trwałość Tetenal C-41 i E-6

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

trwałość Tetenal C-41 i E-6

Post autor: Big_Lynx »

O ile wiem to najmniejsza możliwa do kupienia konfekcja chemii Tetenala to 1 litr. Instrukcja pozwala na rozrabianie tylko części chemii odpowiedniej do naszych potrzeb. W szczególności w procesorach rotacyjnych i koreksach JOBO można nawet używać jedynie 125ml (1510) lub 250ml (1520). Po otwarciu w buteleczkach z koncentratem zostaje nam chemia do dalszego wykorzystania. No i teraz pytanie związane z Waszym doświadczeniem. Jak długo ta pozostał część zachowuje swoje własności? Czy ktoś próbował przedłużać żywotność koncentratów przez użycie gazu wypychającego powietrze z butelek?
Kubiq
-#
Posty: 55
Rejestracja: 13 sty 2011, 23:32
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Kubiq »

Nie wiem czy ma to dla Ciebie znaczenie bo używałem akurat innej chemii, nie tetenala. Lekko ponad miesiąc po rozrobieniu wywoływało poprawnie.Trzymałem to w butelkach pod sam korek. Z araz mija 3 miesiące, chyba też coś w tym wymocze by sprawdzić:-)
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

Kubiq pisze:Nie wiem czy ma to dla Ciebie znaczenie bo używałem akurat innej chemii, nie tetenala. Lekko ponad miesiąc po rozrobieniu wywoływało poprawnie.Trzymałem to w butelkach pod sam korek. Z araz mija 3 miesiące, chyba też coś w tym wymocze by sprawdzić:-)
byłoby to dla mnie interesujące ale mnie chodzi o trwałość koncentratu który zostaje w butelkach, a nie rozrobione kąpiele. Kąpiel po rozrobieniu na ogół wykorzystuję natychmiast i wylewam. Nie wiem jak długo mogę natomiast trzymać koncentrat po otwarciu i użyciu części pojemności.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: trwałość Tetenal C-41 i E-6

Post autor: J.A. »

Big_Lynx pisze: No i teraz pytanie związane z Waszym doświadczeniem. Jak długo ta pozostał część zachowuje swoje własności? Czy ktoś próbował przedłużać żywotność koncentratów przez użycie gazu wypychającego powietrze z butelek?
Na pewno dluzej niz podaje instrukcja. O ile dobrze pamiętam przeciągnąłem raz koncentrat prawie dwa razy. Tyczy sę obu procesów. Oczywiście pod Protectanem Tetenala.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: trwałość Tetenal C-41 i E-6

Post autor: Big_Lynx »

J.A. pisze:Na pewno dluzej niz podaje instrukcja. O ile dobrze pamiętam przeciągnąłem raz koncentrat prawie dwa razy. Tyczy sę obu procesów. Oczywiście pod Protectanem Tetenala.
Instrukcja mówi o 24 tygodniach pod Protectanem. Szczerze powiedziawszy nigdy nie używałem tego gazu do wypełniania butelek. To jakoś widać, że butelka jest nim napełniona do pełna?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: trwałość Tetenal C-41 i E-6

Post autor: J.A. »

Nie. Nie widać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Właśnie dwie Provie suszą się w łazience. Chemia 3-kąpielowa Tetenal E-6, 5l, koncentraty rozpieczętowane 2 lata i 2 miesiące temu (to była 11 partia chemii z tych koncentratów), przechowywane w temp. pokojowej pod "sprężonym powietrzem". Jak już pisałem wcześniej, zepsuł mi się tylko utrwalacz, bo nie przyszło mi do głowy, żeby go zabezpieczyć gazem, podmieniłem go z innego kita.

Same roztwory robocze - przetestowałem 5 tygodni i wszystko było ok.
Cyneq
-#
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2011, 20:54
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Cyneq »

Witajcie,
Po pierwsze super jest znaleźć Wasze forum. Naprawdę myślałem że jestem ostatnim robiącym slajdy.
Po drugie - moja chemia tenenala w koncentratach miała się dobrze około roku, pod koniec w części B utrwalacza pojawił się osad siarki. Co ciekawe wcześniej mimo analogicznego zjawiska pracowałem na Agfie i nie zauważyłem do tej pory żadnych złych skutków (tamte slajdy mają obecnie 10 lat). W podobnym czasie niestety "padł" pierwszy wywoływacz.
Po trzecie - PYTANIE - czy ktoś reflektuje na część chemii tetenala do E6 ?
Otwarłem nowiutkie koncentraty 2 tyg temu, i chociaż jeszcze nie wszystkie rolki z wakacji zrobiłem, na pewno 5 litrów przekracza moje potrzeby.
Zapraszam, po co ma sie marnować :)
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Podepnę się pod temat. Czy jest ktoś z Rzeszowa kto może podzielić się ze mną chemią do C-41? Potrzebuję 250 ml roztworu roboczego lub koncentratów na taką ilość. Nie chcę kupować na litr bo nie przerobię.
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

no to odwiecznego tematu kontynuacja :-;

mimo, że pod Protectanem to druga część BXa (zapewne utrwalacz) w Tetenal C-41 wytrąciła biało-żółty osad na ściankach butelki i białe kosmyki w cieczy. Da się coś z tym zrobić czy do wywalenia?
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

Używanie koncentratów jest wygodne i bardzo łatwe ale prędzej czy póżniej proces utleniania się wkradnie a przygotowując kapiele z surowej chemi robisz tyle ile potrzebujesz a surowe chemikalia można przechowywać bardzo długo
Taka metoda też jest możliwa,zależy kto co woli. ;-)
Uzależniony od fotociemni .
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

Ja bym chyba już nie ryzykował :D Chociaż sam mam zamiar poświęcić jeden kolorowy filmek i przeprowadzić test jak woła tetenal c-41 rozcienczony długo trzymany pod protectanem :) ale to nie na waznych zdjeciach ;]
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

Mirosław,
a znasz może skład tej części BXa?
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Soundman, ale nie zapomnij opisać czy coś z tego wyszło bo ciekaw jestem
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

Napisze napisze napewno. Narazie dziś zajrzałem do tej chemii i żadnych wytrąceń ani osadu ani zmiany koloru nic nie widzę. Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie kurcze. Generalnie mimo że wszystko było zagazowane to butelki powciągało do srodka.
ODPOWIEDZ