Pierwsze odbitki

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zagadaj do niego -> wątek o lampach
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
wednes
-#
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2015, 12:19

Post autor: wednes »

Ja jeszcze wrócę do mojego pierwszego postu rozpoczynającego temat,
na odbitkach widać gdzieniegdzie plamy, z czego może to wynikać?
Starałem się aby nie dotykać zdjęć palcami przy zakładaniu pod powiększalnik, a i potem w kuwetach posługiwałem się tylko szczypcami.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:Dawno z tego wyrosłem, a w zasadzie to nigdy w to nie wrosłem. A moją awersję do Fomy pielęgnują moi klienci. Jestem jeb...ty na punkcie dokładności i powtarzalności. Fomy z różnych źródeł zawsze wychodzą inaczej. W ciemno i zawsze z takim samy rezultatem wywołuję Ilka, Kodaka, czy Fucji, Foma mieści mi się z powtarzalnością w okolicach Rolleia. Trochę lepiej, ale nie za dużo lepiej.
Ale nie mówię nie, Variant mi się podobał, nie lubiłem go używać bo nie lubię czerwonego światła.
znaczy tak, jeśli chodzi o filmy z Hradca, to nigdy w życiu! nigdy więcej! ale papiery mają naprawdę dobre i trzymają poziom.
co do odróżniania, to ja ostatnio kupiłem nową paczkę 542-II chamois, bo na takim tylko robię i ona niczym się nie różni od starej paczki, żadnych dodatkowych oznaczeń, nic. także nic nie wzbudziło moich podejrzeń, dopóki nie przeczytałem ulotki (zboczenie zawodowe). tam dopiero przeczytałem, że dopuszczają lampy z filtrem typu ilford 902 i podobnymi. sprawdziłem pod lampą 620nm i faktycznie.
darek6902 pisze:Skoro poruszyliście sprawę oświetlenia ciemni....
Powoli wracam do analoga, nowością są dla mnie papiery multigrade, gdzieś wyczytałem, że do pracy z wielogradacyjnymi należy używać oświetlenia oliwkowego. Tu piszecie, że jest akurat odwrotnie.

OK, konkret. Która lampa lepsza do ciemni?
http://allegro.pl/paterson-lampa-ciemni ... 71686.html
http://www.czarno-biale.pl/sklep/produc ... ts_id=1112
ja kiedyś wyczytałem, że się nadadzą żółte diody o piku w 590nm. nie nadają się, właśnie przez to, że mają za dużo zielonego w widmie. rozsądne minimum to bursztynowe 620nm lub czerwone 660nm.
wednes pisze:Ja jeszcze wrócę do mojego pierwszego postu rozpoczynającego temat,
na odbitkach widać gdzieniegdzie plamy, z czego może to wynikać?
Starałem się aby nie dotykać zdjęć palcami przy zakładaniu pod powiększalnik, a i potem w kuwetach posługiwałem się tylko szczypcami.
te plamy bardziej mi wyglądają na zacieki na filmie. ale wiesz, w Internecie to jest pływanie, a nie ocenianie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

wednes pisze:a i potem w kuwetach posługiwałem się tylko szczypcami.
Często przekładam zdjęcia rękami, bez użycia szczypiec.

[ Dodano: Czw 02 Kwi, 2015 ]
rbit9n pisze:znaczy tak, jeśli chodzi o filmy z Hradca, to nigdy w życiu! nigdy więcej! ale papiery mają naprawdę dobre i trzymają poziom.
Papier to niewielkie ryzyko. Najwyżej zrobi się na czymś innym.
rbit9n pisze:co do odróżniania, to ja ostatnio kupiłem nową paczkę 542-II chamois, bo na takim tylko robię i ona niczym się nie różni od starej paczki, żadnych dodatkowych oznaczeń, nic.
Czyli tylko data ważności. Muszą być młode.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

oni chyba daty nie podają, tylko nr oblewu:

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:jeśli chodzi o filmy z Hradca, to nigdy w życiu!
Mam rozbieżne doświadczenia ;-) Nie wiem gdzie wy kupujecie te filmy, że macie jakieś problemy. Każdy narzeka, że porysowane, że z wadami, a mnie przez 20 lat ich używania ani razu nie trafił się film uszkodzony. Od Maco nawet ostatnio miałem porysowany, od Ilforda z jakimiś żółtymi plamami - jakby rdzy. Od Fomy nigdy. Czy sugerujecie, że powinienem zagrać w totolotka z takim szczęściem?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:Mam rozbieżne doświadczenia Nie wiem gdzie wy kupujecie te filmy, że macie jakieś problemy
Ja nie kupuję. Jak pisałem wyżej moja niechęć do Fomy pielęgnują moi klienci.

[ Dodano: Czw 02 Kwi, 2015 ]
rbit9n pisze:oni chyba daty nie podają, tylko nr oblewu:
Skoro nie da się rozpoznać materiału, a dla mnie rodzaj oświetlenia jest istotnym parametrem, to jest to kolejny argument przeciw.
Zapytam w Fotonegatywie, czy maja coś naprawdę nowego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
wednes
-#
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2015, 12:19

Post autor: wednes »

rbit9n pisze:te plamy bardziej mi wyglądają na zacieki na filmie. ale wiesz, w Internecie to jest pływanie, a nie ocenianie.
Faktycznie na negatywie są plamki pomimo ze użyłem płynu antystatycznego. Czym to teraz wyczyścić?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

wednes pisze:Czym to teraz wyczyścić?
Rozkładasz negatyw na arkuszu czystego papieru podłożem do góry, bierzesz wacik albo ściereczkę z mikrofibry, robisz "chuch" i wycierasz. Jak masz słaby chuch to możesz ściereczkę lekko zwilżyć spirytusem albo izopropanolem, albo płynem do czyszczenia okularów (zwilżasz ściereczkę, nigdy powierzchnię filmu) i przecierasz jak każe Ci intuicja.

[ Dodano: Czw 02 Kwi, 2015 ]
J.A. pisze:moja niechęć do Fomy pielęgnują moi klienc
Klien płaci, klient wymaga. Rozumiem.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jak chuch jest słaby to można zwilżyć gardło 8-)
A poważnie, jest dobry preparat Tetenala. Filmcleaner czy jakoś tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wystarczy to co podałem ;-) Filmcleaner to drastyczny środek do usuwania śladów paluchów, klejów, tłuszczu itp. Nie ma co wytaczać ciężkiej artylerii do odstrzału muchy ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:
rbit9n pisze:jeśli chodzi o filmy z Hradca, to nigdy w życiu!
Mam rozbieżne doświadczenia ;-) Nie wiem gdzie wy kupujecie te filmy, że macie jakieś problemy. Każdy narzeka, że porysowane, że z wadami, a mnie przez 20 lat ich używania ani razu nie trafił się film uszkodzony. Od Maco nawet ostatnio miałem porysowany, od Ilforda z jakimiś żółtymi plamami - jakby rdzy. Od Fomy nigdy. Czy sugerujecie, że powinienem zagrać w totolotka z takim szczęściem?
żeby się przekonać czy faktycznie masz szczęście, musiałbyś nie trafić na uszkodzoną średnią dwusetkę, bo te najczęściej są uszkodzone.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:musiałbyś nie trafić na uszkodzoną średnią dwusetkę, bo te najczęściej są uszkodzone.
Dwusetka to jedyna Foma, która mi w żaden sposób "nie podchodziła", ani kontrastowość, ani ziarnistość, nie mam o niej dobrych wspomnień. Z pięciu przerobionych rolek średniaka żadna nie była wadliwa.
Myślę, że rysy na małym obrazku powstają w procesie konfekcjonowania. Filmów w kasetkach załadowanych fabrycznie używałem kiedy dopiero zapoznawałem się z tym materiałem. Może więc udało mi się trafić na dobrą partię. Potem kupowałem wyłącznie w puszkach. Wiadomo, im więcej razy materiał jest przewijany tym większe prawdopodobieństwo jego uszkodzenia.
Średniaki to, poza tymi 5-rolkami dwusetki, wyłącznie 100 i 400. Tu również nie trafił mi się porysowany albo z kropkami czy bąblami. Stąd moje zdziwienie w temacie wad.
Odbiegliśmy od tematu.
Lux mea lex
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Jak już mamy offtop, to i ja dorzucę swoje dwa grosze.
Używam tylko materiałów Fomy (filmy, papiery, chemia), głównie z powodu ceny, bo ogólnie finansowo u mnie słabo, a mam dostęp do Fomy z Czech, gdzie ceny są jeszcze niższe. Przez aparat przepuściłem może ze dwie rolki Ilforda.
Jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym na materiałach Fomy miał jakieś defekty - wszystko wzorowo. Nawet na dziesięciu rolkach Aristy EDU Ultra 200 w małym obrazku (Fomapan 200 na rynek amerykański) z partii, w której miały rzekomo występować ubytki emulsji niczego nie zauważyłem.
Najbardziej odpowiada mi Fomapan 400, używam filmów 135 (w puszkach) i 120 (z napisami "ultra" na brzegach) - nigdy żadnych problemów.

Może zarysowania na Fomapanach biorą się z tych ich kasetek (chociaż tych samych kasetek używa też Rollei)?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

UIMP, a tak z ciekawości. Ile kosztuje Cię rolka 400-etki w małym obrazku? Zakładam, że kupujesz w Cz. Cieszynie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ