Ręczne kolorowanie odbitek

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Ręczne kolorowanie odbitek

Post autor: UIMP »

Witajcie! Zachciało mi się ostatnio urozmaicić niektóre moje zdjęcia, więc postanowiłem część z nich pokolorować. Zakupiłem w Czechach baryt fomy (100 sztuk, zamiast 25, które zamówiłem, cóż...) i postanowiłem wziąć się za kolorowanie. Efekt poniżej. Kolorowałem znalezionymi w szafce akwarelami (tylko to było pod ręką). Skan wyszedł zbyt kolorowy, w efekcie wygląda to nieco lepiej.
Na przyszłość muszę dokładniej nakładać farbę na pędzel i bardziej uważać przy kolorowaniu. Ale lepiej byłoby robić to tuszem...

A jakie Wy macie przygody z kolorowaniem? Robił już kiedyś coś podobnego?
Załączniki
Efekt
Efekt
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

trza by popytać speców od monidła :roll:
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

UIMP, ten temat był już rozważany na forum. Zobacz tu topics9/koloryzacja-odbitek-vt7880.htm? ... +bibu%B3ki
Fan Pentax'a.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

powalos pisze:UIMP, ten temat był już rozważany na forum. Zobacz tu topics9/koloryzacja-odbitek-vt7880.htm? ... +bibu%B3ki
Pamiętam, że czytałem już kiedyś, ale zapomniałem i założyłem nowy temat :oops: Kolorowanie bibułkami pewnie przetestuję, mam jeszcze w domu chyba trochę starej bibuły z PRLu, nie tej krepiny. Ciekawe, czy można dostać jeszcze tą zwykłą bibułę...
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Albo zgodnie z duchem nowoczesności możesz zainwestować w TAKIE specjalne flamastry do kolorowania odbitek cz-b. Są 3 rodzaje takich Spotpenów: do korekcji kolorowych fotografii (z cienkimi końcówkami), do kolorowania (z grubszymi - takie by odpowiadały Tobie) i do korekcji cz-b odbitek.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

wosk, Tez dobra myśl. Właśnie eksperymentuję z bibułą. Pochwalą się potem efektem.

No i skończyłem:
Załączniki
2013-10-12 19;23;46.JPG
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

UIMP pisze:No i skończyłem:
Do kolorowania najbardziej nadają się odbitki jasne. Ze wszystkimi szczegółami, ale jasne. Wtedy cienie nie blokują koloru. Można również taką odbitkę wstępnie stonować na brązy i dopiero kolorować.

[ Dodano: Sob 12 Paź, 2013 ]
Jak na początek, wcale nieźle wychodzi. :-)
Lux mea lex
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Z tej odbitki jestem zadowolony. Skan odbitki. Niestety na odbitce pomarańczowy wyszedł jak czerwony i musiałem podciągnąć suwaczkami.
Załączniki
tygrys.JPG
Joa
-#
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2012, 21:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Ręczne kolorowanie odbitek

Post autor: Joa »

UIMP pisze:Witajcie! Zachciało mi się ostatnio urozmaicić niektóre moje zdjęcia, więc postanowiłem część z nich pokolorować. Zakupiłem w Czechach baryt fomy (100 sztuk, zamiast 25, które zamówiłem, cóż...) i postanowiłem wziąć się za kolorowanie. Efekt poniżej. Kolorowałem znalezionymi w szafce akwarelami (tylko to było pod ręką). Skan wyszedł zbyt kolorowy, w efekcie wygląda to nieco lepiej.
Na przyszłość muszę dokładniej nakładać farbę na pędzel i bardziej uważać przy kolorowaniu. Ale lepiej byłoby robić to tuszem...
A jakie Wy macie przygody z kolorowaniem? Robił już kiedyś coś podobnego?
Widziałam fotografie mojej koleżanki, które pokolorowała płynnymi akwarelami Ecoline - wyszły bardzo naturalnie. Farby te można kupić w sklepie dla plastyków, a kolorów do wyboru jest multum. Jak pokoloruję swoje zdjęcia - pokażę. Nie jest to jednak takie super proste jakby się wydawało, ale zdjęcie nie musi być na papierze o podłożu barytowym. Na pewno odbitkę trzeba nieco namoczyć przed nałożeniem farby (poleca się tonować, jak jeden z Kolegów już się w tym temacie wypowiedział wcześniej), nakładać rozcieńczoną, warstwami, miękkim, niezbyt grubym pędzelkiem. Ale frajda.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

UIMP, mimo wszystko tiger powinien być bardziej ciepłożółty. Ale ogólnie to fajnie. Może gdy poszperam w swoich archiwaliach to też wrzucę cos z tego co robiłem dobre czterdzieści lat wstecz. :-D Pzdr.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ