Szpula Paterson

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
lazerhawk
-#
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2013, 13:02
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra

Szpula Paterson

Post autor: lazerhawk »

Pytanie odnośnie korzystania ze szpul Patersona do Tank System 4... Mam już za sobą kilka 120-tek wywołanych w tym koreksie i każdorazowo mam problem z wyginaniem się materiału przy zakładaniu. Wsuwam negatyw w prowadnice, zaczynam powoli kręcić szpulą i po kilku ruchach zaczyna się robić nieciekawie, czuję że film wygina się w okolicach 'ząbków' i za cholerę nie wiem czy jest założony krzywo, czy taka uroda tego wynalazku. Zastanawiam się czy szpula Kaisera nie byłaby lepsza (ze względu na szersze prowadnice na początku), tylko pojawia się pytanie czy pasuje do Patersona. Uwagi, rady, spostrzeżenia mile widziane.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

lazerhawk, Mam ten sam koreks, wołam w nim też 120ki i nigdy podobnego problemu nie miałem. Czy na pewno dobrze składasz szpulę?
Awatar użytkownika
lazerhawk
-#
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2013, 13:02
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: lazerhawk »

Ciężko byłoby ją raczej złożyć niepoprawnie, zbyt wąsko się nie da bo negatyw nie wejdzie, a 'ząbki' są w jednej linii w krańcowym położeniu, więc raczej od tej strony wszystko gra.

Nadmienię że szpula jest zawsze dobrze osuszona, więc ew. wilgoć nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

1. jeżeli szpulki mają te durne kulki - zabezpieczające przed wysuwaniem się filmu to wydłub je - będzie lepiej
2. przy wsuwaniu filmu nie przesuwaj do końca szpulek względem siebie - stosuj krótsze ruchy
3. zakładaj film od strony bez papierowej taśmy mocującej (od końca) lub odklej tę taśmę
4. można zaokrąglić rogi filmu (ale bardzo delikatnie - łuki o promieniu ok 2 mm)
5. zmień koreks 8-)
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

O, właśnie - zaokrąglić rogi filmu. Filmy typu 135, mają te rogi zaokrąglone (tak jest w przypadku Fomapanów na pewno, w innych filmach, jak jest, to nie wiem), filmy 120 już nie.
Kulki mnie też wnerwiają, ale nie sądzę, żeby one były przyczyną.
Gdzieś mi się kiedyś obiło o uszy, żeby przejechać po spirali świeczką (nawoskować ją). Nie zawadzi spróbować.
Mam ten sam koreks, co kolega i nie narzekam. Może to faktycznie jakiś wadliwy egzemplarz?

Poczekaj, poczekaj - gdzie w filmach 120 masz "ząbki"? Jeśli chodzi Ci o szpule Patersona, to one też żadnych ząbków nie mają.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

lazerhawk, nie wiem jakie masz ogólne doświadczenie z wkładaniem filmów do koreksu. Ale jeżeli stawiasz dopiero pierwsze kroki, to może poćwicz najpierw przy świetle z jakimś wywołanym filmem. Wtedy można zobaczyć co idzie nie tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
lazerhawk
-#
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2013, 13:02
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: lazerhawk »

Kulki zostawię na razie w spokoju, film zakładałem i stroną z taśmą i bez, ten sam problem, zresztą taśmy nie odrywam unikam tym samym wyładowań elektrostatycznych. Może ten ruch szpulami coś zmieni, bo póki co zawsze robiłem pełne przekręcenie szpuli. No nic, przy wywoływaniu następnego filmu będę próbował.
Poczekaj, poczekaj - gdzie w filmach 120 masz "ząbki"? Jeśli chodzi Ci o szpule Patersona, to one też żadnych ząbków nie mają.
Pisałem odnośnie szpul, na początku 2cm przed kulką są dwa małe rogi, ząbki, jak zwał tak zwał.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2014, 20:52 przez lazerhawk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

lazerhawk pisze:Nadmienię że szpula jest zawsze dobrze osuszona, więc ew. wilgoć nie wchodzi w grę.
To dobrze, rozgrzej ją jeszcze chwilę wcześniej suszarką do włosów. I jeszcze jedno. Sprawdź te kulki. One mają blokować film w trakcie nawijania, a chodzą w klinowym rowku, jeżeli zatnie się razem z filmem w wąskiej przerwie tego rowka, to filmu nie wepchniesz i się zagnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

lazerhawk, Panie! Zawsze odrywam taśmę papierową od błony, nigdy nie pojawiły się u mnie żadne wyładowania (choć wiem, że takie zjawisko czasem się pojawia). Nawet gdyby, to nie jest ono moim zdaniem w stanie zaświetlić filmu o średniej czułości. Spróbuj nawinąć film (nawet wywołany) bez tej taśmy i zobacz, czy się uda.
Awatar użytkownika
lazerhawk
-#
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2013, 13:02
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: lazerhawk »

Z fomy taśma schodziła gładko, z Ilfordem za każdym razem miałem wyładowanie, zresztą i tak ładowałem do szpuli od strony gdzie nie ma taśmy. Mam jakiś spartolony negatyw, który ugrzązł w TLRze Graflexa, wyciągnę i zobaczę co jest grane przy świetle.

Ok... Nie szpula, nie sposób obracania, ale to jak układam film podczas nawijania jest winne takim problemom z zaginaniem filmu. No cóż z szitkami 9x12 było łatwiej, trzeba nabrać praktyki z dłuższymi filmami.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Wyładowania mam prawie zawsze, nie ma opcji, żeby taka dawka światła zaświetliła cokolwiek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

UIMP pisze:choć wiem, że takie zjawisko czasem się pojawia
Zawsze się pojawia. A ja i tak zawsze to odklejam.
UIMP pisze:Nawet gdyby, to nie jest ono moim zdaniem w stanie zaświetlić filmu o średniej czułości
W ogóle nie jest w stanie zaświetlić filmu. Jest całkowicie nieszkodliwe. Czasami widać to miejsce jako zaświetlone, ale tylko to miejsce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Re: Szpula Paterson

Post autor: sejmajnejm »

lazerhawk pisze:Zastanawiam się czy szpula Kaisera nie byłaby lepsza (ze względu na szersze prowadnice na początku), tylko pojawia się pytanie czy pasuje do Patersona. Uwagi, rady, spostrzeżenia mile widziane.
raczej pasuje z tego co pamiętam, mogę sprawdzić w domu ;-)
szpule kaisera wyglądają nieco solidniej, ale na nich tez mam czasem problem z wsuwaniem filmu, szpul patersona nie testowałem jeszcze. Kręcenie zdecydowanie pomaga, ale warto wykonywać skoki mniejsze niż "do oporu". Bez kulek o kręceniu można zapomnieć.

pzdr.
A,
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Szpula Paterson

Post autor: zaphod »

Nie będę zakładał nowego wątku, chociaż ten jest trochę muzealny. No właśnie - czy są jakieś inne szpule pasujące do Patersona System 4? Ktoś może z własnego doświadczenia powiedzieć, że Kaiser pasuje? Albo cokolwiek innego, bo szlag mnie trafia ze szpulami Patersona. Nie jestem nowicjuszem, na półce nad głową stoją cztery grubaśne segregatory negatywów, pół na pół 135 i 120 i ch.. mnie strzela kiedy mam nawinąć średni na to coś. Zwykle jest ok, ale co kilka negatywów trafi się taki, który za nic nie chce wkręcić się w szpulę. Na Krokusa się łatwiej zakładało, nigdy mi się nie zdarzyło żeby film nie wszedł. A na Patersonie albo nie łapie tych mikroskopijnych ząbków na początku spirali albo nie chce się przesuwać w rowku. Szpule czyściutkie, suche jak pieprz, filmy dobre bo używam tylko FP4, żadnego badziewia z podłożem ze świńskiego pęcherza.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Szpula Paterson

Post autor: jac123 »

Kaisera pasują, filmy wchodzą jak w masło...
ODPOWIEDZ