Pytnanie o film średnioformatowy 120

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Pytnanie o film średnioformatowy 120

Post autor: wilk »

Hej! Wczoraj z jednej z kaset musiałem wyciągnąć ledwo rozpoczęty film. Zwinąłem cały w kasecie i wyciągnąłem przy świetle żarowym. Czy mogę w ciemni przewinąć go z powrotem i wsadzić do aparatu jeszcze raz? To chyba nie będzie takie łatwe ze względu na to że film jest przyklejony tylko z jednej strony. Są na to jakieś sposoby?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

nic się nie powinno stać, jeśli przewiniesz film w ciemni. użyty w tej samej kasecie a wystartowany od "strzałki" (domyśalm się, że za pierwszym razem tak ustawiłeś) i przestrzelony o ilość zrobionych już kadrów, koniecznie po ciemku ;-) nie powinien sprawiac trudności. piszę to z doświadczenia. kilka razy przytrafiło mi się coś takiego, choć raz na małym obrazku mój F90x nałożył dwie klatki. na średnim nie było problemów.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pytnanie o film średnioformatowy 120

Post autor: J.A. »

wilk pisze:Hej! Wczoraj z jednej z kaset musiałem wyciągnąć ledwo rozpoczęty film. Zwinąłem cały w kasecie i wyciągnąłem przy świetle żarowym. Czy mogę w ciemni przewinąć go z powrotem i wsadzić do aparatu jeszcze raz? To chyba nie będzie takie łatwe ze względu na to że film jest przyklejony tylko z jednej strony. Są na to jakieś sposoby?
Pozdrawiam
Właśnie ze względu na to, że jest przyklejony z jednej strony może się zmarszczyć - moze ale nie musi. Jak będziesz go przewijal trzymaj szpulki bardzo blisko siebie na styk. Będzie ok. A papier zaczepiaj na szpulce przy świetle, nie po ciemku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
farok
-#
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2011, 15:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: farok »

zwinięcie tego w odwrotnej kolejności jest według mnie prawie niewykonalne :)
Mówię z doświadczenia.
Lepiej już odkleić całą kliszę, zwinąć i przykleić ponownie - zwijanie już przyklejonego powoduje falowanie się kliszy uniemożliwiające zwinięcie całości
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 323
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pikusław »

A ja nie patrzę na falę i nawijam. Jeśli się niewielka zrobi to odklejam początek kliszy i przyklejam na równo. Nie ma znaczącej różnicy w przesunięciu klatek przy 2-3mm.
Magazynuję wiedzę i filmy
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

Pikusław pisze:A ja nie patrzę na falę i nawijam. Jeśli się niewielka zrobi to odklejam początek kliszy i przyklejam na równo. Nie ma znaczącej różnicy w przesunięciu klatek przy 2-3mm.
i to jest wlasciwa procedura.

przetrenowalem to wielokrotnie jak docinam film do formatu 127, trzeba po prostu skorygowac przyklejenie filmu.

p.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja co prawda przewijałem tylko raz film 120 i nie miałem żadnych problemów (dostałem od Cichego Boba rollei'a R3 bez żadnych oznaczeń i szukałem wskazówek, co to jest, bo Rob sam nie pamiętał). tak jak napisał wyżej Jerzy, szpule jak najbliżej siebie, żadnych luzów i nawet filmu nie trzeba było przeklejać.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

farok pisze:zwinięcie tego w odwrotnej kolejności jest według mnie prawie niewykonalne :)
Prawie czyni ogromną różnicę. :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ