9x12

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

9x12

Post autor: ModusOperandi »

Ponieważ utknąłem na tej wielkości negatywach - naturalną koleją rzeczy jest, że szukam co rusz materiałów pociętych w tej wielkości. Szoku dostałem ostatnio chcąc zakupić coś innego niż Fomapan. Chodziło mi o materiały Ilford'a FP4+ oraz HP5+ skąd taki skok cenowy za połowę mniej arkuszy, szitek czy jak kto lubi je nazywać?
Fomapan 100, 200 i 400 w tej wielkości dostępne są w okolicach 125 peelenów przy czym w paczce znajduje się 50 sztuk pociętego materiału.
Ilford ceni się mniej więcej w okolicach 240-250 peelenów za sztuk dokładnie 25.

MATKO BOSKO KOCHANO - co się dzieje?

Macie może gdzieś dostęp do tańszych materiałów w tej wielkości?

Na Fomę nie narzekam - po prostu przyzwyczajony jestem do Fp4/Hp5 na średnim. Chciałem dalej na nich robić również na wielkim, ale cenowo mnie to zwyczajnie zbiło z nóg...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

http://www.cyfrowe.pl/ciemnia-fotografi ... in-25.html

Niestety dziś wogóle materiały śwatłoczułe nie są tanie,idzie dostać urwania jaj.
Uzależniony od fotociemni .
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: 9x12

Post autor: junkers_ju-87 »

ModusOperandi pisze:Ponieważ utknąłem na tej wielkości negatywach - naturalną koleją rzeczy jest, że szukam co rusz materiałów pociętych w tej wielkości. Szoku dostałem ostatnio chcąc zakupić coś innego niż Fomapan. Chodziło mi o materiały Ilford'a FP4+ oraz HP5+ skąd taki skok cenowy za połowę mniej arkuszy, szitek czy jak kto lubi je nazywać?
Fomapan 100, 200 i 400 w tej wielkości dostępne są w okolicach 125 peelenów przy czym w paczce znajduje się 50 sztuk pociętego materiału.
Ilford ceni się mniej więcej w okolicach 240-250 peelenów za sztuk dokładnie 25.

MATKO BOSKO KOCHANO - co się dzieje?

Macie może gdzieś dostęp do tańszych materiałów w tej wielkości?

Na Fomę nie narzekam - po prostu przyzwyczajony jestem do Fp4/Hp5 na średnim. Chciałem dalej na nich robić również na wielkim, ale cenowo mnie to zwyczajnie zbiło z nóg...
Niestety ten problem nie dotyczy tylko 9x12 ale wszystkich negatywów ciętych formatów od 9x12 poprzez 4x5 itd itp.
Ponieważ EFKE zaprzestało produkcji z rynku zniknęły negatywy EFKE , i najpopularniejsze ADOX i ROLLEI ktore mieściły się cenowo między Fomą a Ilfordem Fuji czy Kodakiem.
Jedynie negatywy w rolkach ze względów marketingowych są na bardziej wyrównanych poziomach .
Tak więc z taniochy została tylko Foma.
Jest jeszcze producent w chinach , który sprzedaje negatywy pod nazwą ERA. Ale jak je sprowadzić to nie wiem.
ju_87
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Są jeszcze cięte negatywy chinskie Shanghai GP3, używałem ich przez jakiś czas i według mnie są porównywalne do FP4 a w cenie fomy.
Do kupienia na znanym międzynarodowym portalu handlowym...
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

sweetek pisze:Są jeszcze cięte negatywy chinskie Shanghai GP3, używałem ich przez jakiś czas i według mnie są porównywalne do FP4 a w cenie fomy.
Do kupienia na znanym międzynarodowym portalu handlowym...
Fakt , znalazłem ale tylko od 5x7 i więcej
Znalazłem też Lucky 4x5 ale nie wiadomo co to za jakośc no i cena też nie jest rewelacyjna.

Zasadniczo to ja wolę skupić się na jak najlepiej zrobionym negatywie , nawet tym najtańszym a bardziej kombinowac z różnymi papierami i wywoływaczami.

Słyszałem też że SPUR wypuścił na rynek jakis nowy wywoływacz negatywowy dzięki któremu w zależności od sposobu przygotowania roztworu osiągamy różne efekty na negatywie.
Ale jeszcze tego nie sprawdziłem
ju_87
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Lucky omijajcie szerokim łukiem. Robiłem w średnim- zamówiłem 20 rolek- myślałem, że może być nieco lepszy od shanghaia. Przeliczyłem się. Papier ochronny odcisnął się na błonie, przez co nie da się kopiować. Film zwija się w rurkę, aby nawinąć do koreksu trzeba go przewinąć na lewą stronę i "dociągnąć", co powoduje powstanie okropnych rys, nieusuwalnych gliceryną. Nie ma antihalo. Te rolki, które nie mają odcisków, są paskudne tonalnie. Nigdy nie kupiłbym ponownie, a gdyby były sprzedawane w PL, po pierwszej rolce z odciskami/zwijającej się reklamowałbym.

Może arkuszowe będą nieco lepsze, nie powinny przynajmniej się zwijać, bo papier z przekładek może też się odcisnąć.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: 9x12

Post autor: junkers_ju-87 »

ModusOperandi pisze:Ponieważ utknąłem na tej wielkości negatywach - naturalną koleją rzeczy jest, że szukam co rusz materiałów pociętych w tej wielkości. Szoku dostałem ostatnio chcąc zakupić coś innego niż Fomapan. Chodziło mi o materiały Ilford'a FP4+ oraz HP5+ skąd taki skok cenowy za połowę mniej arkuszy, szitek czy jak kto lubi je nazywać?
Fomapan 100, 200 i 400 w tej wielkości dostępne są w okolicach 125 peelenów przy czym w paczce znajduje się 50 sztuk pociętego materiału.
Ilford ceni się mniej więcej w okolicach 240-250 peelenów za sztuk dokładnie 25.

MATKO BOSKO KOCHANO - co się dzieje?

Macie może gdzieś dostęp do tańszych materiałów w tej wielkości?

Na Fomę nie narzekam - po prostu przyzwyczajony jestem do Fp4/Hp5 na średnim. Chciałem dalej na nich robić również na wielkim, ale cenowo mnie to zwyczajnie zbiło z nóg...
W wakacje pojawi się nowy ADOX 100 II
ju_87
ajsikel
-#
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Re: 9x12

Post autor: ajsikel »

junkers_ju-87 pisze:
ModusOperandi pisze:Ponieważ utknąłem na tej wielkości negatywach - naturalną koleją rzeczy jest, że szukam co rusz materiałów pociętych w tej wielkości. Szoku dostałem ostatnio chcąc zakupić coś innego niż Fomapan. Chodziło mi o materiały Ilford'a FP4+ oraz HP5+ skąd taki skok cenowy za połowę mniej arkuszy, szitek czy jak kto lubi je nazywać?
Fomapan 100, 200 i 400 w tej wielkości dostępne są w okolicach 125 peelenów przy czym w paczce znajduje się 50 sztuk pociętego materiału.
Ilford ceni się mniej więcej w okolicach 240-250 peelenów za sztuk dokładnie 25.

MATKO BOSKO KOCHANO - co się dzieje?

Macie może gdzieś dostęp do tańszych materiałów w tej wielkości?

Na Fomę nie narzekam - po prostu przyzwyczajony jestem do Fp4/Hp5 na średnim. Chciałem dalej na nich robić również na wielkim, ale cenowo mnie to zwyczajnie zbiło z nóg...
Niestety ten problem nie dotyczy tylko 9x12 ale wszystkich negatywów ciętych formatów od 9x12 poprzez 4x5 itd itp.
Ponieważ EFKE zaprzestało produkcji z rynku zniknęły negatywy EFKE , i najpopularniejsze ADOX i ROLLEI ktore mieściły się cenowo między Fomą a Ilfordem Fuji czy Kodakiem.
Jedynie negatywy w rolkach ze względów marketingowych są na bardziej wyrównanych poziomach .
Tak więc z taniochy została tylko Foma.
Jest jeszcze producent w chinach , który sprzedaje negatywy pod nazwą ERA. Ale jak je sprowadzić to nie wiem.

niestety, ERA tez nie jest juz produkowana, a szkoda, byla bdb materialem wg mnie na LF.

obecnie do wyboru z chinskich jest Shanghai i Lucky,
Shanghai jest ok, zdazaja sie wtopy, kropeczki w emulsji jednak.
Lucky nie probowalem.
na Eby prosze szukac uzytkownika Isaac Chen, czy jakos tak, lub go wygooglac.
IsaacChen + Shanghai
https://www.instagram.com/zone_lll/
lity bromoleje czarne białe i takie inne ...
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

biorę filmy właśnie od tego gościa...
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

sweetek pisze:biorę filmy właśnie od tego gościa...
No i ...
możesz jakoś go porównać do FOMY , bo to ten sam przedział cenowy.
W czym go wołasz ?


A wracając do Adoxa, myślę że cena będzie większa niż poprzednio ale sądzę że jakość też poprawia.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2013, 12:23 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 1 raz.
ju_87
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

wydaje mi się, że to bardziej FP4 niż Foma. Emulsja nie jest tak skora do uszkodze jak w Fomie, według mnie lepiej trzyma parametry, ale fomy zrobiłem 130 a GP3 70 szt. 4x5. Ja wolę GP3, wołam w D76, ale wołałem też w Rodinalu.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

sweetek pisze:wydaje mi się, że to bardziej FP4 niż Foma. Emulsja nie jest tak skora do uszkodze jak w Fomie, według mnie lepiej trzyma parametry, ale fomy zrobiłem 130 a GP3 70 szt. 4x5. Ja wolę GP3, wołam w D76, ale wołałem też w Rodinalu.
A , to chyba sobie jednak sprawdzę tego GP3
A jak go robiłeś w Rodinalu .?
Sam go sobie skalibruję ale przynajmniej chciał bym wiedzieć z jakiego punktu wyjściowego zaczynac.
Bo na DT to te czasy bywa ze bardzo mijają się z rzeczywistością .
ju_87
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

w rodinalu muszę popatrzeć - bo dawno było... - sprawdze wieczorem i dam znać

[ Dodano: Sob 09 Lut, 2013 ]
znalazłem... w Rodinalu (agfy) 4x5 1:25, na ISO80, 8`30`` w jobo na wolnych obrotach, temp 20 st, najpierw 3 min moczenia wodą destylowaną, potem wołanko, potem minuta w przerywaczu i 3 min w utrwalaczu
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

sweetek pisze:w rodinalu muszę popatrzeć - bo dawno było... - sprawdze wieczorem i dam znać

[ Dodano: Sob 09 Lut, 2013 ]
znalazłem... w Rodinalu (agfy) 4x5 1:25, na ISO80, 8`30`` w jobo na wolnych obrotach, temp 20 st, najpierw 3 min moczenia wodą destylowaną, potem wołanko, potem minuta w przerywaczu i 3 min w utrwalaczu
1:25 CZY 1+25 BP To DELIKATNA RÓŻNICA ?
i dzięki za wskazówkę .
mam jakiś punkt wyjścia
ju_87
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

oczywiście 1+25
ODPOWIEDZ