Foma 200

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

i źle, i niedobrze. to jest taki wynalazek. otóż foma robiła na USA konfekcję jako arista edu ULTRA. to była masakra jakaś. ja trafiłem na partię z rysami, podobnie jak pół globu, do którego ta partia trafiła. Tobie się skręca. najgorsze jest to, że ta foma/ultra pakowana jest do zwykłego pudełka, a o tym że źle trafiłeś, dowiadujesz się po wywołaniu. dlatego ja fomy nie kupuję. już wolałem efkę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Nooo, to nieładnie.
Ja też fomy już nie kupuję. Tego typu niespodzianki podważają moja wiarę w solidność producenta.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

W małym obrazku nic się nie zmienia - tutaj FOMAPAN 200 jest OK.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

rbit9n pisze:i źle, i niedobrze. to jest taki wynalazek. otóż foma robiła na USA konfekcję jako arista edu ULTRA. to była masakra jakaś. ja trafiłem na partię z rysami, podobnie jak pół globu, do którego ta partia trafiła. Tobie się skręca. najgorsze jest to, że ta foma/ultra pakowana jest do zwykłego pudełka, a o tym że źle trafiłeś, dowiadujesz się po wywołaniu. dlatego ja fomy nie kupuję. już wolałem efkę.
O! Ja wziąłem na wyjazd 4 rolki Aristy, dziś wywołałem i nie widzę jakiejś strasznej tragedii. I do smaczku jeszcze Fomapana 200 :D Wszystko mały obrazek. Nie mam żadnych rys, a film się nie zwija, ale dla pewności, żeby doschnął, powisi sobie jeszcze przez noc obciążony spinaczem. Aristy, tak jak na czacie pisałem, były wadliwe i miały braki w emulsji, ale na szczęście na tym co wywołałem nie występują one. Są dobre, ale chyba tylko do eksperymentów.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zasadniczo więcej problemów stwarzają fomy 200 średnioformatowe.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
redlich
-#
Posty: 17
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:22
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: redlich »

W ogóle film 200 ASA ma same zalety, ziarno jak 400 i czułość jak 100 :-P
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

redlich pisze:W ogóle film 200 ASA ma same zalety, ziarno jak 400 i czułość jak 100 :-P
Zależy w czym wywołasz.

Ja odbitki z małoobrazkowej Fomy 200@160 (ID-11, 1+1) kopiuję pod powiększalnikiem (dyfuzor) w formacie 18x24cm i ziarna na nich nie widać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

slawoj pisze:Ja odbitki z małoobrazkowej Fomy 200@160 (ID-11, 1+1) kopiuję pod powiększalnikiem (dyfuzor) w formacie 18x24cm i ziarna na nich nie widać.
Ale to żadne osiągnięcie. Powiedziałbym, że jeżeli film poniżej 4setki na takim powiększeniu pokazuje ziarno, to coś z nim jest nie tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
redlich
-#
Posty: 17
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:22
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: redlich »

slawoj pisze:
redlich pisze:W ogóle film 200 ASA ma same zalety, ziarno jak 400 i czułość jak 100 :-P
Zależy w czym wywołasz.

Ja odbitki z małoobrazkowej Fomy 200@160 (ID-11, 1+1) kopiuję pod powiększalnikiem (dyfuzor) w formacie 18x24cm i ziarna na nich nie widać.
To był żarcik, który miał wyrażać tylko mój subiektywny i być może odosobniony pogląd, że czułość dwieście ani nie oferuje korzyści jakie daje film o niższej czułości, ani o wyższej. W moim warsztacie skromnego fotoamatora nie odczuwam dojmującej potrzeby używania filmów ISO 200.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Jeśli jesteśmy w temacie Fomy, to mam takie pytanie, czym się różni Fomapan 200 od T200?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Niczym oprócz nazwy.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ