Jaki papier?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Filtry "Starting set"8,9x8,9 przycięte do szufladki Krokusa 66 - 7,5x7,5. Filtry nr 2,3,4. Odstąpię niedrogo w zależności od rodzaju przesyłki i formy zapłaty - max 20 zł (możliwość wymiany barterowej). Jak jesteś zainteresowany, czekam na PW.
Lux mea lex
drewniak
-#
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2011, 19:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: drewniak »

Mam pytanie, jako, że dopiero zaczynam przygodę z odbitkami.
Macie może skany odbitek, albo chociaż własne doświadczenia odnośnie odbitek na papierach (plastikach) Fomaspeeda (stałogradacyjnego, na różnych stopniach gradacji) z Polypana?
Wybieram się jutro do sklepu, poczytałem trochę o nich, ale nie mogę się zdecydować, jak to w zwyczaju na początku bywa. Polypan jest raczej mało kontrastowy, więc wziąłbym z gradacją 3 i ew. 2. Druga sprawa to rodzaj powierzchni: błysk czy mat.
Wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale tylko pytam o wasze zdanie :-)
Napiszcie proszę. Zanim kupię filtry trochę czasu minie, więc chciałbym tutaj coś podziałać.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 lip 2011, 19:23 przez drewniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Pentax!
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

Stałogradacyjna Foma oznaczona jest S-miękki, SP-specjalny, N-normalny i C-twardy. Ostatnio robiłem Normalny ale z delta 100 i wyszło zabójczo kontrastowo, choć możliwe że troszkę przewołałem film. Mam już wywołany film Polypana więc w tygodniu zrobię kilka odbitek na Fomaspeed N i zobaczymy. Na pierwszy rzut oka polypan w porównaniu z deltą wychodzi dużo mniej kontarstowo, ale to tylko moja subiektywna ocena i w dodatku porównywałem tylko negatywy gołym okiem. Nie chciałbym cię wprowadzać w błąd ale na twoim miejscu wziąłbym SP lub nawet S jak lubisz mniej kontrastowo. Normal IMO jest twardy.

P.S. Jako ciekawostka na Normalu fomy wołałem też film kolorowy jako B/W i wcale małokontrastowo nie wyszło.
drewniak
-#
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2011, 19:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: drewniak »

Czytałem właśnie, że gradacja fomy jest trochę zmieniona. Wiem, że wszystko zależy od sceny fotografowanej, ale tak ogólnikowo polypan jest już sam w sobie bardzo miękki. Kupię po 25 sztuk małych rozmiarów i zobaczę.
Pentax!
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

Piszę jak obiecałem, odbitki na papierze Fomy N z Polypana wychodzą jak dla mnie extra, aczkolwiek ja lubię kontrastowo.
Awatar użytkownika
kux
-#
Posty: 73
Rejestracja: 24 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: inowrocław

Post autor: kux »

a słuchajcie do tego adoxa mcp te filtry to absolutny mus czy kolorowa głowica meopty wystarczy?
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

bez problemu wystarczy- ale używasz tylko purpurowego i żółtego filtra- nawet lepiej niż z filtrami, bo masz płynne stopniowanie gradacji. Przez dość długi okres czasu robiłem na Janpolu, kupiłem filtry tylko temu, że nie mogłem używać przysłony.
http://www.alcofoto.pl/viewtopic.php?t=337
Tu masz napisane, jak ustawiać
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No i znacznie wygodniej używa się głowicy kolor niż filtrów w szufladce. Więc generalnie można powiedzieć, że głowica w porównaniu z filtrami ma same zalety.

Skoro o tym mowa.
Czy widział ktoś gdzieś zestawienie skuteczności różnych głowic w stosunku do filtrów dedykowanych?
Ostatnio zmieniony 12 sie 2011, 21:37 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
czaad
-#
Posty: 23
Rejestracja: 30 wrz 2011, 20:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: czaad »

No i znacznie wygodniej używa się głowicy kolor niż filtrów w szufladce. Więc generalnie można powiedzieć, że głowica w porównaniu z filtrami ma same zalety.

tu się nie zgodzę. Stosowaliście kiedyś naświetlanie jednego papieru kilkoma filtracjami?
Np dopalenie nieba z filtracją miękką a przedniego planu z twardą. Coś jakby podwójna, potrójna ekspozycja. Spróbuj zmienić filtrację na głowicy nie ruszając powiększalnikiem i otrzymać ostre powiększenie rzędu 30z40. Powodzenia. Znam wiele osób, które osiągają o wiele lepsze efekty filtrami. Filtry w głowicach często są wypalone. Co gorsza są rozkalibrowane i trudno osiągnąć powtarzalność. Nie ma żadnej pewności ustawiając dwa razy daną wartość na kółeczku / pokrętle , że filtr ustawi się w tej samej pozycji. Większość używa polskich czy czeskich powiększalników a w zachodnich też bywa nie lepiej.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

CHoSSeN OnE pisze:
technik219 pisze:Zorientuj się w cenach: Foma, Kentmere, fajny jest papier Adox MCP (Adoxa Easy Print nie polecam dla początkujących), Tetenal Vario. Nie bierz żadnych X-pressów. Osobiście wybrałbym Adox MCP plus zestaw filtrów AGFY.
A dlaczego Adox ?

:
Bo Adox MCP to tak naprawdę AGFA MCP
jeśli idzie o papier RC(PE) to Adox to papier o bardzo dobrej jakości za przystępną cene.
A chyba tego szuka nasz pytający.

Więcej na stronie producenta
www.adox.de
ju_87
Tobiasz42
-#
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2012, 12:54
Lokalizacja: wawa

jaka drukarka

Post autor: Tobiasz42 »

Witam a mam pytanie czy do takiego papieru trzeba mieć jakąś specjalną drukarkę albo specjlany tusz ???
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

do takiego papieru trzeba mieć powiększalnik albo chociaż kopioramkę i zestaw chemikaliów....
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No i jeszcze negatyw się przyda. ;-) Choć są i cyfrowe powiększalniki, więc nie koniecznie ten negatyw.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ