Rollei Crossbird

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rollei Crossbird

Post autor: Big_Lynx »

Z opisu wynika, że ten firm można wywołać procesem C-41 z efektami i E6 standardowo. Na temat efektów można dowiedzieć się w sieci wiele - generalnie zielona tonacja przy poprawnej interpretacji koloru skóry. Czy ktoś ma jakieś doświadczania n.t. jakości tego filmu w procesie E-6?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Gdzieś znalazłem informację, że to Rollei Digibase CR 200 PRO. Było już o tym filmie na forum. Rollei pakuje te same filmy w różne opakowania, zmienia nazwy (zamiast 400s nazywa coś RPX 400) i interes się kręci. Wkurza mnie ta firma.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

technik219 pisze:Gdzieś znalazłem informację, że to Rollei Digibase CR 200 PRO. Było już o tym filmie na forum. Rollei pakuje te same filmy w różne opakowania, zmienia nazwy (zamiast 400s nazywa coś RPX 400) i interes się kręci. Wkurza mnie ta firma.
Jeśli to to samo co CR 200 PRO, to może być kiepsko. Moje próby crossowania (35mm) skończyły się mega dużym ziarnem (z tych mniej ładnych) i średnio interesującymi efektami kolorystycznymi. Zresztą wołane jako slajd też się średnio prezentuje. Był o tym wątek na forum.

400s to RPX 400? Hmm, na RFF twierdzą że nie: http://www.rangefinderforum.com/forums/ ... p?t=105083

Swoją drogą, wołałem niedawno RPX 400 w RLS-ie i bardzo mi się podobało. Ale z drugiej strony, wszystko mi się podoba w RLS-ie :-) Przynajmniej tak długo jak wywoływacz działą dobrze.... a niestety ma tendencję "do wywietrzenia" w ciągu 2-3 tyg. od otworzenia butelki. Nawet przelewanie do mniejszych buteleczk albo zagazowywanie wydaje się nie pomagać :-/
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

przemur pisze:400s to RPX 400? Hmm, na RFF twierdzą że nie: http://www.rangefinderfor...ad.php?t=105083
Rzeczywiście, zwracam honor. Chodziło mi o AGFA ASP 400. RPX to raczej wyrób Ilforda.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, 17:20 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ASP, RPX, coross coś tam, bla bla bla.
To nie jest firma produkująca filmy. Może kiedyś mieli takie ambicje. Jak nie muszę to nie tykam nawet kijem, filmów "marki" rollei. Kiedyś w jakimś napadzie szału kupiłem pudełko 20 rolek R100. Jakoś się sprawdza.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, 20:36 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:ASP, RPX, coross coś tam, bla bla bla.
To nie jest firma produkująca filmy. (...) Kiedyś w jakimś napadzie szału kupiłem pudełko 20 rolek R100. Jakoś się sprawdza.
Masz rację, wystarczy już tego szaleństwa ;-)
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Prawda jest też taka że każdy producent ma kilka standardowych filmów i
nic więcej nie będzie wymyślał bo się nie da albo będzie za drogo.
A Rollei zamiast oświadczyć w prost , ludzie chcecie z tego coś więcej to szlifujcie
pozostałe techniki fotograficzne.

I zastosował chwyt marketingowy .
Więc mamy to co mamy + "super cudo " Lomo.
A ludzie dają sobie mącić w głowach i to kupują.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2011, 20:26 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 1 raz.
ju_87
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Ja nie bardzo rozumiem - w czym tkwi ta niechęć do filmów Rollei'a?
Z racji ceny choćby używam Rollei Universal - bardzo lubię ten materiał. Nieco mniej mi się podoba Rollei Infrared - jest mniej kontrastowy, co oczywiście można poprawić zmieniając chemię.
Filmy skanują się bardzo dobrze - lepiej niż np Ilford PanF+. Ot takie jest moje zdanie.
Póki co Rollei Universal to jeden z moich ulubionych filmów.
http://plfoto.com/zdjecie,ludzie,n,2333086.html
http://plfoto.com/zdjecie,ludzie,n,2322352.html
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ModusOperandi pisze:Ja nie bardzo rozumiem - w czym tkwi ta niechęć do filmów Rollei'a?
byc możne chodzi o osobiste preferencje, lub brak dobrych, powtarzających się wyników. osobiście miło wspominam RR100 a szczególnie jakość skanów uzyskiwanych z bądź co bądź małego obrazka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

co zaś się tyczy "Ptaszków". nie wiem czy koledzy biorą pod uwagę fakt że ten materiał jest.. jakby to ująć ..jest bardzo kreatywny. bardzo dużą role w powstawaniu efektów ma sposób naświetlania, możne tu jest pies pogrzebany. z definicji materiał ten jest.."inny" a uzyskany efekt często daleki będzie od oczekiwanego. tyle wyczytałem tu i ówdzie.. doświadczeni z tym materiałem nie posiadam, nie mniej kiedyś pokuszę się o rolkę średniaka.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ModusOperandi pisze:Ja nie bardzo rozumiem - w czym tkwi ta niechęć do filmów Rollei'a?
Nieprzewidywalny - Czyli nie wiadomo co jest w kasecie. Cygaństwa - choćby tytułowy Crossbird, albo digibose - szit masakryczny podobno specjalnie do skanowania.
ModusOperandi pisze: Z racji ceny choćby używam Rollei Universal - bardzo lubię ten materiał. Nieco mniej mi się podoba Rollei Infrared - jest mniej kontrastowy, co oczywiście można poprawić zmieniając chemię.
Filmy skanują się bardzo dobrze - lepiej niż np Ilford PanF+. Ot takie jest moje zdanie
Powiedz mi, po co robisz na cz-b klasycznym materiale, skoro to skanujesz? Jeżeli to jest zaleta i przewaga, to kup se po prostu dslra i odpadnie Ci kupa roboty.
BTW. PanF+ świetnie się powiększa w ciemni.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze: Po co robisz na cz-b klasycznym materiale, skoro to skanujesz? Jeżeli to jest zaleta i przewaga, to kup se po prostu dslra i odpadnie Ci kupa roboty.
BTW. PanF+ świetnie się powiększa w ciemni.
jako że sam rownież skanuje.. pozwolę sobie na odpowiedź..


Po to że jak mnie najdzie ochota.. wezmę negatyw i zrobię sobie odbitkę na papierze.. niech kolega spróbuje zrobić odbitkę z karty SD.. pod powiększalnikiem ma sie rozumieć :mrgreen:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

nord pisze:Po to że jak mnie najdzie ochota.. wezmę negatyw i zrobię sobie odbitkę na papierze.
Kiedy ostatni raz to zrobiłeś?
nord pisze: niech kolega spróbuje zrobić odbitkę z karty SD.. pod powiększalnikiem ma sie rozumieć :mrgreen:
A chcesz się założyć, że się da? I wcale to nie jest jakoś specjalnie trudne.
Poza tym. Wydruk na dedykowanej drukace, na barycie też można se z SD zrobić.
Poza tym II. Nie chodzi o skanowanie jako takie. Tylko o robienie z faktu łatwości skanowania, zalety filmu. Jak chcę mieć łatwo pliki, to biorę cyfrówkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:
nord pisze:Po to że jak mnie najdzie ochota.. wezmę negatyw i zrobię sobie odbitkę na papierze.
Kiedy ostatni raz to zrobiłeś?
nord pisze: niech kolega spróbuje zrobić odbitkę z karty SD.. pod powiększalnikiem ma sie rozumieć :mrgreen:
A chcesz się założyć, że się da? I wcale to nie jest jakoś specjalnie trudne.
Poza tym. Wydruk na dedykowanej drukace, na barycie też można se z SD zrobić.
Poza tym II. Nie chodzi o skanowanie jako takie. Tylko o robienie z faktu łatwości skanowania, zalety filmu. Jak chcę mieć łatwo pliki, to biorę cyfrówkę.
szanowny kolego .. nie interesują mnie jakieś tanie sztuczki

za stary jestem na to i za leniwy.. chcesz baw się.. nawet drukarką..Twoja wola.

pozostanę przy klasycznej formie .. czyli przy powiększalniku( na którego póki co nie mam miejsca) i przy skanerze..

pozdrawiam życząc dobrego światełka
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

J.A. pisze:Nieprzewidywalny - Czyli nie wiadomo co jest w kasecie.
Zdarzyło mi się, że materiał był porysowany - miał ubytki emulsji.
J.A. pisze:Powiedz mi, po co robisz na cz-b klasycznym materiale, skoro to skanujesz? Jeżeli to jest zaleta i przewaga, to kup se po prostu dslra i odpadnie Ci kupa roboty.
Mam DSLR'a - mam ich nawet kilka (bagnet A)
Używam średniaka, bo matryca, choćby FF (35mm) to nie to samo, co 6x6.
Jakby było mnie stać na ściankę cyfrową i hassela, to pewnie bym go sobie kupił.
I wreszcie dlatego, że mogę sobie pozwolić na strzelanie na filmie, dlatego bo lubię, dlatego, że wydaje mi się, że potrafię to robić. Dlatego, że ludzie na cyfrach 'napieprzają' miliony ekspozycji, by to później męczyć w PS, podczas gdy mnie się nie śpieszy i wolę mieć 12-13 klatek porządnego materiału. Długo by pisać dlaczego...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

Podsumowując dyskusję do tej chwili - jak na razie na forum nie objawił się nikt kto wywołał Crossbirda w E-6?
ODPOWIEDZ