Super8 2x8 - wywoływanie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Super8 2x8 - wywoływanie

Post autor: kuzyn353 »

Post kieruję raczej do amatorów bo zacne towarzystwo tego forum, z pewnością radzi sobie z takimi rzeczami. Mam małe doświadczenie i dopiero się uczę, czuję się w obowiązku to oznajmić w pierwszych słowach. Chciałbym się jednak podzielić doświadczeniami w kwestii wołania taśm 8mm. Jak zacząłem się tym interesować, nigdzie nie mogłem znaleźć pomocnego tematu w sieci.
Do tej pory wywołałem raptem kilka sztuk fopamanu R100 na taśmie 2x8mm i kilka jakiś nieistotnych preterminowanych. Doświadczenie więc niewielkie, ale z ostatnich wyników jestem zadowolony :)

Taśma - Fomapan R100 2x8mm
Wywoływacz - oryginalny z Fomy kosztuje majątek. Sprawę traktuję jako zabawę a wydanie 100zł na wywoływacz psuje radość tej zabawy. Wyszperałem więc w starych książkach prosty przepis i spróbowałem go zastosować.

Wywoływacz Foton RN-1: (źródło "Obróbka filmu odwracalnego" Jan Piechura)
Woda przegotowana 30-40°C, 700ml
Metol 4g
Siarczyn sodu bezwodny 50g
Hydrochinon 8g
Węglan sodu bezwodny 60g
Bromek potasu 3,5g
Rodanek potasu 3,5g
Woda przegotowana od ogólnej objętości 1000 cm3

Nie pamiętam ile dałem na odczynniki ale wywołanie staje się wielokrotnie tańsze niż gotowa chemia Fomy.

Przebieg obróbki:
Puki co staram się dobrać optymalne czasy i temperaturę. Ostatnia próba, z której jestem zadowolony:

1. Temperatura wywoływacza 21°C (ilość wywoływacza 1,5 litra = czas wlewania)
- nalać wywoływacz
- stoper start
- wywoływanie 6min, ciągłe delikatne obroty szupą
- opróżnianie koreksu 30sek
- przerywacz (woda z octem)

2. Płukanie 5min

3. Odwracanie 20°C, 5min

Kąpiel odwracająca:

Woda przegotowana 20-30°C, 700ml
Dwuchromian potasu 5g
Stężony kwas siarkowy (96%) 10ml
Woda przegotowana do ogólnej objętości 1000ml

4. Płukanie 5min

5. Klarowanie 20°C, 5min

Kąpiel klarująca:
Woda przegotowana 20-30°C, 700ml
Siarczyn sodu bezwodny 100g
Wodorotlenek sodu 0,4g
Woda przegotowana do ogólnej objętości 1000ml

6. Płukanie 5min + naświetlanie w trakcie

7. Wywołanie pozytywu 5min w tym samym wywoływaczu co wcześniej

8. Utrwalanie 5min

9. Płukanie 15min

10. Płukanie + fotonal 1min

11. Suszenie

12. Radość z samodzielnie wywołanego filmu :)



Wynik jaki udało mi się uzyskać był zadowalający... mnie ;) Będę jeszcze próbował z temperaturą, czasem. Jak ustalę lepsze wyniki to się podzielę. Chętnie też skorzystam z Waszej wiedzy. Więc jeśli macie jakieś uwagi bądź sugestie to proszę o rady.
Ze swoich uwag jakie zauważyłem, to trzeba po każdym leżakowaniu kąpieli przecedzać wszystkie, ponieważ wytrącają się farfocle i śmieci.
Pozdrawiam i życzę udanych projekcji :)
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

w "fotografii" z lat 1962.... na pewno do 1966 są 3-4 strony poświęcone technice wołania i filmowania kamerami. Mogę popatrzeć co i jak tam zalecają, ale jeśli gdzieś masz możliwość to poszukaj...
pozdr.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Mam cały stosik przeczytanej literatury na ten temat. Chemia i czasy wołania odnoszą się tam do nieprodukowanych już materiałów.
Mój obecny awatar to też fomapanR100 wołany jak wyżej. Z tą różnicą, że to film 135 wołany 5min w 22°C.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Skład wszystkich kąpieli jest w ulotce Fomapana R100, razem z dokładnymi czasami. Na ostatniej stronie: http://www.foma.cz/en/fomapan-R-100
Dzisiaj dostałem za darmo koreks, będę coś działał. Przepis wołania znajduje się też na 8mm.fm.interia.pl i w zasadzie, to nie wiem z czego skorzystać. Twój przepis też jest IMO dobry. Ktoś, coś?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Z tych opublikowanych ten Fomy jest IMHO najgorszy. Przerobiłem ten temat przy robieniu cz-b slajdów. Mi najfajniej wychodzi w fotonowskim procesie, ale zmieniłem wywoływacz na Kodak D19 z rodankiem potasu i jako drugi normalny D-19. Brdzo dobrze wychodzą w tym natywne slajdy typu Scala, czy R-100. I zwykłe negatywy wołane odwracalnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

J.A., To ciekawe. Jeśli gotowy zestaw do wołania R-100, który sprzedaje Foma ma taki skład jak to, co podane jest w ulotce filmu, to w sumie zupełnie nie opłaca się tego kupować.
W takim razie zacznę skupować składniki z procesu Kuzyna353, bo to Fotonowski proces, nie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Masz absolutną rację. Wywoływasz możesz zastąpić Fenalem W-14 i jako pierwszego użyć Fenalu na sterydach, czyli z rodankiem potasu, a jako drugiego już normalnego W-14. Jet gdzieś na forum cały wątek na ten temat. Dotyczy odwracalnego wywoływania cz-b.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

J.A., powiadasz, że zamiast składać wywoływacz, to mogę użyć W-14 (wywoływacza do papierów)? Byłoby fajnie, bo na chemii znam się... no, nie znam się :D Ale dam radę sobie sklecić kąpiel odwracającą i klarującą.
Ile tego rodanku dodać?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przeczytaj może, bo szkoda czasu na przepisywanie tego co już tu było.
Dodam tylko, że w procesie odwracalnym drobnoziarnistość uzyskuje się nie w wywoływacz, tylko w kąpieli klarującej (chyba, niech mnie ktoś technik219? poprawi jeśli błądzę).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

Ja stosuje własny sprawdzony przepis, nie kupuję zestawów fomy, bo są za drogie. samemu można złożyć zestaw za śmieszne pieniądze. Jako wyoływacze stosuję fenal W14, odbielacz to kwas siarkowy 40 % 100ml i 5 gram KMnO4 (nadmanganian) kwas w sklepie samochodowym a nadmanganian w aptece
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Borys94, odbielacz składasz z 100ml kw. siarkowego i nadmagnianu. A ile wody? Mam rozumieć, że dopełniasz do litra, tak? Przymierzam się teraz do wołania, no, zobaczymy, jak wyjdzie. Najważniejsze (i najdroższe w całej tej zabawie) mam już za sobą - koreks dostałem za darmo :)
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

tak dopełniam do litra,
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

A jak efekty? Byłbyś w stanie coś zaprezentować?
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Witam cześć i czołem, pytacie skąd się wziąłem?

Szukam recepty (skład) wywoływacza ORWO C14 do procesu C 5168 21 C.
Nawineło mi się parę starych NC 19 -stek i chciałbym to obrobić.
Jak sobie przypominam, kiedyś kolega "Weesee" podał link na te liczne "recepty orwowskie" ale wtedy dotyczyło to filmów ORWOCHROM UT 21.
pozdro.
to se ne wrati
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

popatrzę w domu czy nie mam w podręczniku rodem z NRD. ale to dopiero po 19. ok?


*******************************************************************************************

minęło siedemnaście mgnień wiosny...
niestety mam tylko recepty orwocolor 13 i 15. nru 14 nie uświadczyłem.
ale znalazłem coś takiego na papugu: http://www.apug.org/forums/forum40/1233 ... eeded.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ