zapomniany negatyw (bardzo stary)

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

bx20
-#
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2011, 14:30
Lokalizacja: Pomorskie

zapomniany negatyw (bardzo stary)

Post autor: bx20 »

witam, wygrzebałem z szafy film fotopan hl, z daty na kasecie wynika, że naświetlony był w 1978. Oznaczenia na kasecie mówią: światło sztuczne: 320ASA, światło naturalne: 400ASA. Nie mam pojęcia, kto robił zdjęcia tym filmem i w jakich warunkach. Pytanie czy trzeba brać jakąś poprawkę czułości przy wywoływaniu? Czy traktować ten film jak świeżo użyty?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Najpierw się zastanów, czy warto na tak starym filmie (przechowywanym w szafie!) fotografować, mieć nadzieję, że coś na nim wyjdzie i potem bardzo-bardzo się rozczarować. Fotopany HL to były dobre filmy w latach 80/90 i jak były w okresie gwarancyjnym. HL-ka kilka lat po terminie dawała już spore zadymienie, a co dopiero po 32 latach?! Moja rada: odpuść sobie i potraktuj ten film jako kolekcjonerski.
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

ale on jest przecież naświetlony!
Trzeba to wywoływać w zmienionym wywoływaczu- z dodatkiem bromku potasu. Ile? Nie powiem. Aczkolwiek D-76, przedłużony o połowę i z o połowę większą ilością KBr powinien zdać egzamin. Aczkolwiek taka czułość...
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

http://wolnystrzelec.ezamosc.pl/index.p ... &Itemid=46 takie coś można spróbować, tylko trzeba p. Tadeusza zapytać o skład.
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

bx20,
bez specjalnej celebry naświetlony, 25-letni Fotopan HL wywołałem w D-76 1+0, 20C, 16min, mieszanie przewracaniem 5x co 30sek. Rezultaty są zaskakująco dobre ... choć Photoshop po skanowaniu poprawia obraz dość wyraźnie.
Awatar użytkownika
rifley
-#
Posty: 65
Rejestracja: 04 lis 2009, 23:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rifley »

ja fotopana hl traktuję jak HP5, zdarzyło mi się kilka wywołać z pozytywnym skutkiem (jest to jakaś odmiana HP4 - teoria przeczytana gdzieś tutaj na forum).
Pamiętaj żeby wywołać kontrastowo, ponieważ na pewno jest zadymiony.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rifley pisze:ja fotopana hl traktuję jak HP5, zdarzyło mi się kilka wywołać z pozytywnym skutkiem (jest to jakaś odmiana HP4 - teoria przeczytana gdzieś tutaj na forum).
Pamiętaj żeby wywołać kontrastowo, ponieważ na pewno jest zadymiony.
HL-ka była po prostu produkowana na licencji Ilforda (właśnie chyba HP4).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Mam właśnie od przyjaciela naświetloną szpulkę czegoś znalezionego w aparacie z lat 60'tych. Film jest na pewno młodszy bo właściciel zmarł zaledwie parę lat temu.
Kasetka rozbieralna, żółta jak z lat 80-tych, bez nadruków. Wywołałem końcówkę bo film był naświetlony do 25 klatki i widzę oznaczenia jedynie Foton Safety.
Co to może być? HL czy tylko jakaś setka?
Zaraz wygrzebię swoje stare negatywy z tamtych lat i popatrzę co mają na krawędzi.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

mrek pisze:Wywołałem końcówkę bo film był naświetlony do 25 klatki i widzę oznaczenia jedynie Foton Safety.
Co to może być? HL czy tylko jakaś setka?
Setka to jedynie gówniany NB01. HL, albo FF (może być też bardzo rzadki i świetny FL następca FF). Ważna jest gęstość. FF był zawsze lekki, HL jak każda 400 jest gęsta.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
de_laveaux
-#
Posty: 13
Rejestracja: 27 maja 2008, 05:44
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: de_laveaux »

wołałem polskie filmy z lat 90 na rollei rhs. efekt zadawalający, choć był zadymiony-efekt retro
stfn
-#
Posty: 48
Rejestracja: 13 maja 2012, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: stfn »

To ja się podłącze pod temat, kupiłem dzisiaj na pchlim targu nienaświetloną rolkę filmu CO-32D (tyle wydedukowałem z mojej znajomości cyrlicy). Google i flickr powiedziało mi, że to jest rosyjski slajd. Da się cokolwiek z tym zrobić czy tylko odstawić na półkę?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

stfn pisze:Da się cokolwiek z tym zrobić
Po usunięciu warstwy emulsyjnej w gorącej wodzie, zakładkę do książki.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

technik219 pisze:
stfn pisze:Da się cokolwiek z tym zrobić
Po usunięciu warstwy emulsyjnej w gorącej wodzie, zakładkę do książki.
można ew. spróbować wywołać "cross"-owo w wywoływaczu b/w.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Ja też podłączę się z pytaniem w temacie. nieznany film, naświetlony w latach 30-tych w Niemczech (może mieć jakąś tam wartość historyczną), niewywołany, przechowywany niewiadomo jak. Jak sie do tego zabrać ?
Pozdrowienia.
ODPOWIEDZ