nazwa podstawowej techniki czarno białej

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

nazwa podstawowej techniki czarno białej

Post autor: Jasiek Matacz »

Hej,
wybaczcie ale potrzebuje się upewnić by nie strzelić gafy- a pytanie całkowicie idiotyczne, podstawowy i najpopularniejszy typ fotografii czarno białej jaki praktykujemy wywołując popularne negatywy i przenosząc je na papier to fotografia srebrowa czy bromowo-srebrowa?
Wiem że pytanie głupie ale przez tyle lat nie zastanawiałem się nawet jaki skład chemiczny ma współczesna emulsja na której pracuje :roll:
Pozdrawiam
JM
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Srebrowa - po prostu.
Emulsja bromosrebrowa jest czulsza i w zasadzie występuje we wszystkim czego używamy. Nie wiem czy jeszcze jest emulsja chlorosrebrowa, ale była używana do papierów stykowych.
Niemniej nie nazywamy fotografii bromosrebrową, tylko srebrową, bo oparta jest na ogólnie to ujmując światłoczułych solach srebra.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

ok, czyli poprawna nazwa techniki to fotografia srebrowa, pytanie było bo wiele osób używa pojęcia techniki bromosrebrowej ;-)
Poprostu była nauczycielka z którą się przyjaźnie na lekcji wychowawczej w LO zorganizowała cykl prelekcji z byłymi uczniami którymi utrzymuje kontakt-m.in. prawnik, lekarz, chyba wojskowy też będzie, specjalista od hebrajskiego(jak to nazwać nie wiem) itp. i zostałem poproszony o zorganizowanie jednej lekcji odnośnie tradycyjnej fotografii wraz z pokazem różnych typów aparatów. No i potrzebuje do nazwy prelekcji ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tylko nie wmieszaj w to technik szlachetnych, bo one często oparte są o inne związki chemiczne. Wspomnij o nich, ale się nie rozwijaj, bo wpadniesz na minę.
Fotografia srebrowa to wszystkie normalne techniki negatywowo-pozytywowe i odwracalne. Normalne, czyli te o których tu najczęściej piszemy. I dające najwyższą z możliwych do uzyskania metodami fizyko-chemicznymi jakość obrazu. Oczywiście z punktu widzenia technicznego - wierności.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

wiem, wiem, chodzi bardziej by przedstawić stare aparaty(planuje wziąć np Jaśkę 124G, Pentaxa k1000, Zeiss Ikonte, Fotokora 3, Feda lub Zorę czy Pentaxa 6x7) i omówić absolutne podstawy- co więcej dam radę w 30min. To ma tylko służyć zainteresowaniem młodzieży tematem. Zresztą ze szlachetnych wiem tyle co wyczytałem, więc mogę o nich tylko wspomnieć jako ciekawostce że coś takiego istnieje.
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

podpisy pod zdjęciami na barycie w muzeach mówią najczęściej o fotografii żelatynowo-srebrowej, jako o konkretnej, wiszącej na ścianie odbitce, nie o sposobie fotografowania

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odbitka_% ... o-srebrowa
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dodatek "bromo-" odnosi się zapewne do etapu pozytywowego, gdzie wykorzystuje się papier bromosrebrowy, w skrócie brom. Często występowało kiedyś określenie technika bromowa, właśnie ze względu na wykonywane w technice srebrowej powiększenia bromowe (papierowe).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ech, chłopaku! nie wiesz jak zacząć, a mnie tu pouczasz, jak mam kończyć?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jeśli nie wiesz, czy do Ciebie, to znaczy, że nie do Ciebie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

określenie techniki "żelatynowo-srebrowa" może się też odnosić do typowego materiału negatywowego, w końcu jest na nim emulsja żelatynowa, podobnie jak na papierze. pierwotnie, w czasach popularności mokrej płyty, negatywową technikę żelatynowo-srebrową nazywano "suchą płytą", ale po zmianie podłoża ze szkła na celuloid już nie wprowadzono terminu "suchy film", pewnie dlatego, że nie było nigdy mokrego
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

W zasadzie "fotografia srebrowa" odnosi się również do fotografii barwnej- tam też podstawą są światłoczułe związki srebra. Choć to nie one tworzą obraz finalny.
Tak więc to na co dziś się mówi "fotografia analogowa" to za wyjątkiem niektórych technik szlachetnych, jest fotografia srebrowa.
PS Papiery chlorobromowe przynajmniej jakiś czas temu Foma produkowała.
ODPOWIEDZ