do kogoś "bez urazy" to go za panienkę uważasz :mrgreen:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

powiększalnik LF 9x12cm z Krokusa 69s

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 18 lut 2020, 13:32 Czyli jak piszesz do kogoś "bez urazy" to go za panienkę uważasz
To zbyt daleko posunięta interpretacja - znaczy się koty nie chodzą ogonem do przodu ;-)

A do panienek nic nie mam - nawet jedna mieszka w pokoju obok :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ