Błony mammo - USA - wielki format - wielki PROBLEM

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Kuba, jak Ty to masz zamiar wywolywac? Myslalem juz o rentgenowskich kliszach jak zobaczylem aukcje 161260257597, (fajne zdjecia, ale chyba troche zmanipulowane edycja) tam jest prosta sprawa bo uzywasz rodinal. Emulsja jest obustrona bez warstwy zabezpieczajacej przed zarysowaniem i koniecznoscia uzycia wkladki ze szkla jezeli kuweta. Ja mam tank 8x10 i rodinal pasuje mi bo niski koszt wywolywacza nawet jak pojdzie do zlewu. Nie mam ramek do filmu ale sa na eBay ramki przeznaczone do klisz rentgenowskich 9x11.75, ktore od biedy mozna by bylo przystosowac do 8x10 a sa znacznie tansze od dedykowanych 8x10. Przy developerach Kodaka juz nie bedzie tanio bo pojemnosc tanku to 3 galony czyli 3x3.8l. Kodak chyba nie lubi rodinalu. Ale w przypadku jednostronnej emulsji moglbym krecic w drumie i wtedy malo chemii wychodzi, okolo 500ml. To pierwsza sprawa, druga sprawa to ksztalt negatywu. Nigdy nie uzywalem tego materialu, ale jak pamietam z Polski to szitki mialy zaokraglone rogi.
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

Wojtek - dokładnie jak Ty - w drumie. Zresztą te Fuji 18x24 (single coated) robiłem w drumie i bajka.
Etap kuwet, szyb na dnie i babrania się z obustronnie powklanymi RTG już za mną (ufff). Oczywiście to jest dobre jeśli się tylko skanuje i robi wydruki. Zawsze można ryskę czy dwie wyretuszować. Gorzej jak przychodzi do styków...dlatego drum + single coated rtg i innego rozwiązania nie widzę jeśli mowa o budżetowych materiałach.

Ja również nie używałem tego Kodaka 8x10. Bazuję na pozytywnych opiniach kolegów z LFF.
harddinos
-#
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2014, 13:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: harddinos »

Jak można nie mieć polskich znaków na komputerze? :)
kesek
-#
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwie 2014, 13:04
Lokalizacja: śląsk

Post autor: kesek »

Witam wszystkich, mój pierwszy post tutaj. Pomyślałem że dodam coś do tematu.

Widziałem taki patent jeszcze, że wybierało się na kliszy rentgenowskiej stronę A i stronę B. Warto zrobić nożyczkami wcięcie w prawym górnym rogu strony A coby nie pomylić się. Naświetlamy w kasecie stronę A. Wywołujemy i utrwalamy jak chcemy, nie dbając o stronę B. Może się rysować lub niedowoływać z strony B, np. w koreksie do papierów. Po utrwaleniu i płukaniu bierzemy domestos, przyklejamy szczelnie wszystkie brzegi kliszy do jakieś tektury albo szkła i zmywamy stronę B. Zostaje mam emulsja od strony A, gdyż taśma ją zabezpieczyła. Żelatyna bardzo szybko, wygodnie i czysto schodzi domestosem. Po tej operacji należy wyczyścić stronę B z pozostałości domestosu. Następnie można już odkleić kliszę.

W sieci są poradniki i filmiki na yt jak to zrobić dla polaroida.

Temat mam przećwiczony bo podobny proces wykonuje się z negatywami z polaroida/fuji instant jeśli chce się robić zwykłe powiększenia.

Dodatkowa zaleta, że na powiększeniach lub stykach pojawi się ziarno. Styki z podwójnej emulsji praktycznie nie mają zmiarna. Wada to taka, że spada maksymalna gęstość negatywu. Robi się bardziej miękki i wypalony obraz. Wszystkie szczegóły są jednak nadal widoczne.
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Odgrzebię temat, ponieważ strzeliłem test dla błon Carestream MIN-R 2000 Plus. Tym razem w plenerku (bo wcześniej katowałem ten materiał przy sztucznym świetle).

Tak to mniej więcej wychodzi:

Obrazek

Cambo 8x10 + 210/5.6 (f/22, 1/4)
Carestream MIN-R 2000 Plus 18x24 @100ASA + T-Max (1+4) 3"00"@21,5^C (wołane w kuwecie, przy czerwonym świetle; kuwetką trząchałem co minutę przez 10")

Tutaj linek do wersji w pełnej rozdzielczości: https://www.flickr.com/photos/calluna_v ... 3/sizes/o/
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Ładnie, ładnie.
ODPOWIEDZ