Dziwne smugi na kliszy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Dziwne smugi na kliszy

Post autor: wilk »

Hej!
Ostatnio po wywołaniu Ilforda Pan 100 zauważyłem na filmie białe smugi wyglądające odrobinę jak zacieki. Po płukaniu okazło się że to raczej nie zacieki. Uznałem ze aparat musi gdzieś wpuszczać światło. Jednak wczoraj po wywołaniu ilforda hp5+ zauważyłem podobne slady na negatywie. Tym razem forsowałem na 1600 ale klisza była naświetlana innym aparatem. Oznacza to że wina nie leży po stronie płukania lub aparatu. Czy ktoś ma pomysł co to może być?
Poniżej obrazki:
Obrazek
Tak to wygląda przy podniesionej jasności:
Obrazek
A tutaj zbliżenie:
Obrazek
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Ja bym obstawiał, że to mimo wszystko wyniki moczenia...
Choć przyznać trzeba, że kształt mają raczej 'dziwny'...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

W czym wołasz, jak wołasz, czym utrwalasz, jak utrwalasz, czy podczas nawijania filmu do korexu jest 100% ciemności, czy uszczelki w koreksie są dobrej jakości ...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

piotr pisze:czy podczas nawijania filmu do korexu jest 100% ciemności, czy uszczelki w koreksie są dobrej jakości ...
Sugerujesz, że od zaświetlenia powsają jasne smugi na negatywie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Jeszcze przyszły mi do głowy szczypce do ściągania wody - używasz?
Może nie są czyste...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Post autor: wilk »

Hej! Dzięki za odpowiedz!
Używam w zasadzie nowego koreksu Kaiser. Ten najnowszy film na którym się to pojawiło był wywoływany w stocku id-11 rozrobionym jakieś pół roku temu. Utrawalany ilfordem rapidfixerem trochę już zużytym ok 9 minut. Płukany naprawdę długo w wodzie demineralizowanej z Mirasolem. Nie używam szczypiec. Smugi na negatywie są czarne więc to raczej nie szczypce lub inne mechaniczne uszkodzenie. Z tych wszystkich rzeczy obstawiałbym koreks bo jest gówniany i nowy, ale jak?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wilk pisze: Z tych wszystkich rzeczy obstawiałbym koreks bo jest gówniany i nowy, ale jak?
koreks jest gówniany i nowy, czy gówniany bo nowy? a jeśli nowy to, jak gówniany? ;-)


rozumiem, że był to pierwszy negatyw wywołany w tym koreksie. w drodze eliminacji dojdziesz do tego czy faktycznie jakość koreksu jest mizerna. wywołaj w nim następny negatyw używając świeżej chemii i jesli osiągniesz porównywalne rezultaty, przerób koreks na doniczke ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

a ja bym po prostu obstawiał film. ilfordpany to najniższa półka, niżej już tylko leżą ziemniaki. kiedy byłem młodym aptekarzem na rubieży, używałem ilfordpanów i powiem szczerze, że takie cuda-wianki to normalka.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

No tak, ale 2 film to HP5+ ... Więc trop z IlfordPan chyba nie jest dobry. Jak dla mnie wywojka (pół roku to nie tragedia, ale ...), albo światło się wkradło
Ostatnio zmieniony 14 mar 2012, 10:32 przez piotr, łącznie zmieniany 1 raz.
wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Post autor: wilk »

No własnie, kaisery są ekonomiczne ale za cene tego ze mają wąskie zwoje. Niby wołam zawsze tylko jeden film w koreksie zalanym do polowy żeby było jak mieszac ale może gdzies się tam zlepił albo coś? Widze to na 3 ostanich negatywach czyli 1xpan i 2xhp5+ i z tego co pamiętam wszystkie w nowym koreksie. Nie bardzo rozumiem jak bo raczej są w połowie wysokości obrazka...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

nie jesteś pierwszym użytkownikiem koreksów kaisera, z pewnością nie ostatnim. dla Ciebie niestety zła wiadomością będzie zapewne , że ludzie chwalą sobie te koreksy. szpule mają dostatecznie głębokie rowki, trudno aby film sam z siebie z nich wylatał ;)

czasem przytrafia się, że podczas kręcenia tackami film wysunie się z nich, gdy kręcenie odbywa się "z włosem". wówczas negatyw może szorować o brzegi puszki, ale jak sam zauważyłeś to nie są zarysowania, gdyż kreski są czarne.
rada jest wciąz ta sama. musisz wyeliminować po kolei wszystkie możliwe przyczyny, łącznie z próba wywołania negatywów w innym koreksie.

nikt bowiem nie da Ci tutaj odpowiedzi na to co się stało nie tak, że osiągnąłes taki wynik.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

to są skany? sprawdź szybę skanera od wewnątrz i zewnątrz
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

wilk pisze:No własnie, kaisery są ekonomiczne ale za cene tego ze mają wąskie zwoje. Niby wołam zawsze tylko jeden film w koreksie zalanym do polowy żeby było jak mieszac ale może gdzies się tam zlepił albo coś? Widze to na 3 ostanich negatywach czyli 1xpan i 2xhp5+ i z tego co pamiętam wszystkie w nowym koreksie. Nie bardzo rozumiem jak bo raczej są w połowie wysokości obrazka...
To powiedz mi, jakim cudem w JOBO seri 15xx, które to biorą najmniej chemii ze znanych mi koreksów, nic się nie skleja.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:To powiedz mi, jakim cudem w JOBO seri 15xx, które to biorą najmniej chemii ze znanych mi koreksów, nic się nie skleja.
pewnie dlatego, że w szpulach jobo serii 15XX nic się nie blokuje, tak jak w kaiserze.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
wilk
-#
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2007, 17:51
Lokalizacja: P-ń
Kontakt:

Post autor: wilk »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Co do koreksu Kaiser to moim zdaniem jego najwieksza wadą jest to że własnie jest dość wąski, utrudnia to odpowiednią wymiane chemii przy mieszaniu, zwłaszcza przy 2 roklach w środku.
ODPOWIEDZ