System Canon FD

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

System Canon FD

Post autor: figureliusz »

Czy ktoś z koleżanek/kolegów ma/używa tego systemu? Jeśli tak to prosiłbym o opinie dotyczące bodziaków i szkieł.
Planuję zejście w dół z Eosów na manual i rozważam właśnie FD.
Co do body to pewnie A-1 lub F-1 - chętnie poznam opinie użytkowników.

Szkła - tym chętniej poznam opinie :)

Dzięki
F
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

To są baaardzo stare korpusy. Kupienie takiego w sensownym stanie będzie bardzo trudne. A-1 poza problemem mechanizmu lustra, który występuje w praktycznie każdym egzęplarzu, jest bardzo energożerny. Moim zdaniem nie warto. To sa eletroniczne puszki ze wszystkimi chorobami wieku dziecięcego. Nie ma modeli mechanicznych, więc w zasadzie nic nie zyskujesz.
Jeżeli na bagnet FD, to moim zdaniem tylko T90. Bardzo trwały i dobrze zrobiony korpus. Działa na paluszki i można w niego pakować wszystko, łącznie z akumulatorami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Re: System Canon FD

Post autor: Trampek »

figureliusz pisze:Czy ktoś z koleżanek/kolegów ma/używa tego systemu? Jeśli tak to prosiłbym o opinie dotyczące bodziaków i szkieł.
Planuję zejście w dół z Eosów na manual i rozważam właśnie FD.
Co do body to pewnie A-1 lub F-1 - chętnie poznam opinie użytkowników.

Szkła - tym chętniej poznam opinie :)

Dzięki
F
Na temat F1 nie będę się wypowiadał bo nie miałem w ręku.
natomiast zamiast A1 kupił bym AE1 program.
ma lepiej działający światłomierz.
Cała seria A to nie są typowe manualne lustrzanki
bez prądu ani rusz.
Seria A ma przypadłość , świszczącą migawkę .
Jednak można jeszcze trafić modele AE-1 w bardzo dobrym stanie
bez świszczącej migawki.
Co do szkieł , na pewno warto kupić obiektyw canona 50 mm i jak trafisz 28 mm
Są jasne i bardzo dobrze wykonane w sensownej cenie.
A tak to masz do wyboru innych producentów do FD sporo firm produkowało obiektywy.

Tak więc kupując dopytaj się sprzedawcy czy migawka nie świszczy , czasami brzmi to jak by kaszlała , jeszcze inni mówią że aparat ma astmę .
A i dopytaj się czy klapka komory baterii nie jest w żadnym miejscu ukruszona.
Są sprzedawcy którzy piszą że klapka jest minimalnie ukruszona minimalnie , ledwie 1mm 2 .
A w istocie to jest już szmelc bo to ukruszenie to nadłamany zawias i klapka zaraz wyleci.
Niestety tak została zaprojektowana że jak się ją otwiera na siłę zamiast delikatnie i
we właściwy sposób to łatwo wyłamać zawias.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Dzięki - konkretne pytanie, konkretna odpowiedź :)

A jest ktoś kto używał F-1? Co prawda dobrze zachowane egzemplarze kosztują jakieś niewąskie pieniądze ale może warto? Jak puszczę jedną puszkę EOSową będize jak znalazł :)

A przy okazji - to już zaczątek do dłuższej dyskusji - jeśli nie FD to jaki system manualny?
Wymagania: wymienna fajna optyka, czasy 1:2000 się przydadzą, sprawny światłomierz (ale bez dziwacznych rtęciowych baterii), jasna i dobra do ostrzenia matówka.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

figureliusz pisze:Dzięki - konkretne pytanie, konkretna odpowiedź :)
Posiadałem do niedawna zestaw A-1, wszytko działało poprawnie, poza niewygodnym trybem manual. Zamieniłem na parkę OM'ów i kilka szkieł.
A jest ktoś kto używał F-1? Co prawda dobrze zachowane egzemplarze kosztują jakieś niewąskie pieniądze ale może warto? Jak puszczę jedną puszkę EOSową będize jak znalazł :)
Mailem w ręku F-1, zacna maszynka, żadnych zastrzeżeń do niej nie mam (ja toleruję ciężki sprzęt) ale kolega trzyma ją na półce.
A przy okazji - to już zaczątek do dłuższej dyskusji - jeśli nie FD to jaki system manualny?
Wymagania: wymienna fajna optyka, czasy 1:2000 się przydadzą, sprawny światłomierz (ale bez dziwacznych rtęciowych baterii), jasna i dobra do ostrzenia matówka.
Jak dla mnie Olympus OM
Wybrałem ze względu na wielkie wizjery oraz możliwość używania szkieł w moim EOS 1V
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja zmieniłem system FD na system OM, całkiem jak Marek.

miałem ae-1p, ae-1 i al-1qf. ze szkieł miałem 2,8/28, 1,4/50ssc, 1,4/50, 1,8/50, 3,5/50, 2,5/135, plus jakieś transfokatory tokiny. ogólnie jakościowo szkła canona i olympusa są podobne, tyle że w olympusie wszystko jest mniejsze.

gdybym teraz miał się decydować na system FD brałbym albo f-1n albo ef-1. przy czym ten drugi wymaga bakterii 1,35v lub adaptera z diodą, do światłomierza i do długich czasów.

http://rbit9n.blogspot.com/2012/01/tanc ... ichay.html

http://rbit9n.blogspot.com/2012/11/aduj ... -bron.html

http://rbit9n.blogspot.com/2013/11/kwik ... fokus.html

http://rbit9n.blogspot.com/2012/02/ommmmmmmmmm.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

ja bym polecał Nikona F3... za ergonomię i szkła!!!
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: zousan »

Gdybym mial znow ten problem pewnie poszedlbym w OM ze wzgledu na kompaktowosc systemu i relatywnie niedrogie szkla typu 28mm f/2. Ostatni z mechaniczna migawka byl zdaje sie OM-3. Dla mnie ten system wygrywa w kazdej konkurencji.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

sweetek pisze:ja bym polecał Nikona F3... za ergonomię i szkła!!!
ogólnie nikon jest ponad takimi dylematami. w każdym segmencie.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Jaki zdeklarowany kanonier miałbym moralny problem z wzięciem Nikona do ręki ale coś wszyscy zgodni co do tego Olympusa...
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: zousan »

figureliusz pisze:Jaki zdeklarowany kanonier miałbym moralny problem z wzięciem Nikona do ręki ale coś wszyscy zgodni co do tego Olympusa...
rozumiem, ze zartujesz. :-/
figureliusz pisze: coś wszyscy zgodni co do tego Olympusa...
bo spelnia zadane przez ciebie kryteria: ma duzy wybor swietnych szkiel, przyjmuje normalne baterie i na oferuje najlepszy uklad celowniczy jaki kiedykolwiek montowano w lustrzankach. No moze poza Nikonem F3 w ktorym mozesz sobie wymienic pryzmat i matowke. aha, no i te nowsze maja czasy do 1/2000.
tomo72
-#
Posty: 26
Rejestracja: 14 wrz 2008, 09:30
Lokalizacja: Butryny k. Olsztyna

Post autor: tomo72 »

Używam minolty MD, tez jest ok. W pełni mechaniczne modele srt, zelektronizowane x300, x 700, czy też fajne z serii XD. Optyka ok. Ergonomia na poziomie - jasne matówki. Także mogą być manualną alternatywą.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

zousan pisze: No moze poza Nikonem F3 w ktorym mozesz sobie wymienic pryzmat i matowke. aha, no i te nowsze maja czasy do 1/2000.

olimpus może sobie pomarzyć o "systemie celowniczym" takim jaki montowano choćby w F801, F90x, że o tych bardziej profesjonalnych nie wspomnę.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

oho, zaraz się zacznie wojenka systemowa. kupą mości panowie!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rbit9n pisze:oho, zaraz się zacznie wojenka systemowa. kupą mości panowie!

kurde, musiałeś? :roll:
ODPOWIEDZ