Pomiar światła przy pierścieniu retro

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Pomiar światła przy pierścieniu retro

Post autor: graphia »

Czy mam robić korekcję odczytów zewnętrznego światłomierza przy obiektywie założonym w sposób retro - macro czyli mała soczewką w stronę obiektu?
Czy ma to wpływ jak wyciąg miecha? czy może właśnie nie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tak. Traktujesz obiektyw tak samo jakby był założony normalnie i uzyskał identyczną skalę odwzorowania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Nie bardzo wiem jak daleko musiałbym go wysunąć aby uzyskać taką skalę. Jest jakiś kalkulator?

Ale z drugiej strony.. wyciag miecha to utrata światła spowodowany zwiększeniem odległości pomiędzy soczewkami a materiałem światłoczułym - tu ta odległość się fizycznie nie zwiększa...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Raczej kalkulatora nie ma. Ale możesz obliczyć na około. Czyli mierząc obiekt na matówce masz skalę odwzorowania jaką realnie otrzymujesz, a z prostego równania soczewki obliczysz jaki jest wyciąg miecha przy danej ogniskowej i danej skali odwzorowania.

Odległość fizycznie się nie zwiększa, ale zwiększa się optycznie. Dla prostego i najłatwiejszego ogarnięcia tematu.

Aby uzyskać skalę 1:1, musisz zrobić dodatkowy wyciąg miecha równy ogniskowej. Czyli odległość zwiększa się 2x. Z tego wynika, że mimo iż obiektyw np 150 nie jest odsunięty na 300 mm od filmu tylko 150+odległość bazowa. która jest identyczna dla wszystkich obiektywów w systemie. Czyli płaszczyzna bagnetu - film.

W ogóle z tego wynika, że standard obrócony tyłem do przodu daje z marszu większa skalę odwzorowania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ