średni format dla laika

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

waldorf pisze:Witam, przymierzam się do zakupu kieva60 od DVD technik - tzn. cena jest trochę lepsza niż Araxa, ale czy ktoś się orientuje czy oni mają również wersję 6x4,5 ?
Nie sprawdzałem cen tych aparatów, ale powiedz mi czy naprawdę warto kupować kievy? Co w nich jest takiego za co warto płacić jakiekolwiek pieniądze?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Była wersja 6x4,5 kiewa 88 - nazywała się Kiev 90, a w nowszej wersji Kiev 645 (na kasety). W typie Kieva 60 formatu 6x4,5 nie było. Z Kievami typu 88 jest jeden podstawowy problem: nieszczelność pomiędzy kamerą i kasetą po wyjęciu szyberka. Może i ładnie się prezentuje, bo z daleka przypomina Haselblada, ale wersje z migawką metalową sprawiały więcej kłopotów niż kiev 60 z migawką szmacianą. Dlatego w końcu i Kiewy 88 zaczęli produkować z migawką płócienną. Dla jasności: panuje powszechne przekonanie, że Kiev 60 jest kopią Pentacona. W rzeczywistości one nie mają ze sobą nic wspólnego poza wyglądem. Obie konstrukcje zostały opracowane osobno.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

a gdybym potrzebował możliwie tanio czegoś, czym mogę operować pomiędzy 6x6 i 645?
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Co to znaczy możliwie tanio? Czy Bronica SQ jest dość tania? (aparat 6x6, ale są kasety do 645). Zresztą, 6x6 można zawsze obciąć do prostokąta odbijając ;-)
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

xneon pisze:a gdybym potrzebował możliwie tanio czegoś, czym mogę operować pomiędzy 6x6 i 645?
pomiędzy to juz chyba nie ma nic
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

no tak, zostają tylko wymienne kasety. chyba że przeróbka Pentacona na 645 jest odwracalna?
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

xneon pisze:a gdybym potrzebował możliwie tanio czegoś, czym mogę operować pomiędzy 6x6 i 645?
tak - mamiya RZ z dupką 6x6 i z drugą 6x4,5 :D
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
waldorf
-#
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2010, 14:30
Lokalizacja: gdynia

Post autor: waldorf »

J.A. pisze:Nie sprawdzałem cen tych aparatów, ale powiedz mi czy naprawdę warto kupować kievy? Co w nich jest takiego za co warto płacić jakiekolwiek pieniądze?

Sam mam mętlik w głowie ale myślę że za ok 700 zł można zacząć przygodę ze średnim, choć preferuję format prostokątny (ARAX robi obie wersje ale drożej). Trochę mnie rozwala czas synchronizacji z lampami bo podobno to 1/30. Do tego pasują szkiełka zeissa np. 180 2,8 pięknie maluje portret.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

xneon pisze:chyba że przeróbka Pentacona na 645 jest odwracalna?
Chyba raczej nie. Przeróbka polega na wycięciu w tylnej ściance dziury na czerwone oczko, spiłowaniu zaczepów osi na szpulę przyjmującą i przeróbce dolnej gałki, za pomocą której naciąga się film (migawkę osobno dźwignią).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

waldorf pisze:
J.A. pisze:Nie sprawdzałem cen tych aparatów, ale powiedz mi czy naprawdę warto kupować kievy? Co w nich jest takiego za co warto płacić jakiekolwiek pieniądze?

Sam mam mętlik w głowie ale myślę że za ok 700 zł można zacząć przygodę ze średnim, choć preferuję format prostokątny (ARAX robi obie wersje ale drożej). Trochę mnie rozwala czas synchronizacji z lampami bo podobno to 1/30. Do tego pasują szkiełka zeissa np. 180 2,8 pięknie maluje portret.
Krótszego czasu synchronicznego na migawce szczelinowej przy MF trzeba się trochę postarać, aby uzyskać. I min. ten fakt świadczy, że Kievy to nie jest technika kosmiczna. W tej dziedzinie to tylko obiektywy z centralną migawką. Ja bym polował jednak na coś made in J. Będziesz się męczył, a nie fotografował. Jest spora podaż 6x4,5, albo 6x7. Trzeba tylko cierpliwie polować na eBayu. Przemyśl to, a najlepiej jakbyś miał okazję poużywć, bo nic nie zastąpi własnoręcznego macania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

schabu pisze:tak - mamiya RZ z dupką 6x6 i z drugą 6x4,5 :D
http://allegro.pl/show_item.php?item=1753131266
myślałem o czymś takim ale kasy na razie starczy tylko na psixa :)
Ostatnio zmieniony 05 sie 2011, 13:14 przez xneon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Cena sporsza, głównie za sprawą mocno przewartościowanej 40... Ja ETRS w idealnym stanie z 75, pryzmatem sprzedałem tak z półtora roku temu za 1300. Pół roku temu Przeprosiłem się z Bronicą i za SQ-B plus 80, 50, dwie kasety dałem ca 2400. Wszystko stan nie tylko w pudełkach, ale i pudełkowy.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

szeroki kąt jak najbardziej mnie interesuje, cena faktycznie na teraz za duża, zanim uzbieram trochę czasu minie. z drugiej strony dalmierze (MF RF) kuszą...
Awatar użytkownika
Ernest_FOTO
-#
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 11:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ernest_FOTO »

Cześć!

Całkiem przypadkowo stałem się posiadaczem Pentacona Six TL z obiektywem standartowym CZJ Biometar 2.8/80mm MC. Czyli chyba taki dość standartowy zestawik. Jak dla mnie - totalnego zieleniaka jeżeli chodzi o średni format - to zajawka, bo od dawna lubię oglądać zdjęcia ze średniaków, sam przymierzałem się do kupna czegoś od roku ale jakoś nigdy nie było okazji zrealizować tego pomysłu. Aż tu nagle ktoś z rodziny przywiózł mi całe pudło zapełnione starymi aparatami w przedziale wiekowym 100-30 lat :))

Jako że nigdy nie trzymałem nawet średniaka, to miałem wczoraj niezłą zabawę rozkminiając co jest do czego ;)

Dziś przeglądam na allegro ceny filmów i teraz pytanie:
czy do Pentacona Six TL będą pasowały poniższe filmy:
http://allegro.pl/ilford-pan-f-50-120-o ... 53830.html
http://allegro.pl/ilford-delta-100-120- ... 24086.html
http://allegro.pl/kodak-ektar-100-120-n ... 27152.html
http://allegro.pl/fuji-reala-100-120-ok ... 27117.html
http://allegro.pl/fuji-pro-160ns-120-li ... 98826.html

i tym podobne...?

Ernest
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Ernest, gratuluję rozpoczęcia zabawy ze średnim:D Będą pasowały, w sensie technicznym wszystkie z oznaczeniem 120, czyli średnioformatowe. O ile dobrze widzę, wszystkie, które wymieniłeś. Natomiast osobny temat to oczywiście dobór filmu do tego, co i jak chcesz fotografować i jak wywoływać filmy, a potem robić odbitki.
ODPOWIEDZ