Super8 2x8 - wywoływanie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

to, jest chyba to bo jest na T 22 (TSS).

wielkie dzięki weesee.
pozdrawiam.
to se ne wrati
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

mam przepis, wstawię na dział przepisy

[ Dodano: Czw 23 Sty, 2014 ]
topics19/sklad-roztworow-do-obrobki-neg ... vt9296.htm oto przepis
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

O, Panowie, czy można zastąpić w roztworze odwracającym kwaśnym siarczynem sodu w ilości 40g/litr? Tak jest napisane w przepisie roztworu odwracającego do obróbki filmów czarno-białych ORWO.

I ile toto moczyć w tym W-14 (przy pierwszym wołaniu dodam rodanek potasu w ilości 2,5g na litr). Więc ile wywoływać przy pierwszym wywoływaniu ii ile przy drugim? Czy ta ilość rodanku jest odpowiednia?
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

ja moczę zawsze tak jak w przpisie polskiego fotonu, 10 min
flip265
-#
Posty: 39
Rejestracja: 12 lut 2014, 21:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: flip265 »

Czy ktoś nie chciałby wywołać mi 1,5 roleczki filmu 2x8 mm? Najlepiej w Wawie. W cenie do przełknięcia.
jzagaja
-#
Posty: 18
Rejestracja: 02 sty 2015, 10:06

Post autor: jzagaja »

Podpowiedzcie gdzie kupujecie te odczynniki:

Kod: Zaznacz cały

Metol 
Siarczyn sodu bezwodny 
Hydrochinon 
Węglan sodu bezwodny 
Bromek potasu
Rodanek potasu 
Dwuchromian potasu 
Wodorotlenek sodu
W aptece jest tylko węgaln sodu i może dostane bromek potasu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zacznij od Allegro. Tam znajdziesz sprzedawców. Ja tak szukam, jak nie znajduję czegoś to szukam po necie i czasami kupę lokalnie, a czasami przez net.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jzagaja
-#
Posty: 18
Rejestracja: 02 sty 2015, 10:06

Post autor: jzagaja »

Na stronie dr5 jest że Fuji Acros definitywnie nie nadaje się do slajdów. Czy chodzi tylko o podłoże czy coś jeszcze nie piszą. Ja myślę że może być fajny do ciemnych klimatów, oto co mi wyszło:

Obrazek

A to Super8: (Fomapan R)

Obrazek

[ Dodano: Pon 12 Sty, 2015 ]
J.A. pisze:Zacznij od Allegro. Tam znajdziesz sprzedawców. Ja tak szukam, jak nie znajduję czegoś to szukam po necie i czasami kupę lokalnie, a czasami przez net.
Całość na 10 litrów (wywoływaczka, odbielacz, klar) powinna się zmieścić w 100zl czyli opłaca się samemu robić w stosunku do Fomy. Teraz które kąpiele są trwałe ,a które nie i jaka wydajność?

[ Dodano: Pią 30 Sty, 2015 ]
Cos poszło nie tak i w światłach jest brunatne zaczernienie. Czy to kąpiel klarująca? Da się coś z tym zrobić?
Załączniki
image.jpg
flip265
-#
Posty: 39
Rejestracja: 12 lut 2014, 21:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: flip265 »

A ja mam pytanko odnośnie orwo color ut 13- kupiłem trochę takiej taśmy i teraz zastanawiam się czy coś z tego będzie? Jak to wołać żeby wyszło w barwach powiedzmy przynajmniej podobnych przy użyciu sporej ilości wyobraźni? Jak naświetlania?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Syn przychodzi do ojca:
- Tato, jest problem... Moja dziewczyna jest w ciąży... ze mną...
- Jak nie uważałeś jak robiłeś, to rób jak uważasz...

A nie warto było zastanowić się przed zakupem? Ten materiał był produkowany, bodajże, w latach 1969/75, czyli lekko licząc ma nie mniej niż 40 lat. Co z tego może wyjść? Kupiłeś "trochę" czyli jak dużo? Opłaca się poświęcić ze dwie rolki na próby? Bez prób nie ma co do tego podchodzić. Czułość wznosi się kilka centymetrów nad podłogą, zadymienie jak w Szanghaju latem o świcie. Czy pokażą się jakieś kolory? Trudno powiedzieć. Konieczne próby, próby i jeszcze raz próby.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Super8 2x8 - wywoływanie

Post autor: pelovsky »

Wiem, że to wykopek, ale może ktoś poza mną na forum interesuje się jeszcze wywoływaniem odwracalnym czarno-białym (czy to super 8, czy 35mm).
Bardzo dobry przepis na zestaw kąpieli podaje Friedemann Wachsmuth na swojej stronie i kanale YT filmkorn.org.
Ja wykorzystuję go dla Fomapanów R w taki sposób:
1. wywołanie pierwsze: Tetenal Dokumol 1+7 20stC, 8 minut
2. płukanie metodą tradycyjną
3. wybielanie: dwuchromian potasu 10g/l + elektrolit samochodowy 40ml/l, 20st C 5 minut
4. płukanie
4. kąpiel klarująca: siarczyn sodu 100g/l, 20 stopni, 3 minuty
5. płukanie
6. naświetlanie (tak jak w każdej metodzie wykorzystującej ten krok): po minucie z każdej strony pod lampą 100W, przy założeniu pracy przy otwartym koreksie od kroku 4
7. wywołanie drugie: Tetenal Dokumol 1+7 20stC, 5 minut
8. płukanie
9. utrwalanie: każdy utrwalacz do filmów (u mnie np. Fomafix 1+5, 20stC, 3 minuty)
10. płukanie 20 minut
11. zwilżacz typu Mirasol/Ilfotol/Fotonal

Na kanale YT filmkorn.org polecam też filmy instruktażowe o nawijaniu filmu do koreksu LOMO super8 - główna przydatna informacja to, by nawijać taśmę perforacją do dołu i emulsją do zewnątrz (żeby zwoje się nie sklejały, a klatki były równomiernie wywołane).
Dla tych, którzy znają język niemiecki polecam też informacje na forum https://www.filmvorfuehrer.de/forum/13-schmalfilm/

Jeśli ktoś chce pracować na kasetkach super8 a nie taśmie DS8 Fomapana, to zapraszam do kontaktu - wg. instrukcji z powyższego forum zbudowałem sobie maszynę do przecinania i przygotowywania ładunków 15-metrowych do kaset rozbieralnych produkcji radzieckiej (tzw. "KACCEMA" czyli oczywiście kasseta). Za jakąś niewielką opłatą mogę np. 30-metrowe szpule dzielić i nawijać jako ładunki do nich.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Super8 2x8 - wywoływanie

Post autor: J.A. »

Przepis praktycznie niczym nie różni się od tego z receptariusza Fotonu. Oczywiście poza wywoływaczem. Używam go do odwracalnej obróbki scali, Fomy R100 i wszystkiego co tylko ma sens wołać na slajd.
Warto do p (5) - klarowanie dodać 2g NaOh, będą bardziej świetliste, praktycznie zero zadymienia.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Super8 2x8 - wywoływanie

Post autor: pelovsky »

Tak, przepis poza wywoływaczem jest tradycyjny. Natomiast wykorzystanie powszechnie i bez łaski dostępnego Dokumolu (na dodatek taniego i w koncentracie, więc szybszego i łatwiejszego do użycia niż proszek) jest moim zdaniem warte uwagi.
Co do wydajności - ja używam butelek po 1,6l roztworu roboczego i daje się w tym wywołać i odwrócić ponad 10 15-metrowych filmów super8. Oczywiście butelki z wywoływaczem zalane pod korek, a w miarę ubywania pierwszego wywoływacza gazowane.
Cały proces bardzo przyjemnie zobrazowany jest na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=OvGCaZy_kUY
Dla mnie odkryciem i objawieniem był sposób, w jaki p. Friedemann radzi sobie z np. konfekcjonowaniem Fomapana w formacie DS8 do kaset super8. Z resztą na ma koncie filmy i instrukcje w wielu innych tematach związanych z wywołaniem tego formatu (E-6, Orwo odwracalny, usuwanie remjet itp.).
ODPOWIEDZ