Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

W porównaniu do tego co widzę na swoim monitorze to daleko jej do identyczności.
aleheca
-#
Posty: 11
Rejestracja: 10 mar 2010, 13:42
Lokalizacja: Bstok

Post autor: aleheca »

Przywracam temat, ponieważ nikt kto używał adaptera własnej roboty do użycia mniejszych filtrów w większej szufladzie nie wypowiedział się w tym wątku.
Pytanie jest takie: czy adapter wykorzystywany przy powiększeniach ze średniego formatu znacząco zmienia czasy naświetlania/ jakość odbitek?
Czy lepszym rozwiązaniem jest kładzenie filtrów pod obiektywem?
Pozdrawiam.
.. ... ..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nigdy wsadzanie jakiegokolwiek filtra między obiektyw, a papier nie będzie lepsze od filtra między oświetleniem, a obiektywem.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2011, 13:30 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aleheca
-#
Posty: 11
Rejestracja: 10 mar 2010, 13:42
Lokalizacja: Bstok

Post autor: aleheca »

Tak wiem, że lepiej mieć w szufladzie, ale czy w przypadku gdy muszę umieścić za mały filtr w za dużej szufladzie przy pomocy adaptera, który ograniczy wpadające na negatyw światło czy spowoduje to jakieś zmiany przy powiększeniach ze średniego formatu.
Dodam, że powiększalnik to Magnifax 4, a planuję kupić filtry 8,9 x 8,9 (ilforda, bądź fomy).
Na większe filtry 15x15 nie mam kasy.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
.. ... ..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Łatwo to sprawdzisz. Wytnij sobie ramkę z dziurą 8,9x8,9 i wsadź ją do szufladki. Proste i szybkie,
Zapewnie trochę naprawdę nieznacznie zmniejszy się ilość światła docierającego do papieru, co też da się zmierzyć, choćby aparatem z pomiarem punktowym.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2011, 13:30 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aleheca
-#
Posty: 11
Rejestracja: 10 mar 2010, 13:42
Lokalizacja: Bstok

Post autor: aleheca »

Dłuższego naświetlania raczej się nie obawiam, a np pogorszenia ostrości, lub niedoświetlenia na krawędziach odbitki :/. No nic to jeśli nikt nie robił tego wcześniej, to będę musiał sprawdzić osobiście. Pozdrawiam serdecznie.
.. ... ..
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: teh_R. »

Bardzo wartościowy temat (pisze ktoś po ośmiu latach). Nie negując wiedzy każdego autora wpisu w tym temacie (przynajmniej ja nie mam do tego prawa), może by kontynuować? Ci co mają możliwość (tj. środki, możliwości, czas oraz w ogóle chęci), mogliby zrobić porównawcze powiększenia. Najlepiej - z tego samego negatywu.
Tak czy inaczej, pisząc na sucho i tylko się zastanawiając, filtr pod obiektywem powinien dać inną wartość ostrości w porównaniu do szuflady... ale tylko przy założeniu, że ustawiam ostrość bez filtra. W innym przypadku nie powinno być różnicy.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: Jerzy »

Na niewielkich odbitkach nie robi to różnicy. Używałem filtrów szufladkowych pod obiektywem bo robiłem split-grading i było ok. Ale odkąd mam stabilniejszy powiększalnik - używam szuflady.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: 4Rider »

A ja wolę papier stało-gradacyjny, takie przyzwyczajenie, a jak multi to bez filtra wyjdzie jak normalny czyli specjalny ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: J.A. »

4Rider, ale wiesz o tym, że papierów stałogradacyjnych już nie ma?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: shredderr »

Są, chociażby w ofercie Fomy, Ilforda.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: J.A. »

Nie ma.
To że coś nazywa się papierem stałogradacyjnym, nie oznacza, źe nim jest.
Włóż do szuflady filtr „00” a się przekonasz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: shredderr »

Sugerujesz, że jak zrobię odbitkę jednego kadru na papierach oznaczonych jako TWARDY i MIĘKKI, to bez stosowania dodatkowych filtrów, odbitki będą miały ten sam kontrast ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: technik219 »

Rzecz sprowadza się do tego, że Foma w swoich papierach "stałogradacyjnych" stosuje emulsję dwuwarstwową o uczuleniu spektralnym identycznym jak dla Variantów, tyle, że wstępnie "ustawionych" pod konkretny efekt jak dla prawdziwej emulsji stałogradacyjnej. Możesz więc naświetlić stałogradacyjny "N" bez filtra i otrzymać kontrastowość odpowiadającą normalnej, ale jak ten sam papier (rzekomo stałogradacyjny) naświetlisz przez filtr, powiedzmy, 00 to efekt wcale nie będzie taki sam jak wyżej .Dla papierów stałogradacyjnych jest wszystko jedno czy naświetlasz je z filtrem czy bez filtra, ale dla współczesnych "stałogradacyjnych" ma to wielkie znaczenie. Właściwie pomiędzy papierami typu Variant (mowa cały czas o Fomie) a "stałogradacyjnymi" jedyną różnicą jest to, ,że Variant naświetlony bez filtra da zawsze gradację specjalną, a "stałogradacyjny" według oznaczenia na pudełku, ale tę też można w pewnym zakresie zmienić naświetlając przez filtry.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 04 cze 2019, 21:15 Nie ma.
To że coś nazywa się papierem stałogradacyjnym, nie oznacza, źe nim jest.
Włóż do szuflady filtr „00” a się przekonasz.
Wszyscy kłamią mawiał doktor House. Technik już wyjaśnił mi sprawę.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ