POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 29 sty 2021, 19:50 .
Wszystko prawda. Zobaczę co odpisze. Dzięki!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: mrek »

Kazet pisze: 29 sty 2021, 19:05 Czytałem wątki dotyczące powiększalników 6x9 i ogólna teza była taka, że w Krokusa lepiej się nie pakować i warto poszukać czeskiego sprzętu
To chyba nie tutaj. Owszem czeskie są chwalone ale Kroku69s to inna liga niż reszta Krokusów. Był tak reglamentowany (szedł na export), że ja o nim się dowiedziałem dopiero z internetu :)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: powalos »

Kazet pisze: 29 sty 2021, 19:05 Wczesne Krokusy (łącznie ze wspomnianą wyżej trójką) jakoś nie cieszą się dobrymi opiniami.
Tak mogą pisać Ci, którzy zaczynali ciemniactwo od razu na "zachodnim" sprzęcie. Ja na KROKUS-a 3 nie dam złego słowa powiedzieć. Miałem go bardzo długo i wymieniłem dopiero na KROKUS-a 69s, którego mam do tej pory. W tym pierwszym bardzo podobała mi się możliwość regulacji punktu położenia żarówki oświetlającej. Ważniejsze było mieć do niego dobry obiektyw a z tym wówczas nie było łatwo. Poza tym obiektyw kosztował więcej niż sam powiększalnik. KROKUS-a 3 używałem też z Janpolami do wykonywania barwnych powiększeń na papierach FOTOCOLOR, Część już wyblakłych mam jeszcze do dzisiaj. Tak więc do Twoich zadań myślę, że na początek KROKUS 3 (lub :-3 COLOR) będzie dobrym wyborem. W razie czego niewiele stracisz. Zdarzają się okazje w cenie ok.100 zł. Bez obiektywu oczywiście.
Fan Pentax'a.
Kazet
-#
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:32

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: Kazet »

Widzisz, jeden rabi mówi tak, drugi rabi mówi nie.

Krokusa 3 chyba w okolicy mam w dobrym stanie za nieduży pieniądz. Tylko właśnie ten obiektyw. Znajomy może mi dać Belara 4,5/105mm ale chyba nie znajdę przejściówki więc musiałbym poszukać po prostu lepszego szkła.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: PPaweł »

Kazet pisze: 29 sty 2021, 21:21 KROKUS 3 (lub :-3 COLOR) będzie dobrym wyborem. W razie czego niewiele stracisz. Zdarzają się okazje w cenie ok.100 zł. Bez obiektywu oczywiście.
Nie, żebym się chwalił, ale zdarzają się i za 80 złotych z Amarem i Mikarem, kompletem odczynników, papierem i pudłem resztek pociemniowych. A i to nie wszystko. Zależy, jak się trafi, w moim przypadku człowiek się pozbywał starej ciemni i wdzięczny mu jestem :-) Ale Starta sobie jeszcze zostawił.
Aha. W ogłoszeniu był tylko powiększalnik. Chyba zrobiłem na nim dobre wrażenie.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: powalos »

PPaweł, tylko, że tego nie napisał Kazet. ;-)
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: PPaweł »

Hm. Faktycznie. Pewnie jakieś spięcie w maszynce cytującej. Osobiste prawa autorskie oczywiście Twoje :-)

Majątkowe zresztą też, ale nie liczyłbym na wiele ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: powalos »

PPaweł, :mrgreen: :-P :mrgreen:
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: J.A. »

Kazet, Krokus 69s w dobrym stanie, to całkiem dobry wybór. Nie pisałbym o nim lepszy/gorszy od Magnifaxa 3a/4
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: J.A. »

powalos pisze: 29 sty 2021, 21:02
Kazet pisze: 29 sty 2021, 19:05 Wczesne Krokusy (łącznie ze wspomnianą wyżej trójką) jakoś nie cieszą się dobrymi opiniami.
Tak mogą pisać Ci, którzy zaczynali ciemniactwo od razu na "zachodnim" sprzęcie. Ja na KROKUS-a 3 nie dam złego słowa powiedzieć. Miałem go bardzo długo i wymieniłem dopiero na KROKUS-a 69s, którego mam do tej pory. W tym pierwszym bardzo podobała mi się możliwość regulacji punktu położenia żarówki oświetlającej. Ważniejsze było mieć do niego dobry obiektyw a z tym wówczas nie było łatwo. Poza tym obiektyw kosztował więcej niż sam powiększalnik. KROKUS-a 3 używałem też z Janpolami do wykonywania barwnych powiększeń na papierach FOTOCOLOR, Część już wyblakłych mam jeszcze do dzisiaj. Tak więc do Twoich zadań myślę, że na początek KROKUS 3 (lub :-3 COLOR) będzie dobrym wyborem. W razie czego niewiele stracisz. Zdarzają się okazje w cenie ok.100 zł. Bez obiektywu oczywiście.
pierwsze dwa lata mojej ciemni, to samoróbka, zrobiona przez mojego św. pamięci ojca, potem miałem Krokusa 44 color i Krokusa 3, bo zaczął być mi potrzebny powiększalnik 6x9. Krokus 3, to najgorszy powiększalnik, jaki miałem w życiu. Z wielka ulga, przesiadłem się na Magnifaxa 3a przywiezionego z DDR. Żeby nie było, trójkę miałem nówkę z fabryki, jak i inne Krokusy. Co do regulacji położenia żarówki, to właśnie była jego największa wada, ustawienie jej w prawidłowym położeniu zajmowało wieki. W Krokusie 69s też jest regulacja góra dół i lewo prawo. Zajmuje to chwilę.
Więc nie jest prawdą, że tylko ci co zaczynali od sprzętu zachodniego.
Co do straty po zakupie. Właśnie piszesz niewiele stracisz. Kazet, jeżeli kupi Krokusa 3, to w razie czego straci, a w razie gdy mu się spodoba, będzie się z nim długo męczył nie wiedząć, że można lepiej.
Akurat to co pisze, że kupując sprzęt średniej klasy nie straci, to prawda. Łatwiej sprzedać coś, co ma dobra opinię, niż coś co ma nieciekawą. Magnifax 3a, lub 4, lub kompletny Krokus 69s, sprzeda na pewno, a jak mu się spodoba, to przynajmniej będzie miał relatywnie wygodny sprzęt.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: powalos »

Mój KROKUS 3 był kupiony jako używany. Miał pewne udoskonalenie wprowadzone przez poprzedniego użytkownika (właściciel zakładu foto). Tym udoskonaleniem była przeciwwaga poruszająca się po tej tylnej skośnej "nodze". Dość spory ciężarek z linką przechodzącą przez krążek zamontowany na szczycie kolumny i doczepioną do mocowania powiększalnika przesuwającego się po dwóch pozostałych
nogach. Nie twierdzę, że to był jakiś super powiększalnik ale zrobiłem nim sporo powiększeń do formatu 30x40 cm. Jak na moje amatorskie i ówczesne potrzeby nie mogłem na niego narzekać. Tyle, że obiektyw miałem bardzo dobry.
Fan Pentax'a.
Kazet
-#
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:32

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: Kazet »

powalos pisze: 30 sty 2021, 13:50 Tyle, że obiektyw miałem bardzo dobry.
A jaki miałeś tam obiektyw?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: powalos »

Kazet pisze: 31 sty 2021, 12:24 A jaki miałeś tam obiektyw?
Componon S 50/2.8
Fan Pentax'a.
Kazet
-#
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:32

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: Kazet »

Dzięki wszystkim za głosy.

W międzyczasie pojawiła mi się okazja kupić używanego Magnifaxa 4 i być może z niej skorzystam. Na dniach będę jechał go obejrzeć.
Kazet
-#
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:32

POSZUKUJĘ Meopta Magnifax 1

Post autor: Kazet »

Oglądałem, ale jedno mnie nurtuje. Ktoś mi powie, czy warto Magnifax 4 brać bez karetki? Właściciel twierdzi, że gdzieś posiał i nie może znaleźć. Reszta jest w dobrym stanie. Może pasuje karetka z czegoś innego?
ODPOWIEDZ